Connect with us

رویداد های اخیر

اتحادیه اروپا: ما هیچ گزینه دیگری جز تعامل با امارت اسلامی نداریم

منتشر شده

 در

(Last Updated On: سنبله ۲۴, ۱۴۰۰)

مسوول سیاست خارجی روزگذشته (سه شنبه ۲۳سنبله) گفته است که اتحادیه اروپا هیچ گزینه دیگری جز تعامل با امارت اسلامی ندارد.

جوزیف بوریل٬ مسوول سیاست خارجی این اتحادیه می‌گوید، مشارکت به معنای به رسمیت شناختن دولت امارت اسلامی نیست، و امارت اسلامی باید به حقوق بشر متعهد بمانند.

این مقام اتحادیه اروپا تاکید می‌ورزد که در صورت صدور مجوز از سوی امارت اسلامی برای خروج افراد، کشورهای عضو این اتحادیه باید آماده پذیرش بیشتر پناهجویان باشند.

از مسلط شدن امارت اسلامی بر کشور یک ماه گذشت، تا اینجای کار تمامی کشورها، موضوع به رسمیت شناختن دولت امارت اسلامی را وابسته به عملکرد آنان دانسته اند، اما اینجا مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا می‌گوید که این اتحادیه جز برقراری روابط با دولت امارت اسلامی، گزینه دیگر ندارد، اما این روابط به معنای به رسمیت شناختن نخواهد بود.

جوزیف بوریل٬ مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا می‌گوید که:”برای داشتن هرگونه چانس تأثیرگذاری بر رویدادها، ما هیچ گزینه دیگری جز تعامل با امارت اسلامی نداریم. مشارکت به معنای به رسمیت شناختن نیست، بلکه مشارکت به معنای گفتگو، بحث و توافق است”.

در یک ماهی که گذشت، کشورهای اروپایی وغربی با موجی از پناهجویان افغان روبرو شدند، اروپا هنوز در تلاش کمک‌های بشر دوستانه به افغانستان است.

اورزولا فن در لاین، رییس اتحادیه اروپا می گوید که:”ما باید همه کارها را برای جلوگیری از خطر واقعی قحطی و فاجعه انسانی بزرگ انجام دهیم. و ما سهم خود را انجام می‌دهیم، کمک‌های بشردوستانه برای افغانستان را ۱۰۰ میلیون یورو دوباره افزایش می‌دهیم.”

جامعه جهانی وعده کمک‌های بیشتر به افغانستان را داده است، این کشورها از امارت اسلامی خواسته اند که به حقوق بشر، آزادی بیان، احترام بگذارند و حکومت همه‌شمول تشکیل بدهند.

نصیر احمد اندیشه، نماینده افغانستان در سازمان ملل گفت: “ما از کشورها می‌خواهیم که از پناهندگان و مهاجران استقبال کنند، حقوق بشر و آزادی‌های اساسی برای برقراری صلح ضروری است. و آینده با عزت مردم ما و رونق دموکراسی چند قومی در افغانستان. و در این لحظه حساس جهان نمی‌تواند سکوت کند”.

درهمین حال دولت تازه افغانستان بر ایجاد فصل تازه ای از همکاری با کشورهای منطقه و جهان خوشبین هستند.

سهیل شاهین، عضو دفتر سیاسی امارت اسلامی در قطر می‌گوید که:”امیدواریم که یک هیئت عالی رتبه افغانستان از چین و روسیه دیدن کند، بنابراین من فکر می کنم لازم است مرحله جدیدی از ارتباط با کشورهای جهان و کشورهای همسایه آغاز شود. در داخل ما هنوز در حال گفتگو با دیگر طرف‌های افغان هستیم تا آنها را در حکومت داشته باشیم”.

چالش‌های اقتصادی، عدم اطمینان و نبود آرامش از مهم ترین چالش‌ها در افغانستان پنداشته می‌شوند. هرچند که کابینه سپرست آغاز به کار کرده است، اما تاهنوز روند حکومت داری بگونه عادی برنگشته است.

رویداد های اخیر

ملا یعقوب: امارت اسلامی با چالش‌های جدی روبرو است

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: عقرب ۵, ۱۴۰۰)

ملا محمد یعقوب مجاهد، سرپرست وزارت دفاع، می‌گوید که حاکمیت امارت اسلامی، با چالش‌های جدی مواجه است و برای حل این چالش‌ها همه باید دست بدست هم بدهند.

ملا یعقوب مجاهد که برای نخستین بار در در سومین نشست جهانی اورتوپیدی افغان- ساین در شفاخانه سردار محمد داوودخان در برابر رسانه ظاهر شد تاکید کرد که اکنون باید به مردمی که چهل سال جنگ را متقبل شده، زمینه فراهم شود.

ملایعقوب در این باره گفت:” این مشکل جدی که روان است از سال‌های زیاد ادامه دارد، مشکلات است، گدودی است، هرچیز خراب شده است.”

او از بازرگانان افغانستان می‌خواهد که در بخش صحت سرمایه گذاری کنند.

ملایعقوب افزود:” تجار باید روی سکتور صحت سرمایه گزاری کنند تا افغان‌ها دیگر مجبور نشوند که برای تداوی به کشورهای دیگر بروند.”

در این نشست مسوولان وزارت صحت از جهان هم می‌خواهند که به کمک‌های بشردوستانه با افغانستان ادامه دهد.

قلندر عباد، سرپرست وزارت صحت عامه، در این باره گفت:”در بخش طبابت ما اصلاحات عمیق خواهد آمد، در بخش کار علمی ما، در بخش تخصص و در بخش فوق تخصص باید کاری زیاد شود. حالا این وقت رسیده است.”

با این حال، شماری از داکتران نیز از امارت اسلامی می‌خواهند که به نیازمندی‌های کارمندان بخش صحت در کشور توجه جدی کند.

داکتر طاهر احرار، قومندان ستردرستیز وزارت دفاع، در این باره گفت:”از وزیر صحت عامه میخواهیم که جهانیان به شما پول میدهد در بخش صحی یا در بخش معاشات، داکتران نظامی ما را در بخش خود حساب کنید. “

خواست‌ها برای سرمایه گذاری در سکتور صحت درحالی بیش‌تر شده که نهادهای صحی  پیوسته هشدار می‌دهند که نظام صحی افغانستان در پی تحول پسین با تهدید جدی فروپاشی رو برو است.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

نشست وزیران خارجه کشورهای منطقه درباره افغانستان برگزار شد

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: عقرب ۵, ۱۴۰۰)

وزیران خارجه ایران، پاکستان، تاجیکستان، ازبکستان، ترکمنستان، چین و روسیه در نشستی در تهران اوضاع افغانستان را به بحث گرفتند.

تهدیدهای امنیتی، کمک های بشری و تشکیل حکومت فراگیر در افغانستان محور اصلی بحث این نشست بوده است.

حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه‌ ایران، در این باره گفت:” نیاز است تا یک دولت فراگیر با حضور و مشارکت موثر و پایدار تمامی اقوام در افغانستان تشکیل شود. مردم افغانستان نیازمند کمک‌های فوری بشردوستانه شامل، غذا، دوا و واکسن برای مقابله با کووید ۱۹ استند.”

وزیر خارجه روسیه که به گونه مجازی در این نشست شرکت کرده بود از کشورهای همسایه افغانستان میخواهد که به امریکا و ناتو پایگاه نظامی ندهند.

سرگی لارووف، وزیر خارجه روسیه، در این مورد گفت:” ما از کشورهای همسایه افغانستان می‌خواهیم که اجازه حضور نظامی نیروهای امریکا و ناتو را که قصد دارند پس از خروج از افغانستان به آنجا بروند، را ندهند.”

وزیران خارجه‌ ی چین و پاکستان می ‌گویند که امارت اسلامی خواهان تعامل با جامعه‌ای جهانی اند و برای جلوگیری از فاجعه‌ای انسانی باید به افغانستان کمک شود.

وانگ یی، وزیر امور خارجه چین، که به گونه مجازی در این نشست شرکت کرده بود گفت:”چین در مورد افغانستان رای‌زنی‌های مختلفی انجام داده و در کابل نیز این رای‌زنی‌ها را انجام داده است. بیجینگ همکاری‌های خود برای بهبود وضعیت اقتصادی مردم افغانستان را با کشورهای دیگر ادامه می‌دهد.”

شاه‌محمود قریشی، وزیر امور خارجه پاکستان، گفت:”طالبان خواهان تعامل با جامعه‌ای جهانی است و برای جلوگیری از فاجعه‌ ی انسانی باید به افغانستان کمک شود.”

آنتونیو گوترش، سرمنشی سازمان ملل متحد درپیامی به این نشست می‌گوید که  افغانستان با یک بحران شدید اقتصادی مواجه است که نیاز به اقدام فوری دارد.

آنتونیو گوترش گفته:”ما باید راه‌هایی را برای جلوگیری از فروپاشی کامل اقتصاد افغانستان پیدا کنیم. ما باید با هم کار کنیم تا وضعیت افغانستان از این حالت بیرون شود و باید یک برابری اقتصادی در افغانستان به وجود بیاوریم.”

این نشست بی حضور نماینده گان حکومت افغانستان برگزار شده است، اما امارت اسلامی چنین نشست‌های را برای افغانستان مهم میداند.

خیرالله خیر خواه، سرپرست وزارت اطلاعات و فرهنگ، در این باره گفت:” نشست ایران نشست همسایه‌گان افغانستان است از ما در این نشست دعوت نشده است تنها همسایه‌گان افغانستان در آن حضور می‌داشته باشند.”

نشست تهران یک هفته پس از نشست مسکو برگزار می‌شود.

وزیر خارجه‌ ی چین اعلام کرده  که قرار است بیجینگ، در یک فرصت مناسب، از سومین نشست وزیران خارجه‌ا‌ی کشورهای همسایه‌ا‌ی افغانستان میزبانی کند.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

وزیر دفاع بریتانیا: ناتو در افغانستان شکست سیاسی متحمل شد نه نظامی

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: عقرب ۵, ۱۴۰۰)

وزیر دفاع بریتانیا گفته که عملکرد ناتو در افغانستان با شکست سیاسی روبرو شد و متحدین غربی در میدان نبرد از امارت اسلامی شکست نظامی متحمل نشده اند.

بن والاس، وزیر دفاع بریتانیا که در یک نشست کمیته دفاعی مجلس عوام آن کشورصحبت می‌کرد گفته که نیروهای ناتو میتوانست در افغانستان باقی بمانند، اما توافق نامه دوحه باعث برگشت پیروزمندانه امارت اسلامی شد.

او گفته:” به احتمال زیاد تهدیدهای القاعده از افغانستان وجود دارد. ۲۰ سال ما در امن بودیم، ما میتوانیم آن را حساب کنیم.”

وزیر دفاع بریتانیا میگوید که “من فکر نمی‌کنم که ما شکست خوریم. بل بهتر است بگویم که عزم ما ناتوان بود.”

او افزود:” ناتو آنجا بود تا یک کار زار سیاسی را راه اندازی کند و من فکر می‌کنم در این کار شکست خورد. ارتش آنجا بودند تا محیط امنیتی را برای تلاش و ارایه آنها ایجاد کنند.”

والاس می‌گوید:” وقتی که خروج آغاز شد از این لحاظ بود که کار و زار سیاسی کار نکرد، وقتی ما دانستیم این کار و زار کار نکرد. این عزم غربیان بود که باعث ناکامی شد.”

وی افزوده که القاعده به افغانستان برخواهد گشت و تهدیدها را افزایش خواهد داد.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است