Connect with us

اخبار ساحوی

ابدالی: صلح و انتخابات برای حکومت مبدل به ابزارهای سیاسی شده است

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: سنبله ۱۳, ۱۳۹۸)

روندهای ملی انتخابات و صلح، قربانی اهداف اشخاص و افراد شده است.

به ادامه پیکارهای انتخاباتی، دسته انتخاباتی «تغییر و مشارکت» به رهبری شیدامحمد ابدالی، در نخستین روز از کارزارهای انتخاباتی‌اش می‌گوید که روندهای صلح و انتخابات مبدل به ابزار سیاسی برای حکومت شده است و آنان تنها به فکر قدرت اند.

در همین حال، رهبر این دسته انتخاباتی می گوید حکومت برای رسیدن به اهداف خود این دو روند ملی را در تقابل با یکدیگر قرار داده است.

دسته انتخاباتی تغییر و مشارکت در نخستین روز از کارزارهای انتخاباتی اش می گوید در صورت که گفت‌وگوهای صلح به نتیجه برسد، روند صلح برای آنان اولویت دارد تا انتخابات ریاست جمهوری.

در همین حال، این دسته انتخاباتی حکومت را به انحصارگرایی قدرت متهم کرده و تأکید دارد که برای رسیدن به اهداف ملی نیاز به یک سیاست خارجی با ثبات است، نه سیاست احساساتی و عقده‌یی.

آقای ابدالی، می‌گوید: “این دو پروسه به تاسف باید بگویم که قربانی اهداف اشخاص می‌شود چه در درون حکومت و چه در بیرون حکومت، اصلاٌ این دو پروسه تعلق به ملت افغانستان دارد، نه به اشخاص و نه به  حکومت که امروز ابزار سیاسی خود دانسته اند که از راه پروسه صلح که برای مردم نمی خواهد و برای خود می خواهد.”

با این حال، عبدالبصیر سالنگی، معاون نخست این دسته انتخاباتی، هشدار می‌دهد که نظامی برای آنان قابل قبول نیست که تلاش‌های چندین ساله جهاد و مقاومت مردم افغانستان را از میان بردارد و مخالف دموکراسی باشد.

آقای سالنگی، اظهار می‌دارد: “اگر کسی خواسته باشد که ما امارتی را می‌آوریم سر تلاش‌های جهاد و مقاومت مردم افغانستان و اصل دموکراسی ما خط چلیپا می‌کشیم، ملت افغانستان قبول ندارد و در برابرتان ایستاد است.”

با این همه، اعضای ارشد این دسته انتخاباتی از حکومت می‌خواهند که برای رسیدن به قدرت مانع روند صلح نشود، همچنان اعضای این دسته انتخاباتی تأکید به برگزاری انتخابات مردمی و به دور از تقلب در صورت بی‌نتیجه ماندن روند صلح دارند و می‌گویند که در نتیجه انتخابات نباید حکومت مصلحتی و گروهی ایجاد شود.

گزارشگر: ادریس قادری

اخبار ساحوی

هشت طالب مسلح در کندهار کشته شدند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: میزان ۴, ۱۳۹۹)

در نتیجه درگیری میان نیروهای افغان و طالبان مسلح در ولایت کندهار دست کم هشت طالب مسلح کشته و ۱۱ تن دیگر آنان زخمی شده اند.

جمال ناصر بارکزی سخنگوی پولیس کندهار به آریانانیوز میگوید که طالبان مسلح شب گذشته بالای یک پاسگاه امنیتی در ولسوالی تخته پل این ولایت حمله گروهی انجام دادند.

آقای بارکزی می‌افزاید که در این رویداد دست کم سه سرباز پولیس جان باخته و چهار تن دیگر آنان زخم برداشته اند.

گروه طالبان تا هنوز در پیوند به این رویداد چیزی نگفته است.

این در حالی است که گروه طالبان حملات علیه نیروهای افغان را در سراسر کشور افزایش داده است.

تنها در ولایت ارزگان در پی چند روز درگیری دست کم ۶۴ تن از نیروهای افغان جان باخته اند.

مسوولان محلی این ولایت میگویند که ولسوالی گیزاب ارزگان از چند روز بدینسو در محاصره طالبان قرار دارد و از دو روز به این سو طالبان حملات شان را بالای ولسوالی دهراود نیز آغاز کرده اند.

مسوولان محلی هشدار می‌دهد، در صورت که نیروهای کمکی نرسند، هر دو ولسوالی سقوط خواهد کرد.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ساحوی

مقام‌های محلی: ولسوالی‌های گیزاب و دهراود ارزگان در آستانه سقوط قرار دارد

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: میزان ۴, ۱۳۹۹)

هزاران طالب مسلح برای سقوط دادن ولسوالی های گیزاب و دهراود در ولایت ارزگان حمله کرده اند.

مسوولان محلی این ولایت می‌گویند که اگر کمک های نظامی نرسد، نیروهای تحت محاصره تلف خواهند شد و این ولسوالی‌ها نیز سقوط خواهد کرد.

به گفته آنان مرکز ولسوالی گیزاب ارزگان از روزها به اینسو در محاصره طالبان قرار دارد و در پی نبرد ها، تا کنون ده ها نظامی جان باخته اند.

مسوولان می گویند که درگیری چند روزه در گیزاب تا کنون جان ۶۴ نیروی امنیتی و دفاعی را گرفته است و به غیر نظامیان نیز تلفات وارد شده است.

به گفته‌ی آنان از دو روز به اینسو در ولسوالی دهراود نیز حملات طالبان آغاز شده است، و اگر کمک های نظامی نرسد امکان تلفات بیشتر و سقوط هر دو ولسوالی وجود دارد.

در همین حال بزرگان قومی ارزگان نیز می گویند که حکومت مرکزی تا کنون برای مهار جنگ در در ارزگان هیچ اقدامی نکرده است.

باشندگان محل میگویند که دولت تا کنون نتوانسته است که غیر نظامیان را از خط نخست جنگ بیرون بکشد.

این در حالی است که طالبان مسلح نه تنها در ارزگان بلکه در بسیاری ولایت های کشور حملایت شان را افزایش داده اند.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ساحوی

سقوط بالگرد ارتش در بغلان؛ دو خلبان جان باختند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: میزان ۴, ۱۳۹۹)

در نتیجه سقوط یک بالگرد ارتش در ولایت بغلان دو خلبان آن جان باختند.

وزارت دفاع کشور میگوید که این سانحه حوالی ساعت ۴:۳۰ روز گذشته در ساحه کپرک شهر پلخمری ولایت بغلان رخ داده است.

این وزارت مشکلات تخنیکی را عامل بروز این رویداد عنوان کرده است.

وزارت دفاع در اعلامیه ای گفته است: ” ساعت ۴:۳۰ امروز یک بال هلیکوپتر «MD530» قوای هوایی کشور در اثر مشکل فنی در ساحه ی «کپرک» شهر پلخمری ولایت بغلان سقوط کرد. در این حادثه متاسفانه، ۲ تن از پیلوت های قهرمان قوای هوایی کشور به شهادت رسیدند.”

این وزارت تاکید کرده است که چگونگی بروز مشکل تخنیکی این بالگرد را بررسی می کند.

در همین حال، وزارت دفاع کشور گفته است که این دو خلبان به نام های جگرن بسم الله و شهید دوم بریدمن فیصل بوده اند که مراسم تشییع جنازه ی پیکر آن امروز در کابل برگزار شد.

به خواندن ادامه دهید
اعلانات

Trending