Connect with us

رویداد های اخیر

اتحاد هرات فاتح لیگ برتر فوتسال افغانستان شد

منتشر شده

 در

(Last Updated On: جدی ۶, ۱۳۹۹)

تیم «اتحاد» نمایندهی هرات در دیدار نهایی رقابت های لیگ برتر فوتسال افغانستان تیم «صداقت» کابل را از پیش رو برداشت و جام قهرمانی را بالای سر برد.

این لیگ بالاترین سطح لیگ فوتسال افغانستان یازده روز پیش آغاز شده بود. در این لیگ بهترین‌های فوتسال کشور تا رسیدن به جام قهرمانی و رفتن به بازیهای آسیایی، در میان شور و شوق هواداران، برابرهم پیکار کردند.

در دیدار نهایی ،تیم فوتسال اتحاد با شکست ۵ بر ۳ صداقت، به عنوان قهرمانی دست یافت. احسان رحمانی سه گول و مختار جواهری دو گول برای تیم هرات زدند.

این دور از رقابتهای لیگ برتر فوتسال افغانستان برای نخستین بار به گونه‌ی معیاری و با بهترین کیفیت نشراتی برگزار شد.

این رقابت‌ها که استعدادهای گوناگون و نهان را از گوشه و کنار کشور روی صحنه آورد.

در فرجام این بازیها تیم جوانان خراسان جایزه بازی جوانمردانه را گرفت.

جواد صفری از اتحاد بهترین دروازه‌بان برگزیده شد، سیدمهدی هاشمی از تیم صداقت آقای گول انتخاب شد و جواد حیدری از اتحاد نیز به جایزه بهترین بازیکن لیگ دست یافت.

رویداد های اخیر

نگرانی سازمان ملل متحد از وضعیت افغانستان

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: سنبله ۲۸, ۱۴۰۰)

انتونیو گوترش، سرمنشی عمومی سازمان ملل متحد از وضعیت بحرانی و فقر در افغانستان ابراز نگرانی کرده و گفته که آینده این کشور ناروشن و غیرقابل پیش بینی است.

سازمان ملل بار دیگر تاکید میکند که دولت فراگیر در افغانستان یک نیاز جدی است تا حقوق بشر به ویژه حقوق زنان و دختران در آن تامین شود.

پس از سقوط حکومت محمد اشرف غنی رییس جمهور پیشین افغانستان، تمامی نهادهای جهانی از وضعیت بحران انسانی و فقر در افغانستان هشدار داده اند.

گوتریش در این باره گفته “وضعیت کشور غیرقابل پیش بینی است. تمام جامعه بین المللی می خواهد افغانستان دارای یک دولت فراگیر باشد ، به حقوق بشر ، به ویژه حقوق زنان و دختران احترام گذاشته شود و دیگر هرگز مرکز هراس افگنان نباشد ، اما پیش بینی آنچه در آینده اتفاق می افتد دشوار است.”

دبیر کل سازمان ملل بار دیگر تاکید می کند که کمک‌های آنان مشروط به تحقق شرط‌های آنان برای تشکیل یک نظام فراگیر است که در آن به حقوق بشر به ویژه حقوق زنان احترام گذاشته شود.

گوترش افزوده “ما نمی‌دانیم که اوضاع چگونه توسعه خواهد یافت ، اما می‌دانیم که اگر با در ارتباط نباشیم ، احتمالا در مسیر اشتباه پیش خواهند رفت. و سپس ما باید جامعه بین المللی را برای ارایه کمک‌های بشردوستانه بسیج کنیم فراهم آوری غذا ، دارو و سایر مواد اساسی برای جلوگیری از وضعیت فاجعه بار در این کشور بسیار حیاتی است.”

 از بحران‌های قابل نگرانی، افزایش بی پیشنه مهاجرت‌ها است که نگرانی بسیاری از کشورهای جهان را بر انگیخته است.

اتحادیه اروپا هر چند از پذیریش افغان‌های پناه جو خبر داده است اما شماری از کشورهای اروپایی ظاهرا برای میزبانی پناه جویان افغان آماده نیست.

کیریاکوس میتسوتاکیس، نخست وزیر یونان، در این باره گفت: “ما از مرزهای خود محافظت کردیم ، از مرزهای اتحادیه اروپا محافظت کردیم و این کار را ادامه خواهیم داد ، زیرا این وظیفه ما اروپایی‌ها است ، این وظیفه من است ، به عنوان نخست وزیر یونان ، بنابر این من مشتاقانه منتظر همکاری سازنده با ترکیه برای حل این مشکل استم چون ترکیه نقش مهمی را ایفا می‌کند.”

از سوی دیگر، کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان نیز در اعلامیه ای نسبت به ادامه کار این کمیسیون ابراز نگرانی کرده و گفته که باید زمینه کار برای شان مهیا شود.

با این حال امارت اسلامی پیش از این گفته بودند که متعهد به تامین حقوق همه شهروندان کشور اند و همچنان کابینه کنونی نیز سرپرست است و کابینه همه شمول نیز تشکیل خواهد شد.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

افغانستان محور بحث سفر سه روزه وزیر خارجه عربستان به هند

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: سنبله ۲۸, ۱۴۰۰)

فیصل بن فرحان آل سعود؛ وزیر خارجه عربستان برای انجام یک سفر سه روزه به هند رفته و قرار است با مقام‌های هندی در مورد افغانستان رایزنی کند.

وزارت خارجه هند گفته است که آل سعود امروز (یکشنبه، ۲۸ سنبله) با اس جیشانکار؛ وزیر خارجه هند گفتگو می‌کند و روز دوشنبه با نارندرا مودی؛ نخست وزیر این کشور رایزنی خواهد کرد.

سفر وزیر خارجه عربستان به هند در حالی صورت می‌گیرد که عمران خان؛ نخست‌وزیر پاکستان می‌گوید به هدف دخیل ساختن اقوام افغانستان در قدرت با طالبان مذاکره می‌کند.

منابع آگاه این سفر می‌گویند که انتظار می رود افغانستان محور اصلی مذاکرات بین وزیران خارجه دو طرف باشد.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

آغاز کار پروژه شبکه آب رسانی در پکتیا

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: سنبله ۲۷, ۱۴۰۰)

صندوق کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف) یک شبکه تامین آب آشامیدنی را در ناحیه اول شهر گردیز ولایت پکتیا با هزینه بیش از پنج میلیون افغانی راه اندازی کرده است.

مولوی محمد ابراهیم رییس دفتر والی پکتیا میگوید که اکنون ۲۰۰ خانواده به آب پاک دسترسی خواهند داشت و این پروژه تا چهار ماه آینده تکمیل می شود.

در همین حال مردم محل از شروع کار شبکه آبرسانی استقبال کرده اند، می گویند پس از اتمام کار، به آب پاک دسترسی خواهند داشت.

به جز پکتیا چندین ولایت دیگر در کشور هم است که به آب آشامیدنی دسترسی ندارند و این به یک مشکل جدی مبدل شده است.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است