Connect with us

رویداد های اخیر

اتحادیه اروپا: حملات طالبان چشم انداز مذاکرات میان افغان‌ها را تضعیف می‌کند

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: سرطان ۸, ۱۳۹۹)

وزرای خارجه اتحادیه اروپا در یک اعلامیهی مشترک میگویند که بیشتر شدن حملات طالبان شروع مذاکرات میان افغانان احتمالی را آسیب می رساند.

رولاند کوبیا فرستاده اتحادیه اروپا به نقل از یک اعلامیه مشترک این اتحادیه گفته است: ” سطح غیرقابل قبول خشونت و ادامه حملات تروریستی توسط طالبان پس از دوحه بر خلاف انتظارات و تضعیف چشم انداز برای گفتگوهای میان افغان ها است.”

 

این در حالی است که در۲۴ ساعت گذشته همچنان بخش هایی از کشور گواه درگیری های نفس گیر و با تلفات میان نیروهای امنیتی و طالبان بوده است. درگیری هایی که حکومت افغانستان میگوید ناشی از افزایش خشونت ها از سوی طالبان است؛ اما سخنگوی گروه طالبان میگوید که تمامی جنگجویان این گروه حالت دفاعی دارند و نیز در میزان حمله های شان ۶۰ درصد کاهش به میان آمده است.

در همین حال مردم نیز نسبت به این وضعیت به شدت نگران اند.

اقبال خیبر رییس حرکت صلح خواهان هلمندی میگوید: “این مسوولیت امریکا است که اوضاع را مدیریت کند و از رفتن به فاجعه جلوگیری کند”.

همزمان با این فرستاده ی ملکی ناتو برای افغانستان هم افزایش خشونت ها را در کشور نگران کننده و مانع بر سر راه شروع مذاکرات میان افغانان میداند.

ستیفانو پونتیکورو فرستاده ی ملکی ناتو برای افغانستان میگوید: “من از بهر افزایش خشونت ها بسیار نگرانم، همه ی ما می دانیم که سطح خشونت  به سادگی غیرقابل قبول است، این سطح از خشونت با ایجاد زمینه ی اعتماد سازی برای مذاکرات میان افغانی ناسازگار است.  بنابرین ما از طالبان میخواهیم تا از خشنوت دست کشیده و به گونه مستقیم وارد مذاکرات میان افغانی  شوند”.

سید اکبر آغا فرمانده پیشین گروه طالبان گفته است: “عملیات ها را هر دو طرف بیشتر کرده اند. باید اعتماد سازی شود و پروسه ی رهایی زندانیان سرعت بیابد.”

در آستانه ی برگزاری گفتگوهای میان افغانان حکومت افغانستان نزدیک به ۴ هزار زندانی طالب و طالبان نزدیک به ۷۰۰ زندانی حکومت را رها کرده اند؛ اما حکومت افغانستان پیشرفت در این زمینه را وابسته به کاهش خشونت ها از سوی طالبان میداند.

رویداد های اخیر

ووت فان آیر رکابزن بلژیکی برنده مسابقه دوچرخه سواری میلان-سانرمو شد

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: اسد ۱۸, ۱۳۹۹)

ووت فان آیر رکابزن بلژیکی جولیان الافیلیپ فرانسوی را در مسابقه دچرخه سواری میلان-سانرمو، ایتالیا، شکست داد.

آقای آیر روز شنبه پس از رکابزنی ۳۰۵ کیلومترجایزه «مانومینت» این مسابقات را از آن خود کرد.

این رکابزن تیم جامبو ویسما، که شنبه گذشته برنده « Strade Bianche» کلاسیک شد، تنها کسی بود که توانست الافیلیپ را در دامنه های کوه پوگیو سبقت بگیرد

مایکل ماتیوس آسترالیایی نیز مقام سوم این رقابت ها را کسب کرد.

این مسابقه برای اواسط ماه مارج برنامه ریزی شده بود، اما به دلیل شیوع کووید-۱۹ به تعویق افتاد.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ویژه

نامه سرگشاده زنان افغان به رهبران زن در جهان

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: اسد ۱۸, ۱۳۹۹)

زنان افغان از رهبران زن در جهان خواسته اند كه در كنار آنان بایستند و از حقوق زنان در افغانستان محافظت كنند.

 شبکه زنان افغان در یک نامه سرگشاده به رهبران زن در جهان گفتند، ” ما این نامه را می نویسیم چون نگران هستیم.”

آنها در این نامه گفتند، “تا حالا این گفتگو ها نمایشی از افراد قدرتمند بوده است و بیشتر آنهایی حرف می زنند که هم وطنان ما را کشته اند.”

این زنان اظهار کردند که می ترسند حقوق و آزادی هایشان در معرض به خطر بیافتد و چنانچه مذاکرات رهبری می شود بی احترامی برای آزادی و حقوق زنان را نشان می دهد‌.

در این نامه آمده است، “ما می ترسیم که دستاوردهای ما به خطر بیفتد و فقط برای یک راه حل کوتاه مدت در میان این مردان قدرتمند فرسوده شده و از بین بروند، ما نگران فشار های افراد دخیل در این روند هستیم.”

با اشاره به اینکه چیزهای ساده ای که زنان در سرتاسر جهان خیلی مورد توجه قرار می نمی دهند، با وجود تلاش بسیار زیاد در طی ۱۹ سال گذشته، برای بدست آوردن آن، زنان افغان از چنین چیزها یا محروم اند و یا هم از دست می دهند.

 از جمله مسایل، داشتن حق درآمد و فراهم کردن برای خانواده هایشان “همه روزه کارهای کوچکی مانند ترک خانه بدون ترس از تلافی کردن آن، قدم زدن در پارک و خندیدن با یک دوست در محضر عام”  می باشد.

آنها در نامه اعلام كردند : “اینها موارد اساسی هستند كه ما نگرانیم که مبادا آنرا دوباره از دست بدهیم.  ما نمی توانیم آنچه را به کمک شما به دست آورده ایم از دست بدهیم.”

زنان افغان گفته اند که آنها می دانند که مسیری طولانی را برای دستیابی به برابری برای زنان در افغانستان دارند. “اما ما، زنان افغان نمی توانیم به عقب برگردیم. ما به مبارزه خود ادامه خواهیم داد و از حقوق خود و فرزندانان مان دفاع خواهیم کرد.”

در نامه ای که به رهبران زن در جهان نوشته شده، آمده است که زنان افغانستان نیاز به حمایت این رهبران دارند، “بخصوص آنها که موقعیت شان بر آینده افغانستان تاثیر گذار است.”

در نامه آمده است: “ما امیدواریم كه كشورهای شما در اتخاذ تصمیم های خویش برای افغانستان به خواست ما به عنوان انسانهای برابر احترام بگذارید.”

نامه افزوده است: “ما امیدواریم که شما برای خواست ما به یک صلح عادلانه ، فراگیرو پایدار اقدام کنید. ما امیدواریم که شما در کنار ما و برای حقوق زنان و یک صلح پایدار در افغانستان باشید.”

 زنان افغان تاکید ورزیده اند: “یقین داریم كه شما به عنوان رهبران زن می خواهید با ما در خواست صلح پایدار و حقوق برابر برای همه، هم‌نوا باشید.”

به خواندن ادامه دهید

اخبار ویژه

وزارت صحت: ۱۷ عضو لویه جرگه به کرونا مبتلا اند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: اسد ۱۸, ۱۳۹۹)

وزارت صحت عامه افغانستان روز شنبه تایید کرد که ۱۷ نماینده لویه جرگه به کووید-۱۹ مبتلا اند.

به گفته مسوولان ، به نمایندگان آلوده به ویروس اجازه ورود به سالن داده نشده است.

نورالله طارقی، معاون سخنگوی وزارت صحت عامه، گفته است که اعضای لویه جرگه که آزمایش مثبت داشته اند به یک مرکز درمانی در کابل منتقل شده اند.

در همین حال منتقدان در روز جمعه صدای خود را مبنی بر عدم پایبندی به پروتکل های بهداشتی توسط نمایندگان اعلام کردند.

مشخص بود كه تعداد اندک نماینده از ماسک صورت استفاده كردند و هیچگونه اجتماعی را مراعات نکردند، زیرا ۳۲۰۰ نماینده به صورت شانه به شانه در سالن نشستند.

این درحالی است که گزارشی از وزارت بهداشت که هفته گذشته منتشر شد، حاکی از آن بود که تاکنون ۱۰ میلیون افغان به ویروس کرونا مبتلا شده اند – که تاثیر بسیار زیادی بر سیستم و اقتصاد کشور داشته است.

جرگه در مورد سرنوشت ۴۰۰ زندانی طالبان و راه پیشروی در مورد مذاکرات داخل افغانستان تصمیم خواهد گرفت.

با حضور بزرگان قبیله، رهبران جامعه و سیاستمداران ، ۳۲۰۰ نفر از سراسر کشور در این رویداد شرکت می کنند.

ریاست جرگه را عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی آشتی ملی تشکیل می دهد.

وی شنبه در توییتر گفت که بحث های جمعه تا اواخر شب ادامه داشت اما این قطعنامه در روز شنبه اعلام می شود.

آقای عبدالله گفته است: “ما دومین روز کاری جرگه مشورتی صلح را شروع کردیم دیروز ۳۳ کمیته از ۵۰ کمیته کاری پیشنهادات خود را ارایه کرد که تا غروب ادامه یافت. امروز ۱۷ کمیته باقی مانده پیشنهادات خود را ارایه می دهند.”

وی افزوده است: “نتیجه پیشنهادات کمیته ها برای آزادی ۴۰۰ زندانی طالبان و سایر موضوعات مربوط به صلح امروز اعلام خواهد شد. مردم افغانستان و جامعه جهانی به دنبال نتیجه مثبت و سازنده برای شروع گفتگوهای میان افغان ها اند.”

به خواندن ادامه دهید

Trending