Connect with us

خبرهای تازه

آمریکا کمک جهانی به افغانستان را مشروط به تشکیل حکومت همه‌شمول دانست

منتشر شده

 در

(Last Updated On: حمل ۱۷, ۱۳۹۹)

آمریکا به رهبران افغان گفته است که کمک‌های بین‌المللی به افغانستان مشروط به تشکیل یک حکومت همه‌شمول است.

معاون وزارت خارجه امریکا در امور آسیای جنوبی و مرکزی می‌گوید که ادامه وضعیت موجود برای حامیان و کمک‌کنندگان بین‌المللی افغانستان قابل قبول نیست.

سیاسیون کشور هم هشدار میدهند که اگر رییس جمهور غنی و آقای عبدالله بر این تنش ها بیشتر ادامه دهند و به یک توافق جامع دست پیدا نکنند وضعیت سیاسی افغانستان بیشتر بحرانی خواهد شد.

آلس ویلز معاون وزارت خارجه امریکا در امور آسیای جنوبی و مرکزی گفته است: “کمک‌های بین‌المللی نیازمند مشارکت با یک حکومت همه‌‍شمول است و همه ما باید رهبران افغان را برای توافق روی یک چهارچوب حکومت‌داری، پاسخ‌گو قرار دهیم.”

گفته می شود که جنجال های سیاسی فعلی به بزرگترین چالش اجتماعی سیاسی افغانستان تبدیل شده است و اگر این معضل حل نگردد کشور توانایی اداره چالش های دیگر همچون مبارزه با کرونا یا هم روند صلح را از دست می دهد.

عزیز رفیعی رییس مجتمع نهادهای جامعه مدنی میگوید: “به هر پیمانه که این جنجال بیشتر می رود به همان اندازه اعتبار افغانستان و اعتبار سیاسیون افغانستان سقوط می کند متاسفانه هیچ یکی از رهبران سیاسی با عقلانیت کامل به قضایایی افغانستان نمی بیند.”

شماری از سیاسیون که امروز در قضیه تنش میان غنی و عبدالله بی طرف هستند می گویند که برای این دو آشکار است که قدرت مهم است نه مردم، زیرا نه آقای غنی نه هم عبدالله عبدالله خواست های مردم که حل این بحران است نشنیده اند.

شکریه بارکزی سفیر پیشین افغانستان در ناروی میگوید: “هر نوع قطع کمک چه از جانب امریکا و چه از سوی دیگر کشورهای جهان اثرات و تبعات منفی مستقیم بر مردم افغانستان دارد.”

اصل قضیه از آنجا آغاز شد، که وزیر خارجه آمریکا پس از بی‌نتیجه ماندن سفرش به افغانستان با صدور اطلاعیه‌ ای به درازا کشیدن اختلافات میان آقای ‌غنی و عبدالله را انتقاد کرد و گفت که ادامه این تنش‌ها رابطه مستقیم با امنیت ملی آمریکا دارد و این کشور تصمیم گرفته یک میلیارد دالر از کمک‌های خود به کابل را قطع کند.

اخبار ساحوی

فرمانده‌ پیشین پولیس ولسوالی تیوره غور در شهر هرات کشته شد

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: دلو ۶, ۱۴۰۰)

حبیب الرحمن ملک زاده فرمانده پیشین پولیس ولسوالی تیوره ولایت غور صبح امروز در مرکز شهر هرات ترور شده است.

نزدیکان آقای ملک زاده می گویند او در دروازه خانه اش در ناحیه اول شهر هرات هدف گلوله قرار گرفته و جان باخته است.

ثابت هروی مسوول مطبوعاتی استخبارات هرات با تایید این رویداد میگوید که مهاجمان دو نفر بودند و پس حمله بالای آقای ملک‌زاده از محل فرار کرده اند.

تا هنوز فرد و یا گروهی مسولیت این حمله را به عهده نگرفته است.

به خواندن ادامه دهید

خبرهای تازه

وزارت داخله: نزدیک به ۶۰۰ زندانی رها شده طالبان در میدان جنگ دیده شده اند

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: عقرب ۲۰, ۱۳۹۹)

وزارت امور داخله امروز (سه شنبه ۲۰عقرب) به آریانا نیوز گفته است که حدود ۶۰۰ زندانی طالب پس از رهایی در میدان جنگ دیده شده اند.

به گفته این وزارت بیشتر این زندانیان پس از رفتن به میدان جنگ کشته شده اند.

این وزارت همچنان گفته است که طالبان با تغیر رویکرد، حملات شان را افزایش داده اند.

طالبان تاکنون دراین باره چیزی نه گفته اند.

این درحالی است که در ۴۸ساعت گذشته چندین پاسگاه نیروهای افغان را در نقاط مختلف کشور مورد هدف قرار داده اند.

این درحالی است که روز گذشته سرور دانش، معاون دوم رییس جمهور خواستار بازنگری و  ارزیابی روند مذاکرات صلح افغانستان با گروه طالبان از سوی رهبری حکومت جدید امریکا شد.

سرور دانش، عدم انعطاف پذیری از سوی طالبان را عامل بنبست مذاکرات دوحه میخواند.

دانش گفت:”امیدواریم که در دوره ای رهبری جدید حکومت امریکا روند طی شده مذاکرات صلح با طالبان بازنگری و ارزیابی مجدد صورت بگیرد و مشکلات موجود باید رفع شود.”

به گفته دانش حکومت بیش از ۶۰۰۰ زندانی طالبان را پس از توافقنامه دوحه آزاد کرده، اما شماری این زندانیان دوباره به میدانهای جنگ برگشته اند.

دانش افزود: “اکثریت افراد رها شده بر خلاف تعهد شان دوباره به میدانهای جنگ رفته اند، افزایش خشونتها و مخصوصا ترورهای کورکورانه توسط طالبان انجام میشود در ایام که مذاکره در جریان است به هیچ صورت مورد قبول نیست.”

به خواندن ادامه دهید

خبرهای تازه

انفجار موتر بم در فاریاب جان ۴ پولیس را گرفت

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: عقرب ۲۰, ۱۳۹۹)

پولیس ولایت فاریاب، میگوید که در یک حملۀ موتر بم بر فرماندهی پولیس ولسوالی المار این ولایت، چهار پولیس جان باختند و پنج پولیس دیگر زخم برداشتند.

به گفته پولیس طالبان نیمه شب گذشته حوالی ساعت ۱۲ یک موتر بم را در سرک قوماندانی امنیه ولسوالی المار انفجار دادند.

به گفته پولیس در اطراف فرماندهی مکتب، مسجد و منازل مسکونی بود که شدیدآ خسارمند شده اند.

در همین حال، پولیس می‌گوید که دراین انفجار بیشتر از ۱۰ غیرنظامی نیز زخم برداشته اند و احتمال میورد که تلفات این حمله، افزایش یابد.

طالبان تاکنون دربارۀ این حمله، چیزی نگفته‌اند.

به خواندن ادامه دهید

Trending