Connect with us

خبرهای تازه

احزاب طرفدار دسته انتخاباتی دولت‌ساز بر شمارش آرای غیربایومتریک تأکید دارند

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: اکتبر 17, 2019)

احزاب سیاسی همسو با دسته انتخاباتی دولت‌ساز، بر شمارش آرای بدون بایومتریک تأکید می‌ورزند.

این احزاب شمار نشدن آرای بدون بایومتریک را دسیسه می‌خوانند و نیز دیدار شماری از سفیران کشورهای خارجی از کیمسیون انتخابات را پرسش برانگیز میدانند.

معین گل سمکنی، رئیس حزب حق و عدالت، میگوید: “اگر تنها بر شمردن آرای بایومتریک بسنده کنیم، ممکن این یک دسیسه کلان باشه، اگر این کار نشود ممکن مردم بالای کمیشنران عریضه کنند”.

آرای بایومتریک وبدون بایومتریک، واژه های پر کاربرد در انتخابات بوده اند. کمیسیون مستقل انتخابات گفته است که تنها آرای  دستگاهای شناخت بایومتریک را شمارش میکند؛ اما اینجا شماری از حزب های همسو با دسته انتخاباتی دولت ساز  شمار نشدن آرای بی بایومتریک را دسیسه میدانند.

تا این جای کار، به جز دسته انتخاباتی دولت‌ساز، بیشتر دسته‌های انتخاباتی دیگر، به شمول کمیسیون مستقل انتخابات، تنها بر اعتباردهی آرای ریخته شده در دستگاهای شناخت بایومتریک پافشاری کرده اند. مسئولان در  کمیسیون مستقل انتخابات، می‌گویند که تنها آرای دستگاه شناخت بایومتریک نزد این نهاد اعتبار دارد و بس.

مولانامحمد عبدالله، کمیشنر کمیسیون مستقل انتخابات، در این زمینه اظهار میدارد: “تاکنون هیچ سفارتی و تکتی به ما فرمایش شمارش آرای بی‌بایومتریک را نداده است، قانون و لوایح انتخابات مشخص ساخته که تنها آرای بایومتریک اعتبار داده شود.”

با این حال، شمار دیگری از دسته‌های انتخاباتی نیز بر باطل‌سازی آرای بدون بایومتریک تاکید دارند.

پیش از این، ایلس ویلز، معاون وزارت خارجه امریکا، فرستاده سازمان ملل برای افغانستان نیز از تصمیم کیمسیون‌های انتخاباتی بر باطل‌سازی آرای بی بایومتریک پشتیبانی کرده اند.

در انتخابات ششم میزان همه طرف‌ها بر بکارگیری از دستگاهای شناخت بایومتریک توافق کرده بودند. اما آمارهای بدست آمده نشان میدهد که یک شماری از رای‌های استعمال شده بدون بایومتریک بوده اند. آرای که اگر اعتبار بخشیده شوند معادله برد و باخت را تغییر خواهد داد.

گزارشگر: شاهپور فرهمند

خبرهای تازه

وزارت داخله: نزدیک به ۶۰۰ زندانی رها شده طالبان در میدان جنگ دیده شده اند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: نوامبر 10, 2020)

وزارت امور داخله امروز (سه شنبه ۲۰عقرب) به آریانا نیوز گفته است که حدود ۶۰۰ زندانی طالب پس از رهایی در میدان جنگ دیده شده اند.

به گفته این وزارت بیشتر این زندانیان پس از رفتن به میدان جنگ کشته شده اند.

این وزارت همچنان گفته است که طالبان با تغیر رویکرد، حملات شان را افزایش داده اند.

طالبان تاکنون دراین باره چیزی نه گفته اند.

این درحالی است که در ۴۸ساعت گذشته چندین پاسگاه نیروهای افغان را در نقاط مختلف کشور مورد هدف قرار داده اند.

این درحالی است که روز گذشته سرور دانش، معاون دوم رییس جمهور خواستار بازنگری و  ارزیابی روند مذاکرات صلح افغانستان با گروه طالبان از سوی رهبری حکومت جدید امریکا شد.

سرور دانش، عدم انعطاف پذیری از سوی طالبان را عامل بنبست مذاکرات دوحه میخواند.

دانش گفت:”امیدواریم که در دوره ای رهبری جدید حکومت امریکا روند طی شده مذاکرات صلح با طالبان بازنگری و ارزیابی مجدد صورت بگیرد و مشکلات موجود باید رفع شود.”

به گفته دانش حکومت بیش از ۶۰۰۰ زندانی طالبان را پس از توافقنامه دوحه آزاد کرده، اما شماری این زندانیان دوباره به میدانهای جنگ برگشته اند.

دانش افزود: “اکثریت افراد رها شده بر خلاف تعهد شان دوباره به میدانهای جنگ رفته اند، افزایش خشونتها و مخصوصا ترورهای کورکورانه توسط طالبان انجام میشود در ایام که مذاکره در جریان است به هیچ صورت مورد قبول نیست.”

به خواندن ادامه دهید

خبرهای تازه

انفجار موتر بم در فاریاب جان ۴ پولیس را گرفت

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: نوامبر 10, 2020)

پولیس ولایت فاریاب، میگوید که در یک حملۀ موتر بم بر فرماندهی پولیس ولسوالی المار این ولایت، چهار پولیس جان باختند و پنج پولیس دیگر زخم برداشتند.

به گفته پولیس طالبان نیمه شب گذشته حوالی ساعت ۱۲ یک موتر بم را در سرک قوماندانی امنیه ولسوالی المار انفجار دادند.

به گفته پولیس در اطراف فرماندهی مکتب، مسجد و منازل مسکونی بود که شدیدآ خسارمند شده اند.

در همین حال، پولیس می‌گوید که دراین انفجار بیشتر از ۱۰ غیرنظامی نیز زخم برداشته اند و احتمال میورد که تلفات این حمله، افزایش یابد.

طالبان تاکنون دربارۀ این حمله، چیزی نگفته‌اند.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ویژه

خاطره کارمند پولیس که در یک حمله چشمان خود را از دست داد

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

Reuters
(Last Updated On: نوامبر 10, 2020)

پولیس میگویند که یک زن ۳۳ ساله، که با پولیس ملی در ولایت غزنی وظیفه انجام میداد، در یک حمله افراد مسلح بعد از زخمی شدن هر دو چشم خود را از دست داده است.

این خانم خاطره نام دارد و به تازهگی به خبرگزاری رویترز گفته که سه مرد موترسایکل سوار بر وی حمله کردند و بعد از حمله هر دو چشم وی را با کارد کور ساختند.

خاطره میگوید:” وقتی در شفاخانه بیدار شدم همه چیز تاریک بود و از داکتران پرسیدم چرا من چیزی را دیده نمیتوانم؟ آنها گفتند که چشمان تو با بنداژ پوشیده شده است. در این وقت من فهمیدم که چشمان خود را از دست داده ام.”

خاطره و مقامهای امنیتی، طالبان را مسوول این رویداد میدانند و میگویند که پدر خاطره با وظیفه وی در صفوف پولیس ملی سخت مخالف بود.

بر بنیاد گزارش رویترز خاطره چندین ماه با پولیس غزنی در بخش مبارزه با جرایم ایفای وظیفه میکرد و همیشه آرزو داشت که در صفوف پولیس ایفای وظیفه کند.

خاطره به رویترز گفت: ” من میخواستم با پولیس حد اقل یکسال کار کنم و اگر این حادثه برای من بعدأ اتفاق می افتاد کم دردناک میبود، اما این حادثه برای من بسیار زود واقع شد. من برای سه ماه به آرزوی خود که انجام وظیفه با پولیس بود رسیدم.”

درهمین حال، فعالان حقوق بشر میگویند که حمله بر جان خاطره نشان میدهند که هنوز هم مخالفتها با داشتن وظیفه زنان وجود دارد.

خاطره گفت که او نتوانست در جریان چندین سال پدر خود را قناعت بدهد که تا مانع کار او نشود، اما این کار نتیجه نداد و بعدا شوهر خاطره توافق کرد تا وی در صفوف پولیس ایفای وظیفه کند.

اما رویترز می افزاید که پدر خاطره مخالف سرسخت وظیفه وی بود.

خاطره میگوید: ” وقتی که به وظیفه میرفتم چندین بار پدر خود را دیدم که مرا تعقیب میکرد. بعد او با طالبان تماس میگرفت و از آنها میخواست تا مانع وظیفه من شوند.”

خاطره میگوید که مخالفت پدر وی تا این اندازه بود که بلاخره وی کاپی تذکره خاطره را به طالبان سپرده بود تا به آنها به اثبات برساند که خاطره با پولیس کار میکند.

سخنگوی پولیس غزنی این رویداد را تایید میکند و میگوید که طالبان دراین رویداد دست دارند. 

به گفتهی پولیس غزنی پدر خاطره نیز بازداشت شده است.

از سوی دیگر، سخنگوی طالبان میگوید که این یک موضوع خانوادهگی است و دست داشتن شان را دراین رویداد رد کرده است.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است