Connect with us

رویداد های اخیر

احتمال قطع برق کابل؛ مشتریان برشنا بدهی شان را نپرداخته اند

منتشر شده

 در

(Last Updated On: میزان ۱۳, ۱۴۰۰)

بربنیاد آمارهای تازه، مشترکین از شرکت برشنا پنج‌ صد میلیون دالر قرضدار اند در حالی ‌که افغانستان از کشورهای صادر کننده برق، نزدیک به ۶۲ میلیون دالر بدهکار است.

این امر نگرانی از احتمال قطع برق در زمستان پیش رو را افزایش داده است.

شرکت برشنا قرضداری اش را از کشورهای وارد کننده‌ی برق تایید می ‌کند. اما می‌گوید در این مورد با کشورها در تماس است و تاکنون هشداری مبنی بر قطع برق دریافت نکرده اند.

صفی الله احمدزی سرپرست عملیاتی شرکت برشنا میگوید: “یک مقدار پول هنوز هم سر مشترکین و سیاسیون وجود دارد. ما روی یک میکانیزم کار می کنیم تا یک پالسی منظم کار کنیم؛ بخاطر دوباره حصول قروض برشنا شرکت. انشاالله که این تکمیل شود و با آنها برخورد های هم صورت می گیرد.”

بسیاری از مشترکان برق از برشنا قرضدار اند. از جمله شرکت‌ های تجاری، رهبران سیاسی و مسوولان حکومت پیشین؛ کسانی‌ که بیش‌ تر شان فعلا در افغانستان هم نیستند.

مسوولان در برشنا می‌گوید، اگر قرضداران پولهای بدهی را نپردازند جایداد های شان را لیلام خواهد کرد.

صفی الله احمدزی سرپرست ریاست عملیاتی میگوید: “نظر کلی در این رابطه این است که باید با اینها که جدایداد های که دارند یا جدایداد های آنها به فروش برسد و یا اینکه همان جدایدهای که به مصرف رسانده اند از اشخاص که حضور دارند از آنها حصول شود.”

شرکت برشنا پیش از این هم برای جمع آ‌ری قرض‌های شان تلاش کرده بود. اما بسیاری از قرضداران بل برق مسوولان ارشد دولتی و یا هم افراد زورمند بودند. شماری از شهروندان هم انتقاد دارند که مردم عادی نباید قربانی قرضداران بل برق مسوولان پیشین حکومتی و زورمندان شود.

غلام محبی باشنده‌ی کابل میگوید: “اشخاص زورمند بوده یا هر نوع بوده اکنون وقت زورمندان نیست از بین رفته است. وقتی است که حق را به حقدار برسانند اگر خانه دارد موتر دارد هرچه که دارند آنها از شان گرفته به بیت المال تسلیم بکند.”

برخی از شهروندان کشور از جامعه جهانی و یونما می خواهند که پول قرضداری بل برق افغانستان را بپردازنند بیش از این مردم افغانستان را نگذارند که بار دیگر به تاریکی برود.

افغانستان سالانه به ارزش نزدیک به سه صد میلیون دالر از کشورهای همسایه برق خریداری می‌کند. بخش عمده‌ی برق افعانستان از سه کشور آسیای مرکزی تامین می‌شود.

رویداد های اخیر

سازمان جهانی صحت برای کمک به افغانستان ۳۷۸ میلیون دالر درخواست کرد

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: قوس ۹, ۱۴۰۰)

مقام‌های سازمان جهانی صحت برای عرضه خدمات صحی در افغانستان خواستار کمک ۳۷۸ میلیون دالری از سوی جامعه جهانی شده اند.

به گفته‌ی این مقام‌ها این سازمان تلاش میکند تا ۲۳۳۱ مرکز صحی را در افغانستان فعال نگهدارند.

داکتر جمشید، مسوول هماهنگی سازمان جهانی صحت در افغانستان، گفت:”  با دیگر کمک کنندگان مانند، بانک جهانی، اتحادیه اروپا و دیگر نهادهای کمک کننده تلاش میکنیم که در کنار ۲۳۳۱ مرکز صحی که وجود دارد، مراکز تداوی کرونا را نیز فعال نگه بداریم “.

این درحالی است که قبل از این سازمان جهانی صحت از فروپاشی سیستم صحی افغانستان هشدار داده و گفته بود که بسیاری از کارمندان صحی معاش بدست نیاورده اند.

داکتر جمشید افزود:” تاکنون کمک ۳۷۸ ملیون دالری قطعی شده که برای جلوگیری از بحران بشری به سکتور صحی صورت خواهد گرفت. ما تعهد میکنیم که این کار را بزودی انجام میدهیم تا با قناعت دادن مردم دونران بیشتر را جذب کنیم”.

در همین حال، رییس برنامه انکشافی سازمان ملل متحد در افغانستان در سفری به ولایت کندهار میگوید که آنان در بخش انکشاف افغانستان نقش تاثیر گذار خواهند داشت.

عبدالله الدرداری، رییس برنامه انکشافی سازمان ملل در افغانستان، گفت:” باید واضح بسازم که نهادهای سازمان ملل که نماینده‌گان شان اینجا حضور دارند، کمک‌های فوری نمی‌کنند که برای شماری آب یا گندم فراهم کنند. ما اینجا آمده ایم تا تاکید کنیم که مردم خودشان باید کار کنند تا در نتیجه آن حاصلات افزایش یابند، ما یک اداره انکشافی استیم ومیخواهیم که با شما در بخش کارهای انکشافی کمک کنیم.”

همزمان والی کندهار اطمینان میدهد که امارت اسلامی تدابیر امنیتی را برای نهادهای کمک کننده خارجی روی دست دارد و زمینه رساندن کمک‌ها را فراهم می سازد.

حاجي محمد يوسف وفا، والی کندهار گفت:” حالا وقت آن است که کمک‌های لازم به مردم صورت بگیرد، مردم با مشکلات زیاد روبرو استند، مردمان زیاد از اثر جنگ‌ها در اغنداب، ژیری، پنجوایی، دند و ارغستان از خانه‌های بیجا شده اند. به دلیل بمباران امریکایی‌ها برخانه‌های شان حالا هیچ سرپناه ندارند.”

 این درحالی است که بسیاری از نهادهای سازمان ملل از بروز یک فاجعه بشری در افغانستان هشدار داده و گفته اگر کمک‌های بشری بگونه فوری با این کشور صورت نگیرد، زنده‌گی هزاران تن با تهدید مرگ روبرو خواهد شد.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

آماده‌گی پاکستان برای میزبانی نشست کشورهای اسلامی در باره افغانستان

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: قوس ۹, ۱۴۰۰)

شاه محمود قریشی، وزیر امور خارجه پاکستان گفته که اسلام آباد برای میزبانی نشست فوق‌العاده وزیران خارجه کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی با محور افغانستان اعلام آمادگی کرده است.

بر اساس گزارش‌های رسانه‌های پاکستانی قریشی روز گذشته (دوشنبه، ۸ قوس) با نشر اعلامیه‌ای از پیشنهاد عربستان سعودی برای برگزاری نشست فوری وزیران امور خارجه کشورهای اسلامی در زمینه بررسی اوضاع افغانستان و کمک به این کشور استقبال کرده است.

وی می‌گوید: “ما اطمینان داریم  که دیگر کشورهای عضو سازمان همکاری‌های اسلامی از پیشنهاد برای برگزاری نشست فوق‌العاده ۱۷ دسامبر امسال در اسلام آباد حمایت خواهند کرد.”

قریشی افزود: “افغانستان یکی از اعضای موسس سازمان همکاری اسلامی است و ما به عنوان بخشی از امت اسلامی با مردم افغانستان پیوندهای برادرانه دوستی و برادری داریم.”

وزیر خارجه پاکستان افزوده که افغانستان با یک بحرانی جدی انسانی روبرو است.

او گفته” این کشور در حال حاضر با یک وضعیت بحرانی جدی انسانی مواجه است،  میلیون‌ها افغان از جمله زنان و کودکان به دلیل کمبود مواد غذایی، دارو و سایر لوازم ضروری زندگی با آینده ای مبهم روبه رو استند و فصل زمستان بحران انسانی را تشدید کرده است.”

وزیر خارجه پاکستان می‌گوید:”ما باید تلاش‌های جمعی، کمک‌های فوری و مستمر برای کاهش نیازهای بشردوستانه مردم این کشور را افزایش دهیم و به همکاری با آنها برای رفاه افغانستان ادامه دهیم.”

وی یادآور شد که اولین نشست فوق‌العاده وزیران خارجه سازمان همکاری اسلامی درباره افغانستان در جنوری ۱۹۸۰ در اسلام‌آباد برگزار شده بود و پاکستان انتظار دارد تا ماه آینده، یک بار دیگر در اسلام‌آباد گرد هم می‌آید تا بر همبستگی پایدار خود با مردم افغانستان و حمایت از آنها تاکید کنیم.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

در انفجار ماین در شهر کابل پنج تن زخم برداشتند

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: قوس ۹, ۱۴۰۰)

در یک انفجار ماین کنار صبح امروز (سه شنبه ۹قوس) دست کم پنج تن بشمول نیروهای امارت اسلامی زخم برداشتند.

این انفجار که برخاسته از یک ماین کنارجاده بود حوالی ساعت ۹:۴۵ در سرک دارالامان مقابل لیسه حبیبیه حوزه هفتم رخ داد و هدف ماین یک موتر هایلکس مربوط نیروهای امارت اسلامی گفته شده است.

به گفته شاهدان عینی این انفجار تلفات جانی نیز در پی داشته است، اما مقام‌های امنیتی تاکنون چیزی نه‌گفته اند.

پس از انفجار، نیروهای امارت اسلامی محل رویداد را مسدود نموده و امبولانس‌ها برای انتقال قربانیان به محل رسیدند.

تاکنون هیچ گروهی مسئولیت این انفجار را بر عهده نگرفته است، اما گروه داعش، مسئول تعدادی از انفجارهای ماه‌های اخیر در کابل بوده‌اند.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است