Connect with us

جهان

اتحادیه اروپا خواستار آتش بس سراسری و فوری در افغانستان شد

Avatar

منتشر شده

 در

(Last Updated On: حمل ۲۰, ۱۳۹۹)

نماینده اتحادیه اروپا طی یک اعلامیه مطبوعاتی مورخ ۲۰ حمل، در توافق با روسای ماموریت های اتحادیه اروپا در کابل، خواستار اجرایی شدن بی درنگ آتش بس بشردوستانه و گسترده در افغانستان شده است.

طبق اعلامیه، این خواست اتحادیه اروپا در تبانی با درخواست دبیرکل سازمان ملل متحد، آنتونیو گوترز، که عبارت از متوقف کردن جنگ میباشد، صورت گرفته است.

این اعلامیه اظهار داشته که، خطر بیماری کووید-۱۹ تمام افغان ها را، بدون تفکیک میان زن و مرد، جوان و سالخورده، یکسان تهدید می کند، شیوع این بیماری در آینده نه چندان دور، به اقدامات ایمنی شدیدتری نیاز دارد.

اعلامیه علاوه نموده که: “ادامه جنگ، تلاش های مهار این بیماری کشنده، ارائه کمک های پزشکی و توزیع کمک های بین المللی را دشوارتر می سازد.”

در ادامه اعلامیه گفته شده: “اغلب طرف های درگیر در سراسر جهان به توقف جنگ موافقت کرده اند. هرکه از ته دل پروای جان افغانها را داشته باشد، باید با صداقت و بی درنگ به این خواست لبیک بگوید.”

تکنالوژی

پرتاب فضاپیمای امریکایی به دلیل شرایط بد جوی به تعویق افتاد

Avatar

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جوزا ۸, ۱۳۹۹)

ناسا سازمان فضایی امریکا، پرتاب فضاپیمای حامل دو فضانورد که قرار بود روز انجام شود، را به دلیل شرایط بد آب و هوایی به تعویق انداخته است.

این فضاپیما قرار بود توسط دو فضانورد امریکایی به نام‌های داگ هرلی و باب بهنکن تا ایستگاه بین المللی فضایی هدایت شود که ماموریت شان ۱۷ دقیقه پیش از پرتاب لغو شد.

 

با انجام موفقیت‌آمیز این پرتاب میتواند اولین پرواز فضانوردان ناسا از خاک ایالات متحده آمریکا در ۹ سال پسین رقم بخورد.

ناسا پس از لغو این پرتاب در تویتی گفت: ” تلاش امروز امریکا برای پرتاب یک امر فوری بود. با توجه به مکانیک مداری، باید اطمینان حاصل کنیم که در زمان مناسب و با دقت می توانیم به ایستگاه فضایی برسیم. به همین دلیل امروز نتوانستیم منتظر شرایط جوی مناسب باشیم.”

در همین حال ناسا گفته که روز شنبه ساعت  ۲۲: ۳ به وقت محلی دوباره برای پرتاب این فضاپیما تلاش خواهد کرد.

ناسا در مورد این ماموریت در اعلامیه ای گفته است: “دوره جدیدی از پرواز فضایی بشر آغاز می شود که فضانوردان امریکایی بار دیگر با موشک امریکایی از خاک امریکا به ایستگاه فضایی بین المللی به عنوان بخشی از برنامه پرواز تجاری ناسا پرتاب می کنند.”

ناسا افزوده است که ماموریت به یافته هایی در مورد سیستم حمل و نقل فضایی، فضاپیما، عملیات دور مدار زمین و فرود به زمین منجر خواهد شد.

به خواندن ادامه دهید

جهان

ترمپ خواهان خروج کامل نیروهای امریکایی از افغانستان شد

Avatar

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جوزا ۷, ۱۳۹۹)

دونالد ترمپ رییس جمهور امریکا گفته است که تمام نیروهای امریکایی را از افغانستان بیرون می کند.

وی در گفتگویی با خبرنگاران گفته است که نظامیان امریکایی به سرعت مناسب افغانستان را ترک خواهند کرد.

هرچند آقای ترمپ تاریخی را برای خروج نیروهایش از افغانستان مشخص نکرده است.

وی افزوده است که مشکل دعوای دو رییس جمهور در افغانستان حل شده و امریکا در حال حاضر با طالبان و رییس جمهور افغانستان در تعامل است.

اما برخی منابع آگاه در امریکا گفته اند که آقای ترمپ در آستانه انتخابات ریاست جمهوری این کشور است که خود نامزد حزب جمهوریخواه است تلاش دارد تا وعده انتخاباتی سال ۲۰۱۶ اش را که پایان دادن به جنگ افغانستان و برگرداندن سربازان امریکایی به کشورشان است عملی کند.

آقای ترمپ گفته است: “ما با طالبان در تعامل استیم. ما با رییس جمهور در تعامل استیم. رییس جمهور راه خود را هموار کرده است، دو نفر دعوای ریاست جمهوری داشتند. اما ما در تعامل استیم، زیرا طوریکه می‌دانید آنان عوامل و جناح‌های رقیب داشتند.”

این در حالی است که روز گذشته حکومت افغانستان ۹۰۰  زندانی طالبان را رها کرد. رهایی تا ۵۰۰۰ زندانی طالبان بخشی از توافق برای صلح افغانستان میان امریکا و طالبان است که در ۲۹ ام فبوری سال روان میلادی در قطر به امضا رسید.

بر اساس این توافق شمار سربازان امریکایی در افغانستان تا مرز ۸۶۰۰ نفر کاهش یافت و این کشور باید تا ۱۴ ماه پس از امضای توافق تمام نیروهایش را افغانستان بیرون کند.

به خواندن ادامه دهید

جهان

پزشکان جاپانی: کودکان زیر سن دو سال نباید ماسک بپوشند

Avatar

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جوزا ۷, ۱۳۹۹)

یک گروه طبی در جاپان می‌گوید که کودکان زیر سن دو سال نباید ماسک بپوشند.

انجمن پزشکان اطفال در جاپان به والدین هشدار داده است که پوشاندن ماسک به کودکان زیر سن دو سال بسیار خطرناک است.

این گروه می‌افزایند که پوشیدن ماسک به این کودکان باعث مشکل در تنفس میشود.

این انجمن گفته است: ” ممکن است ماسک ها تنفس نوزادان را دشوار کرده و خطرات ناشی از گرمازدگی را افزایش دهند.”

به گفته این انجمن چون مجرای تنفسی کودکان کوچک است، پوشانیدن ماسک نفس کشیدن آنان را دشوار می‌سازد و این اقدام باعث می‌شود که قلب زیر فشار قرار گیرد.

این در حالی است که جاپان روز دوشنبه پس از آنکه شاهد کاهش در شمار مبتلایان ویروس کرونا در این کشور بود، وضعیت اضطراری را در سراسر کشورش برداشته است.

تا هنوز ۱۶۵۸۱ نفر در جاپان به ویروس کرونا مبتلا شده و ۸۳۰ نفر نیز در اثر این ویروس جان باخته اند.

به خواندن ادامه دهید

Trending