Connect with us

تجارت

اتحادیه اروپا نزدیک به سه میلیون یورو به افغانستان کمک اعلام کرد

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: آوریل 6, 2021)

اتحادیه اروپا امروز (سه شنبه، ۱۷ حمل) اعلان کرده که برای کاهش بدهی و تعهد افغانستان برای رسیدن به اهداف توسعه پایدار ۲،۹ میلیون یورو به این کشور کمک میکند.

اتحادیه اروپا در یک اعلامیه گفته که شیوع ویروس کرونا پیامدهای شدید صحی، اجتماعی و اقتصادی در جهان به ویژه در افغانستان وارد کرده است.

این اتحادیه افزوده است که قبل از شیوع ویروس کرونا سطع بدهی در چندین کشور بالا بود و حالا در معرض خطر ناپایدار قرار دارد.

در اعلامیه اتحادیه اروپا آمده است که” در نتیجه بحران  ناشی از محدودیت در فعالیت‌های اقتصادی و تجارتی افغانستان مجبور است با کاهش شدید درآمد مقابله کند.

در حالیکه مصارف صحی و اجتماعی افزایش یافته، اما درآمدهای مالیاتی از ماه اپریل تا ماه می سال ۲۰۲۰ حدود ۴۰ درصد کاهش یافته اند.”

این اعلامیه افزوده است که” حکومت افغان توانست تا برای دفع کسر بودجه از صندوق بین المللی وجهی پول در جریان بحران پول قابل ملاحظه قرض بگیرد. باوجودیکه سطه بدهی افغانستان پایین است، اما سطح درآمد مالی باعث افزایش آسیب پذیری میشود.”

آرنوت پاولس، معاون اتحادیه اروپا در کابل در این باره میگوید که “اعلان امروز برای افغانستان یک خبر خوب است، زیرا این بودجه در پاسخ به شیوع ویروس کرونا باعث تقویت خدمات صحی، اجتماعی و اقتصادی خواهد شد.”

او افزود:” برعلاوه این کمک اتحادیه اروپا برای افغانستان کمک دوجانبه از طریق واکسین کواکس نیز فراهم کرده است تا این کشوربا شیوع ویروس کرونا مبارزه کند.”

این کمک اتحادیه اروپا باعث ثبات اقتصاد بزرگ افغانستان خواهد شد.

این کمک اتحادیه اروپا در حالی صورت میگیرد که این اتحادیه وکشورهای دیگر از عملکرد حکومت در سال ۲۰۲۰ ارزیابی میکند.

براساس گزارش‌ها از آغاز شیوع ویروس کرونا تا حال این اتحادیه به حکومت افغان ۱۴۷ میلیون یورو کمک کرده تا بحران صحی را دفع و به نیازمندان کمک‌های بشری فراهم کند.

در کنار این اتحادیه اروپا ۵۰۰،۰۰۰ دوز واکسین کواکس را نیز به افغانستان کمک کرده است.

تجارت

میزان تولید توت زمینی، نزدیک به ۳صد تُن رسید

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: آوریل 18, 2021)

آمارهای وزارت زراعت نشان می‌دهد که در سال ۱۳۹۹خورشیدی، ۲۹۹ متریک‌‌تُن توت زمینی در کُل کشور تولید شده است.

این وزارت افزوده است که هرات با ۳۱ هکتار زمین تحت کشت، ۱۵۵ متریک‌تُن توت زمینی تولید داشته است. پس از هرات، ولایت‌های کندز و بلخ نیز بیشترین تولید در سال گذشته داشته است.

به گفته‌ی این وزارت توت زمینی در ولایات فاریاب، دایکندی، سرپل و میدان وردک و شماری ولایت های ديگر نیز کشت می‌شود.

به صورت کل، در سال ۱۳۹۹ خورشیدی، در ۶۲هکتار زمین در سطح کشور توت زمینی کشت شده بود.

این وزارت گفته است که آب‌وهوای افغانستان، برای پرورش توت زمینی مساعد است و از چند سال به این طرف، پرورش این میوه در میان مردم کم‌کم ترویج شده است.

توت زمینی از جمله‌ میوه‌های سرشار از ویتامین‌ها و مواد مغذی است و هر کیلوی آن تا دوصد افغانی در بازار به فروش می‌رسد.

به خواندن ادامه دهید

تجارت

نگرانی‌ها از قاچاق زعفران ایرانی به بازارهای کشور

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: آوریل 13, 2021)

تولید کننده‌گان زعفران در کشور می‌گویند که واردات زعفران ایران به بازارهای کشور باعث کاهش قیمت زعفران در افغانستان شده است.

عبدالشکور احراری، مسوول یک شرکت پروسس وتولید زعفران در هرات، می‌گوید که سالانه صدها کیلوگرام زعفران مرغوب هرات را به بازارهای جهانی صادر میکرد، اما حالا زعفران از یران به کشور وارد می‌شود.

او می‌گوید افرادی استند که بخاطر فروش زعفران ایران به بازار هند کمیشن کاری می‌کنند.

عبدالشکور احراری، تولیدکننده زعفران در این باره گفت:” زعفران مشتری ایرانی و هندی هم به نحوی تفاهم می‌کنند با استفاده از همان سهولت‌های که در بحث مسایل تکس افغانستان است تجار افغانی میآید زعفران را کمیشن می کند، این واقعا جفای ملی است متاسفانه.”

تولیدکننده گان زعفران در هرات به این باور اند که افغانستان راه مواصلاتی خوبی برای بازرگانی کشورهای مثل ایران است.

تولیدکننده‌گان می‌افزایند که سال گذشته صادرات هرات ۳۰ درصد افزایش داشته است.

اتحادیه صادرکننده‌گان هرات هم می‌پذیرد که زعفران از مرزهای غیرقانونی وارد کشور میشود.

محمدعثمان انصاری، رییس اتحادیه صادرکننده گان هرات در این باره گفت:” احتمالا ممکن دارد که یک مقداری از آنجا هم آورده شود و بنام زعفران افغانستان صادر شود، اما بسیار کم، زعفران افغانستان شکرخدا تولید و کشت آن زیاد شده است وسرمایه گذاری زیاد بالای آن شده است، فعلا نیاز نیست که از آنجا (ایران) بیاورند و صادر کنند.”

بشیراحمد رشیدی، رییس اتحادیه زعفران کاران افغانستان در این باره گفت:”هیچ وقت نتوانستیم این مسئله را متاسفانه دقیقا ثابت بکنیم که کی‌ها دست دارند در این راستا و کی‌ها به چی پیمانه از ایران زعفران آورده اند، فقط چیزی که در این راستا واقعا ما را متاثرساخته است ضعف در مدیریت و کنترل این مسئله بوده است.”

درحال حاضر کشت زعفران در کشور گسترش پیدا کرده، اما کاهش قیمت زعفران در بازارهای جهانی دهقانان را دلسرد ساخته است.

مقام‌های وزارت صنعت و تجارت می‌گویند، از بهر اینکه افغانستان بهترین زعفران دنیا را تولید می‌کند، بناء واردات زعفران کاملا غیرقانونی است.

احمد فواد احمدی، سخنگوی وزارت صنعت و تجارت در این مورد گفت:” از آنجائیکه زعفران مرغوب و با کیفیت خوشبختانه در افغانستان کشت، برداشت و پروسس میشود و طی چند سال گذشته مقام بهترین ذائقه و طعم را از نهادهای بین‌المللی بدست آورده است، وزارت صنعت و تجارت خواستار برخورد جدی با کسانی است که بصورت غیرقانونی زعفران را به شکل قاچاق از کشورهای همسایه وارد افغانستان می کنند.”

برعلاوه زعفران مغزپسته، کرابیه، کشمش، کنجد، تخم ریحان و کُرک از اقلام درشت صادراتی در غرب کشور است.

به خواندن ادامه دهید

تجارت

انستیتوی قلب پیشاور  بخش جداگانه برای بیماران افغان افتتاح کرد

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: آوریل 13, 2021)

نجیب‌الله احمدزی مشاور عمومی افغانستان در پاکستان روز دوشنبه یک مبخش جداگانه‌ای را در انستیتوی قلب و عروق پیشاور افتتاح کرد که به بیماران افغانستان کمک می کند تا درمان بهتر و سریعتر داشته باشند.

احمدزی که در این مراسم سخنرانی می‌کرد، از ابتکار عمل استقبال کرد و از دولت خیبرپختون خوا برای نقش آن در این طرح تشکر کرد.

وی همچنین اظهار امیدواری کرد که این موسسه به ارائه حداکثر امکانات به بیماران افغان ادامه دهد.

احمدزی همچنین گفت که تعداد بی شماری افغان‌ها سالانه برای معالجه بیماری شان از  بیمارستان‌های پیشاور بازدید می‌کنند.

پروفسور شاهکار احمد شاه، مدیرعامل و مدیر پزشکی انستیتوی قلب وعروق نیز خطاب به مهمانان گفت که این بیمارستان همچنین آماده کمک به بهبود مهارت های پرستاران و پزشکان افغانستان است.

وی همچنین گفت که بیماران افغان در بیمارستان به شکل مساویانه تداوی می‌شوند.

به گفته وی، در حال حاضر حدود ۱۱۴ بیمار افغان در چهار ماه گذشته در بیمارستان تحت درمان قرار گرفته اند – از جمله ۱۱ نفر که عمل جراحی قلب باز را انجام دادند.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است