Connect with us

رویداد های اخیر

اتحادیه اروپا:  خشونت‌ها و ترورهای هدفمند خبرنگاران باید خاتمه یابند

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: مارس 4, 2021)

اتحادیه اروپا شب گذشته (چهارشنبه، ۱۳ حوت) در یک اعلامیه کشته شدن سه کارمند زن تلویزیون انعکاس در ننگرهار را محکوم کرد و خواهان بررسی شفاف در باره ترورهای هدفمند شده است.

اتحادیه اروپا میگوید که ترورهای بی رحم مرسل واحدی، شهناز روفی و سیده سادات را از فامیل، همکاران و دوستان خویش جدا کرد.

این درحالی است که روز سه شنبه گذشته این سه تن از کارمندان تلویزیون انعکاس توسط افراد مسلح ناشناس در شهر جلال آباد ترور شدند که واکنش‌ها داخلی و خارجی را بر انگیخت.

قبل از این نیز ملالی میوند، گویند در تلویزیون انعکاس نیز توسط افراد مسلح ناشناس همرا با راننده اش کشته شد که مسوولیت آ ن را نیز داعش به عهده گرفت.

این اتحادیه افزوده است که این حملات وضعیت آسیب پذیر و خطرناگ را نشان میدهد که کارمندان رسانه‌ها در افغانستان با آن رو به رو استند.

این اتحادیه افزوده است که این حملات ” روند  ترور سیستماتیک خبرنگاران، فعالان حقوق بشر و جامعه مدنی، را نشان میدهد که در سال ۲۰۲۰ جان ۱۲۰۰ تن را گرفته اند که این نشان دهنده افزایش  ۴۵ درصدی نسبت به سال ۲۰۱۹ است.”

اتحادیه اروپا طالبان را مسوول این حملات میداند.

در اعلامیه  اتحادیه اروپا آمده است میگوید:” طالبان به گونه مستقیم یا به واسطه مخالفت با آتش بس مسوول اکثریت تلفات ملکی و ترورهای هدفمند است. ترورهای هدفمند باید خاتمه یابد. ترور زنان باید خاتمه یابد. خشونت‌ها در افغانستان باید خاتمه یابند.”

این اتحادیه کشته شدن کارمندان تلویزیون انعکاس را به خانواده‌های قربانیان تسلیت گفته و حمایت خود را  از رسانه‌های آزاد اعلام کرده است.

گروه داعش مسوولیت این حملات را به عهده گرفته است اما مقام‌های افغان میگویند که در این باره بررسی میکند که آیا طالبان در ترور این کارمندان رسانه دست دارد یا خیر.

اما گروه طالبان هر نوع دست داشتن در این رویداد را رد کرده است.

قبل از این پولیس ننگرهار ادعا کرده بود که یک تن را به اتهام ترور این افراد بازداشت کرده است که  با طالبان نیز روابط داشت.

رویداد های اخیر

جان باختن دو پولیس درحمله گروهی طالبان در ولایت بغلان

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: آوریل 19, 2021)

مقام‌های محلی ولایت بغلان می گویند که شب گذشته (یک شنبه شب ۲۹حمل) بالای شهرک فابریکه قند ولسوالی بغلان مرکزی، این ولایت حمله کرده اند که در نتیجه دو سرباز پولیس جان باخته و شش تن دیگر آنان زخم برداشتند.

سید کمال وردک، ولسوال بغلان مرکزی با تایید این خبر به آریانانیوز گفته است که این نبرد ساعت ۱۲شب در مربوطات حوزه پنجم امنیتی این ولسوالی آغاز شد و تا ساعت ۵ بامداد با آمدن فرمانده پولیس بغلان و نیروهای کمکی ادامه داشته است.

او اضافه می‌کند که دراین درگیری، یک عراده هاموی(تانگ زرهی) قطعه ریزرف پولیس بغلان حریق شده و یک دیگر آن هم به دست طالبان افتاده است.

سید اشرف سادات، فرمانده پولیس بغلان نیز به این ولسوالی رفته است وی وارد شدن تلفات به دو طرف را تایید می کند، اما جزییات بیشتر در این مورد ارایه نکرده است.

درهمین حال پولیس بغلان با نشر خبرنامهِ گفته است که در دفاع بر ضد حمله طالبان بر شهرک فابریکه قند ولسوالی بغلان مرکزی، ۶ طالب کشته شده و ۸ تن دیگر آنان زخم برداشته است.

احمد جاوید، بشارت سخنگوی پولیس بغلان افزوده است که، این نبرد تهاجمی طالبان با ضربه محکم نیروهای امنیتی و دفاعی این ولایت روبه رو شده است.

آقای بشارت، کشته شدن ۲ سرباز قطعه ریزرف پولیس بغلان و ۶ زخمی دیگر این نیروها را تایید کرده است ولی طالبان تاهنوز در این باره ابراز نظر نکرده است.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

گزارش: در پنج روز ۷۹غیرنظامی درافغانستان کشته و زخمی شده‌اند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: آوریل 19, 2021)

کمیسیون مستقل حقوق بشرافغانستان امروز (دوشنبه ۳۰حمل) گفته است که تنها در پنج روز ۳۹ غیرنظامی در افغانستان کشته و چهل تن دیگر زخم برداشته اند.

همچنان این کمیسیون از طرف‌های درگیر جنگ خواستار برقراری آتش بس شده است.

یافته‌های تازه این کمیسیون، نشان می‌دهند که از ۲۱ تا ۲۶ ماه حمل سال‌روان خورشیدی ۷۹ غیرنظامی در افغانستان کشته و زخمی شده اند.

بربنیاد این یافته‌ها، در ۱۲ رویداد امنیتی به ویژه بر اثر انفجار ماین‌های کنار جاده و حملات مسلحانه ۳۹ غیرنظامی کشته و ۴۰ تن دیگر به شمول چهار زن و ۱۷ کودک زخم برداشته اند.

این کمیسیون گفته است که درمیان جان باخته‌گان چهار زن و هشت کودک شامل اند.

کمیسیون گفته است که این رویدادها در ولایت‌های فراه، پروان، ننگرهار و کندهار رخ داده اند.

این کمیسیون گفته است که عامل اصلی تلفات، طالبان و افراد مسلح ناشناس می‌باشند، اما طالبان تاکنون دراین باره چیزی نگفته اند.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ساحوی

به قتل رسیدن هشت عضو یک خانواده هنگام ادای نماز تراویح در ننگرهار

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: آوریل 18, 2021)

افراد مسلح ناشناس هشت عضو یک خانواده را در هنگام ادای نماز در یک داخل مسجد در ولایت ننگرهار تیر باران کرده اند.

منابع میگویند که افراد مسلح شب گذشته در ناحیه ۹ در ساحه سراچه علی خان بالای نماز گزاران شلیک کردند که در نتیجه هشت عضو یک خانواده جان باختند و یک تن هم زخمی شده است.

تا هنوز انگیزه این حمله روشن نیست و هیچ گروهی نیز مسوولیت آن را به عهده نگرفته است.

اما عطاالله خوگیانی سخنگوی والی ننگرهار می گوید که رویداد ناشی از دشمنی شخصی بالای زمین بوده است.

وی می‌افزاید که پولیس بررسی ها در این مورد را آغاز کرده است.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است