Connect with us

تجارت

اتاق تجارت و صنایع خواستار گسترش روابط تجاری میان افغانستان و ازبکستان شد

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: اسد ۱۰, ۱۳۹۶)

همزمان با ایجاد چالش های ترانزیتی و بازرگانی از سوی پاکستان، اتاق تجارت و صنایع کشور از حکومت وحدت ملی می خواهد تا روابط بازرگانی با ازبکستان را گسترش دهد.

مسوولان این اتاق می گویند: در حال حاضر داد گرفت های بازرگانی میان ازبکستان و افغانستان سالانه به بیش از چهار صد میلیون دالر می رسد.

عتیق الله نصرت، رییس عامل اتاق تجارت و صنایع کشور می گوید: “با ازبکستان تجارت ما خوب روان است، اما زیاد وارداتی است حکومت در بخش صادارات نیز باید کار کند.”

در همین حال سفیر ازبکستان در کابل از تعهد کشورش برای بهبود سرمایه گذاری در این کشور خبر میدهد.

یادگار خواجه شادمانوف، سفیر ازبکستان در کابل می گوید: “اکنون روابط بین افغانستان و ازبکستان در حال بهتر شدن است و با افزایش روابط بازرگانی این روابط محکم تر خواهد شد.”

از سوی هم گزارش های وجود دارد که رییس جمهور غنی در این نزدیکی ها به ازبکستان سفر خواهد کرد و هدف اصلی این سفر بهبود روابط تجاری میان دو کشور است.

به خواندن ادامه دهید
اعلانات

اخبار ویژه

اتمر به مشکلات افغان‌ها در تاجیکستان رسیدگی می‌کند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: سنبله ۲۹, ۱۳۹۹)

محمد حنیف اتمر سرپرست وزارت امور خارجه کشور با شماری از نمایندگان مهاجران، محصلان و تاجران در شهر دوشنبه پایتخت تاجیکستان دیدار کرد.

وزارت امور خارجه در اعلامیه ای گفته است در این نشست که شام جمعه ۲۸ سنبله برگزار شده بود، نماینده‌گان افغان‌ها روی موضوعات گوناگون با سرپرست وزارت خارجه گفتگو کردند و مشکلات‌شان را با سرپرست وزارت خارجه مطرح کردند.

در اعلامیه آمدهاست: “رسمی‌شدن لیسه سامانیان در چارچوب وزارت معارف، رسیدگی به مشکلات رفت‌وآمد دانشجویان در دوران کرونا، و رفع موانع سرحدی برای انتقال آسان کالاهای تاجران عمده‌ترین مسایل مورد بحث این نشست بودند.”

در همین حال سرپرست وزارت خارجه به سفیر افغانستان در شهر دوشنبه هدایت داد تا در مورد رفع مشکلات شان در تفاهم با مرکز رسیدگی جدی صورت گیرد.

آقای اتمر وعده سپرد تا مسایل یاد شده را خودش از کابل پیگیری کند.

بر اساس اعلامیه: “آقای اتمر دستآوردهای سفرش به کشور دوست تاجیکستان صحبت‌های همه‌جانبه داشت و نقش افغان‌های مقیم تاجیکستان را در تقویت هرچه بیشتر روابط دوجانبه میان دو کشور دوست و هم‌تاریخ و هم‌فرهنگ ارزنده خواند.”

آقای اتمر آموزش و تحصیل را مهم‌ترین عامل صلح و ثبات و آبادی در کشور دانست و از محصلان افغان خواست تا پس از تحصیل علم و دانش، به‌ کشور برگشته و در پیشرفت و ترقی کشور سهم فعال بگیرند.

به خواندن ادامه دهید

تجارت

پاکستان در امتداد مرزش با افغانستان ۱۲ بازار می‌سازد

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: سنبله ۲۸, ۱۳۹۹)

پاکستان در امتداد مرزهایش با افغانستان و ایران ۱۸ بازار می‌سازد.

حکومت پاکستان گفته است که هدف از ایجاد این مارکت ها رشد تجارت بین سه کشور و نیز جلوگیری از قاچاق کالاها است.

این تصمیم روز گذشته در یک نشست به رهبر عمران خان نخست پاکستان گرفته شده است.

دفتر آقای خان در اعلامیه ای گفته است: “در این نشست گفته شد که ۱۲ مارکت در امتداد مرز با افغانستان و شش مارکت دیگر نیز در نزدک مرز با ایران ساخته خواهد شد.”

بر اساس اعلامیه : “نخست وزیر (عمران خان) تاسیس دو بازارچه مرزی در ایالت بلوچستان و یک بازارچه مرزی در خیبر پختونخوا را به عنوان یک طرح آزمایشی تصویب کرد که تا ماه فبروری تکمیل و فعال می شود.”

دفتر عمران خان افزوده است که اقدام های بیشتر برای جلوگیری از قاچاق کالاها نیز روی دست گرفته خواهد شد.

نخست وزیر پاکستان در مورد ایجاد بازارهای مرزی گفته است که این بازارها در جایی ایجاد شود که جمعیت در مناطق مرزی، به ویژه جوانان، پس از حصارکشی در مرزها از فرصت های تجاری بهتر برخوردار شوند.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ویژه

توافق کابل و تهران برای تهیه یک استراتژی جدید همکاری های دوجانبه

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: سنبله ۲۶, ۱۳۹۹)

اداره گمرک ایران  میگوید که افغانستان و ایران توافق کرده اند که برای همکاری های دوجانبه استراتژیک، یک سند جامع اقتصادی تهیه کنند.

مهدی میراشرفی رییس اداره گمرک ایران میگوید: “تسهیل تجارت، تبادل اطلاعات گمرکی، حل مشکلات مرزی و توسعه ترانزیت در دستور کار ایران و افغانستان است.”

آقای میراشرفی پس از کنفرانس ویدیویی با مقامات افغان به خبرنگاران گفت: “دو طرف تصمیم گرفتند که برای همکاری استراتژیک، یک سند جامع اقتصادی استراتژیک تهیه کنند.”

تهران تایمز گزارش کرده است که آقای میراشرافی در مورد دهلیزهای ترانزیتی تازه تاسیس سه جانبه ایران-افغانستان-ازبکستان و چهارجانبه قرغیزستان-تاجیکستان-افغانستان-ایران گفت: “این روند عزم جدی گمرک ایران برای تسهیل ترانزیت از طریق افغانستان و کشورهای آسیای میانه را از طریق خلیج فارس و خلیج عمان به آبهای بین المللی را نشان میدهد.”

وی گفت که با مقام های افغان در مورد بندر چابهار نیز صحبت کرده است.

آقای میراشرفی افزوده است: “بندر چابهار یک بندر مهم و حیاتی برای افغانستان در زمینه ترانزیت کالا از طریق ایران است و بر همین اساس طرف افغان خواستار کاهش هزینه ویزا و هزینه ترانزیت و تجدید نظر در مجازات های تخلفات گمرکی در مسیر ترانزیت از طریق ایران شده است.”

 بندر آبی چابهار یک پیشرفت حیاتی در تلاش های افغانستان برای افزایش ارتباط با منطقه برای اهداف تجاری بوده است.

به خواندن ادامه دهید
اعلانات

Trending