Connect with us

رویداد های اخیر

اتمر: پایان دادن به جنگ و آوردن صلح اولویت‌های سیاست خارجی افغانستان است

منتشر شده

 در

(Last Updated On: عقرب ۲۶, ۱۳۹۹)

نامزد وزیران امور خارجه، مالیه و امور داخله برنامه‌های کاری شان را برای گرفتن رای اعتماد امروز ( دوشنبه ۲۶ عقرب) به مجلس نماینده‌گان ارائه کردند.

دراین میان حنیف اتمر، نامزد وزیر امور خارجه می‌گوید که در صورت عدم توافق صلح درقطر، اجماع ملی و منطقه‌یی با خطر مواجه می‌شود و اگر این روند به نتیجه هم برسد، تهدید هراس‌افگنی پایان نخواهد یافت.

وی دراین باره گفته است که :” بحث صلح یک نیاز جدی است و اگر این روند به نتیجه نرسد اجماع ملی و منطقه‌یی با خطر رو به رو می شود و نظام و کشور را صدمه میزند و اگر صلح با عزت را با طالبان پیدا کنیم تهدید تروریزم با قی خواهد ماند.”

اتمر می‌گوید که صلح در افغانستان به نفع کشورهای منطقه و جهان است و باید این کشورها در آوردن صلح و ثبات و مبارزه با هراس‌افگنی افغانستان را کمک کنند.

اتمر می‌گوید:” همکاری‌های کشورهای منطقه و جهان در رابطه به روند صلح افغانستان یک نیاز است و این کشورها باید افغانستان را در امر مبارزه با هراس‌افگنی کمک کند.”

اتمر می‌افزاید که به هیچ کسی اجازه نخواهد داد تا حاکمیت ملی افغانستان را خدشه‌دار سازد.

او گفت:” ما به هیچ کسی اجازه نمی‌دهیم که حاکمیت ملی ما را تضعیف بسازد.”

وی در رابطه به پیشرفت اقتصادی کشور گفت که انکشاف اقتصادی افغانستان مربوط به همکاری کشورهای منطقه‌ی است و این کشورها نیز نقش افغانستان را در وصل نمودن منطقه درک کرده اند.

اتمر در رابطه به همکاری جامعه جهانی می‌گوید که کمکهای خارجی باید موثر و مسوولانه پرداخت شود.

در این برنامه عبدالهادی ارغندیوال، سرپرست و نامزد وزیر مالیه و مسعود انداربی، سرپرست و نامزد وزیر وزارت داخله نیز برنامه‎شان را به مجلس نماینده‌گان ارایه کردند. 

آقای ارغندیوال می‌گوید که اگر وی به حیث وزیر مالیه رای اعتماد بدست آورد تا سال ۲۰۲۵ عواید داخلی خود را به ۴۰۰ میلیارد اففانی افزایش خواهد داد و در این سال استقلال اقتصادی افغانستان اعلام خواهد نمود. 

ارغندیوال گفت بر اساس برنامه‌های اصلاحاتی وی در وزارت مالیه، توانسته است در مدت کوتاه ۷۰۰ میلیون دالر وجوع تشویق از سوی جامعه جهانی دریافت کند.

وی همچنان گفته است که اعمار بندهای برق، سرمایه‌گذاری در سکتور زراعت، و استفاده از معادن کشور از برنامه‌های دیگری وی است.

آقای ارغندیوال می‌گوید که معضل فساد در کشور چالشی بزرگی است که نیاز به مبارزه جدی دارد و به اتهام فساد در گمرک‌ها و دیگر بخش‌های عایداتی بیش از یک هزار تن به دادستانی کل معرفی شده اند.

درهمین حال، مسعود اندرابی، نامزد و سرپرست وزارت امور داخله، هنگام ارایه برنامه خود به اعضای مجلس نماینده‌گان گفته است که طالبان با تغیر تاکتیک خشونت‌ها را در سراسر کشور افزایش داده اند.

وی می‌گوید که ترورهای هدفمند، حمله بر مراکز ولسوالی‌ها و جاسازی ماین‌های کنار جاده از فعالیت‌های طالبان اند که در این اواخر افزایش یافته است.

وی همچنان افزود که نیروهای امنیتی جواب این همه تحرکات طالبان را در هلمند و کندهار داده است.

اما شماری از نماینده‌گان مجلس کارکردهای نامزد وزیران را به باد انتقاد می‌گیرند.

رمضان بشردوست، مجلس نماینده گان- کابل دراین باره گفت:”کسانی رای می‌گیرند که همه زنده‌گی شان را میدانیم و در بیست سال در دسترخوان حکومت بوده اند و در عمل چهره‌های ناکام چهره‌های فاسد و چهره‌های بدنام هستند.”

با این حال مجلس نماینده‌گان با اکثریت آرا فیصله کرد تا پس از ارائه برنامه‌های کاری ده نامزد وزیر، به روز پنج شنبه صندوق گذاشته می‌شود تا سرنوشت این نامزد وزیران مشخص شود.

رویداد های اخیر

سازمان جهانی صحت برای کمک به افغانستان ۳۷۸ میلیون دالر درخواست کرد

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: قوس ۹, ۱۴۰۰)

مقام‌های سازمان جهانی صحت برای عرضه خدمات صحی در افغانستان خواستار کمک ۳۷۸ میلیون دالری از سوی جامعه جهانی شده اند.

به گفته‌ی این مقام‌ها این سازمان تلاش میکند تا ۲۳۳۱ مرکز صحی را در افغانستان فعال نگهدارند.

داکتر جمشید، مسوول هماهنگی سازمان جهانی صحت در افغانستان، گفت:”  با دیگر کمک کنندگان مانند، بانک جهانی، اتحادیه اروپا و دیگر نهادهای کمک کننده تلاش میکنیم که در کنار ۲۳۳۱ مرکز صحی که وجود دارد، مراکز تداوی کرونا را نیز فعال نگه بداریم “.

این درحالی است که قبل از این سازمان جهانی صحت از فروپاشی سیستم صحی افغانستان هشدار داده و گفته بود که بسیاری از کارمندان صحی معاش بدست نیاورده اند.

داکتر جمشید افزود:” تاکنون کمک ۳۷۸ ملیون دالری قطعی شده که برای جلوگیری از بحران بشری به سکتور صحی صورت خواهد گرفت. ما تعهد میکنیم که این کار را بزودی انجام میدهیم تا با قناعت دادن مردم دونران بیشتر را جذب کنیم”.

در همین حال، رییس برنامه انکشافی سازمان ملل متحد در افغانستان در سفری به ولایت کندهار میگوید که آنان در بخش انکشاف افغانستان نقش تاثیر گذار خواهند داشت.

عبدالله الدرداری، رییس برنامه انکشافی سازمان ملل در افغانستان، گفت:” باید واضح بسازم که نهادهای سازمان ملل که نماینده‌گان شان اینجا حضور دارند، کمک‌های فوری نمی‌کنند که برای شماری آب یا گندم فراهم کنند. ما اینجا آمده ایم تا تاکید کنیم که مردم خودشان باید کار کنند تا در نتیجه آن حاصلات افزایش یابند، ما یک اداره انکشافی استیم ومیخواهیم که با شما در بخش کارهای انکشافی کمک کنیم.”

همزمان والی کندهار اطمینان میدهد که امارت اسلامی تدابیر امنیتی را برای نهادهای کمک کننده خارجی روی دست دارد و زمینه رساندن کمک‌ها را فراهم می سازد.

حاجي محمد يوسف وفا، والی کندهار گفت:” حالا وقت آن است که کمک‌های لازم به مردم صورت بگیرد، مردم با مشکلات زیاد روبرو استند، مردمان زیاد از اثر جنگ‌ها در اغنداب، ژیری، پنجوایی، دند و ارغستان از خانه‌های بیجا شده اند. به دلیل بمباران امریکایی‌ها برخانه‌های شان حالا هیچ سرپناه ندارند.”

 این درحالی است که بسیاری از نهادهای سازمان ملل از بروز یک فاجعه بشری در افغانستان هشدار داده و گفته اگر کمک‌های بشری بگونه فوری با این کشور صورت نگیرد، زنده‌گی هزاران تن با تهدید مرگ روبرو خواهد شد.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

آماده‌گی پاکستان برای میزبانی نشست کشورهای اسلامی در باره افغانستان

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: قوس ۹, ۱۴۰۰)

شاه محمود قریشی، وزیر امور خارجه پاکستان گفته که اسلام آباد برای میزبانی نشست فوق‌العاده وزیران خارجه کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی با محور افغانستان اعلام آمادگی کرده است.

بر اساس گزارش‌های رسانه‌های پاکستانی قریشی روز گذشته (دوشنبه، ۸ قوس) با نشر اعلامیه‌ای از پیشنهاد عربستان سعودی برای برگزاری نشست فوری وزیران امور خارجه کشورهای اسلامی در زمینه بررسی اوضاع افغانستان و کمک به این کشور استقبال کرده است.

وی می‌گوید: “ما اطمینان داریم  که دیگر کشورهای عضو سازمان همکاری‌های اسلامی از پیشنهاد برای برگزاری نشست فوق‌العاده ۱۷ دسامبر امسال در اسلام آباد حمایت خواهند کرد.”

قریشی افزود: “افغانستان یکی از اعضای موسس سازمان همکاری اسلامی است و ما به عنوان بخشی از امت اسلامی با مردم افغانستان پیوندهای برادرانه دوستی و برادری داریم.”

وزیر خارجه پاکستان افزوده که افغانستان با یک بحرانی جدی انسانی روبرو است.

او گفته” این کشور در حال حاضر با یک وضعیت بحرانی جدی انسانی مواجه است،  میلیون‌ها افغان از جمله زنان و کودکان به دلیل کمبود مواد غذایی، دارو و سایر لوازم ضروری زندگی با آینده ای مبهم روبه رو استند و فصل زمستان بحران انسانی را تشدید کرده است.”

وزیر خارجه پاکستان می‌گوید:”ما باید تلاش‌های جمعی، کمک‌های فوری و مستمر برای کاهش نیازهای بشردوستانه مردم این کشور را افزایش دهیم و به همکاری با آنها برای رفاه افغانستان ادامه دهیم.”

وی یادآور شد که اولین نشست فوق‌العاده وزیران خارجه سازمان همکاری اسلامی درباره افغانستان در جنوری ۱۹۸۰ در اسلام‌آباد برگزار شده بود و پاکستان انتظار دارد تا ماه آینده، یک بار دیگر در اسلام‌آباد گرد هم می‌آید تا بر همبستگی پایدار خود با مردم افغانستان و حمایت از آنها تاکید کنیم.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

در انفجار ماین در شهر کابل پنج تن زخم برداشتند

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: قوس ۹, ۱۴۰۰)

در یک انفجار ماین کنار صبح امروز (سه شنبه ۹قوس) دست کم پنج تن بشمول نیروهای امارت اسلامی زخم برداشتند.

این انفجار که برخاسته از یک ماین کنارجاده بود حوالی ساعت ۹:۴۵ در سرک دارالامان مقابل لیسه حبیبیه حوزه هفتم رخ داد و هدف ماین یک موتر هایلکس مربوط نیروهای امارت اسلامی گفته شده است.

به گفته شاهدان عینی این انفجار تلفات جانی نیز در پی داشته است، اما مقام‌های امنیتی تاکنون چیزی نه‌گفته اند.

پس از انفجار، نیروهای امارت اسلامی محل رویداد را مسدود نموده و امبولانس‌ها برای انتقال قربانیان به محل رسیدند.

تاکنون هیچ گروهی مسئولیت این انفجار را بر عهده نگرفته است، اما گروه داعش، مسئول تعدادی از انفجارهای ماه‌های اخیر در کابل بوده‌اند.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است