Connect with us

اخبار ساحوی

اداره انکشافی امریکا برای وزارت صحت افغانستان وعده کمک ۳۷ میلیون دالر را اعلام کرد

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: دلو ۶, ۱۳۹۴)

vlcsnap-2016-01-26-18h51m16s210

وزارت صحت کشور می گوید که با این کمک بخش خصوصی صحت را بهبود خواهد بخشید، در همین اداره حمایت از سرمایه گذاری می گوید که سالانه میلیون ها دالر برای درمان شهروندان کشور به بیرون از افغانستان مصرف می شود که نیاز است تا در این زمینه توجه شود.

اداره انکشافی بین المللی امریکا از کمک تازه برای بهبود بخش صحت افغانستان خبر داد. مایکل مک کینلی سفیر امریکا در کابل می گوید که این کمک در بخش صحت افغانستان به مصرف خواهد رسید.

سفیر امریکا در کابل مایکل مک کینلی میگوید: “در گذشته نیز ما برای وزارت صحت افغانستان کمک کرده ایم و این روند ادامه خواهد یافت، با این پول در بخش بهبود خدمات بهداشتی در این کشور کار خواهیم گرفت تا ظرفیت ها بلند برود.”

در همین حال وزیر صحت کشور می گوید که این کمک در پنج ولایت برای بهبود خدمات صحی و رشد خدمات در مراکز خصوصی صحت مصرف خواهد شد.

وزیر صحت عامه فیروز الدین فیروز میگوید: “با آغاز این برنامه تا پنج سال اینده خدمات ما خوب خواهد شد و منابع عایداتی ما نیز بهبود می بخشد.”

اداره حمایت از سرمایه گذاری افغانستان نیز رشد صحت در افغانستان را یکی از نیازهای عمده مردم می داند.

رییس اداره حمایت از سرمایه گذاری محمد قربان حقجو میگوید: “سرمایه گذاران خصوصی اماده سرمایه گذاری در بخش صحت هستند اما وزارت صحت باید زمینه های را بهبود بخشد تا سرمایه گذاران بتوانند در این زمینه سرمایه گذاری کنند.”

به اساس امارها تا اکنون در بخش دارو سازی در کشور صد میلیون دالر سرمایه گذاری شده است، اما واردات دارو به کشور سالانه بیش از هشت میلیون دالر است که وجود داروهای بی کیفیت نیز از نگرانی شهروندان است. از سوی دیگر سالانه ساکنان این کشور بیش از سه صد میلیون دالر را برای درمان به خارج کشور مصرف می کنند.

به خواندن ادامه دهید
اعلانات

اخبار ساحوی

دست کم ۹ طالب مسلح در قندهار و غزنی کشته شدند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: سرطان ۱۵, ۱۳۹۹)

در نتیجه درگیری ها میان نیروهای افغان و طالبان مسلح در ولایت های قندهار و غزنی دست کم ۹ طالب مسلح کشته شدند.

جمال ناصر بارکزی سخنگوی پولیس قندهار میگوید که شب گذشته طالبان مسلح بالای نیروهای امنیتی در ولسوالی معروف این ولایت حمله کردند.

به گفته بازکزی در نتیجه این رویداد که در ساحه نادرخان ولسوالی معروف رخ داده، دست کم پنج جنگجوی طالبان کشته و هشت تن دیگر زخم برداشته اند.

به گفته این مقام امنیتی حمله طالبان به عقب زده شده و به نیروهای امنیتی افغان آسیبی نرسیده است.

در همین حال طالبان مسلح شب گذشته در ولسوالی ده‌یک ولایت غزنی نیز بالای نیروهای امنیتی حمله کردند.

نیروهای ارتش میگویند که در نتیجه یک ضد حمله نیروهای افغان، دست کم ۴ مهاجم طالبان کشته و ۳ تن دیگر آنان زخم برداشته اند.

گروه طالبان تا هنوز در پیوند به این رویداد ها چیزی نگفته است.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ساحوی

یازده طالب مسلح در پکتیا کشته شدند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: سرطان ۱۴, ۱۳۹۹)

مسوولان امنیتی ولایت پکتیا از کشته شدن یازده طالب مسلح در این ولایت خبر می‌دهند.

در نتیجه درگیری میان نیروهای افغان و طالبان مسلح شب گذشته در ولسوالی میرزکه ولایت پکتیا دست کم پنج جنگجوی این گروه کشته و چهار تن دیگر زخم برداشته اند.

به گفته مسوولان امنیتی این رویداد زمانی رخ داده است که طالبان مسلح بالای پاسگاه های امنیتی در ساحه کلکین ولسالی میرزکه حملات گروهی انجام دادند.

مسوولان می‌افزایند که در این رویداد یک نگهبان فرمانده پولیس پکتیا نیز جان باخته است.

در همین حال نیروهای ارتش میگویند که شش طالب مسلح در نتیجه انفجار ماین دست ساز خود شان در ولسوالی های احمد خیل و خوشامند این ولایت کشته شده اند.

قول اردوی ۲۰۳ تندر در خبرنامه ای گفته است که چهار طالب مسلح در ولسوالی احمد که میخواست ماین کنار جاده ای جا به جا کنند کشته شدند و دو تن دیگر نیز حین جا سازی ماین در ولسوالی خوشامند قربانی انفجار ماین خود شدند و یک نفر شان نیز زخم برداشته است.

گروه طالبان تا هنوز در پیوند به این رویدادها چیزی نگفته است.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ساحوی

سی طالب مسلح در هلمند، میدان وردک و بلخ کشته شدند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: سرطان ۱۲, ۱۳۹۹)

در نتیجه درگیری میان نیروهای افغان و طالبان مسلح در ولایت های هلمند، میدان وردک و بلخ دست کم ۳۰ جنگجوی طالبان کشته شدند.

وزارت دفاع کشور گفته است که طالبان مسلح شب گذشته بالای پاسگاه های نیروهای امنیتی در ولسوالی های گرشک و نادعلی حمله کردند.

این وزارت میگوید که در ضد حمله نیروهای ارتش در ساحه سربند و یخچال ولسوالی گرشک ۱۳ طالب مسلح و در ساحه نهر بغرا ولسوالی نادعلی پنج جنگجوی این گروه کشته شدند.

در اعلامیه وزارت دفاع آمده است که پنج جسد طالبان مسلح نیز در میدان نبرد باقی مانده است.

وزارت دفاع در یک اعلامیه جداگانه میگوید که شب گذشته طالبان مسلح بالای نیروهای امنیتی در ساحه محمدقلی ولسوالی جغتو ولایت میدان وردک حمله کردند که با مقاومت سخت نیروهای امنیتی روبرو و به شکست خورد.

در نتیحه این در گیری میان دو طرف ۹ طالب مسلح کشته و یک عراده موتر نوع سراچه و یک موترسایکل طالبان نیز تخریب گردیده است.

در همین حال وزارت دفاع میگوید که صبح روز پنج شنبه گروه طالبان در ولسوالی شولگره ولایت بلخ بالای یک کاروان نیروهای دفاعی و امنیتی حمله کردند که در نتیجه، “۳ تن از گروه طالبان کشته شدند و ۴ تن دیگرشان زخمی شدند.”

وزارت دفاع در مورد تلفات نیروهای افغان چیزی نگفته است.

طالبان مسلح نیز در مورد حملات ابراز نظر نکرده است.

این در حالی است که سازمان ملل متحد با نشر اعلامیه ای از دو طرف خواسته است تا خشونت و حملات علیه یکدیگر را کاهش دهند.

به خواندن ادامه دهید

Trending