Connect with us

خبرهای تازه

آمریکا مخالف ایجاد حکومت موازی در افغانستان است

منتشر شده

 در

(Last Updated On: حوت ۲۰, ۱۳۹۸)

وزیر خارجه امریکا، هشدار می دهد که مخالف هر گونه زور برای ایجاد یک حکومت موازی است.

وزارت خارجه آمریکا در بیانیه ی گفته است: “ایالات متحده به شدت از افغانستان یک پارچه و مستقل حمایت می کند و در تلاش گام های جدی برای آوردن صلح است. ما به شدت با هرگونه اقدام برای ایجاد دولت موازی و هرگونه استفاده از زور برای حل اختلافات سیاسی مخالف هستیم. ما تا دو هفته دیگر برای یک حکومت فراگیر که بتواند کشور را متحد ساخته و صلح را در اولویت قرار دهد به توافق خواهیم رسید. “

این در حالیست که کابل در روز دوشنبه شاهد دو مراسم تحلیف بود.

عبدالسبحان مصباح، حقوق دان، میگوید: “یکی نقض قانون است یکی عدم پذیرفتن کل نظام و از خود جیزی ساختن است، ما متاسفانه در همینگونه یک حالتی روبرو شدیم.”

در همین حال آریانانیوز به طرح عبدالله عبدالله زیر نام (دولت همه شمول)دست یافته است که در هفت ماده ارایه شده است.

شورای عالی رهبری دولت همه شمول شکل گرفته و وظیفه آن رهبری امور صلح  و نظارت از توافق نامه تشکیل دولت همه شمول است.

در این طرح آمده است که نخست وزیر اجرایی شصت درصد از مقام ها حکومتی همچون وزیران، معینان، سفیران، والیان، سناتوران انتصابی و روسای مستقل را معرفی می کند.

در حین حال رییس جمهور در راس سه قوا قرار دارد و چهل درصد مقام های حکومتی را معرفی می کند. در ضمن مشاوریت شورای امنیت ملی، وزارت خانه های امنیتی و کلیدی و ریاست عمومی امنیت ملی شامل این درصدی است.

به تازگی ها فرستاده ویژه امریکا برای صلح از ادامه تلاش ها برای پایان تنش ها سخن گفته است.

ازسوی هم سازمان ملل در کنار شماری از کشور های دیگر  به شمول کانادا و پاکستان پیام های تبریکی برای اشرف غنی رییس جمهور افغانستان فرستاده اند.

نخست وزیر پاکستان ضمن تبریکی به رییس جمهور گفته که پاکستان آماده همکاری در کنار رییس جمهور افغانستان از بهر آوردن صلح و ثبات در افغانستان است. و برای رسیدن به این هدف هر کاری خواهد کرد.

تویت عمران خان: “من می خواهم برای رییس جمهور افغانستان اشرف غنی تبریک بگویم و پاکستان هر کاری ممکن را برای آوردن صلح و ثبات در منطقه انجام خواهد داد. “

گفته های وزیر خارجه امریکا در حالی مطرح میشود که با تلاش های زیادی آمریکا از بهر توافق غنی با عبد الله پس از چندین روز بی نتیجه پایان یافت و روز گذشته هردو همزمان حلف وفاداری یاد کردند.

خبرهای تازه

وزارت داخله: نزدیک به ۶۰۰ زندانی رها شده طالبان در میدان جنگ دیده شده اند

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: عقرب ۲۰, ۱۳۹۹)

وزارت امور داخله امروز (سه شنبه ۲۰عقرب) به آریانا نیوز گفته است که حدود ۶۰۰ زندانی طالب پس از رهایی در میدان جنگ دیده شده اند.

به گفته این وزارت بیشتر این زندانیان پس از رفتن به میدان جنگ کشته شده اند.

این وزارت همچنان گفته است که طالبان با تغیر رویکرد، حملات شان را افزایش داده اند.

طالبان تاکنون دراین باره چیزی نه گفته اند.

این درحالی است که در ۴۸ساعت گذشته چندین پاسگاه نیروهای افغان را در نقاط مختلف کشور مورد هدف قرار داده اند.

این درحالی است که روز گذشته سرور دانش، معاون دوم رییس جمهور خواستار بازنگری و  ارزیابی روند مذاکرات صلح افغانستان با گروه طالبان از سوی رهبری حکومت جدید امریکا شد.

سرور دانش، عدم انعطاف پذیری از سوی طالبان را عامل بنبست مذاکرات دوحه میخواند.

دانش گفت:”امیدواریم که در دوره ای رهبری جدید حکومت امریکا روند طی شده مذاکرات صلح با طالبان بازنگری و ارزیابی مجدد صورت بگیرد و مشکلات موجود باید رفع شود.”

به گفته دانش حکومت بیش از ۶۰۰۰ زندانی طالبان را پس از توافقنامه دوحه آزاد کرده، اما شماری این زندانیان دوباره به میدانهای جنگ برگشته اند.

دانش افزود: “اکثریت افراد رها شده بر خلاف تعهد شان دوباره به میدانهای جنگ رفته اند، افزایش خشونتها و مخصوصا ترورهای کورکورانه توسط طالبان انجام میشود در ایام که مذاکره در جریان است به هیچ صورت مورد قبول نیست.”

به خواندن ادامه دهید

خبرهای تازه

انفجار موتر بم در فاریاب جان ۴ پولیس را گرفت

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: عقرب ۲۰, ۱۳۹۹)

پولیس ولایت فاریاب، میگوید که در یک حملۀ موتر بم بر فرماندهی پولیس ولسوالی المار این ولایت، چهار پولیس جان باختند و پنج پولیس دیگر زخم برداشتند.

به گفته پولیس طالبان نیمه شب گذشته حوالی ساعت ۱۲ یک موتر بم را در سرک قوماندانی امنیه ولسوالی المار انفجار دادند.

به گفته پولیس در اطراف فرماندهی مکتب، مسجد و منازل مسکونی بود که شدیدآ خسارمند شده اند.

در همین حال، پولیس می‌گوید که دراین انفجار بیشتر از ۱۰ غیرنظامی نیز زخم برداشته اند و احتمال میورد که تلفات این حمله، افزایش یابد.

طالبان تاکنون دربارۀ این حمله، چیزی نگفته‌اند.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ویژه

خاطره کارمند پولیس که در یک حمله چشمان خود را از دست داد

منتشر شده

در

توسط

Reuters
(Last Updated On: عقرب ۲۰, ۱۳۹۹)

پولیس میگویند که یک زن ۳۳ ساله، که با پولیس ملی در ولایت غزنی وظیفه انجام میداد، در یک حمله افراد مسلح بعد از زخمی شدن هر دو چشم خود را از دست داده است.

این خانم خاطره نام دارد و به تازهگی به خبرگزاری رویترز گفته که سه مرد موترسایکل سوار بر وی حمله کردند و بعد از حمله هر دو چشم وی را با کارد کور ساختند.

خاطره میگوید:” وقتی در شفاخانه بیدار شدم همه چیز تاریک بود و از داکتران پرسیدم چرا من چیزی را دیده نمیتوانم؟ آنها گفتند که چشمان تو با بنداژ پوشیده شده است. در این وقت من فهمیدم که چشمان خود را از دست داده ام.”

خاطره و مقامهای امنیتی، طالبان را مسوول این رویداد میدانند و میگویند که پدر خاطره با وظیفه وی در صفوف پولیس ملی سخت مخالف بود.

بر بنیاد گزارش رویترز خاطره چندین ماه با پولیس غزنی در بخش مبارزه با جرایم ایفای وظیفه میکرد و همیشه آرزو داشت که در صفوف پولیس ایفای وظیفه کند.

خاطره به رویترز گفت: ” من میخواستم با پولیس حد اقل یکسال کار کنم و اگر این حادثه برای من بعدأ اتفاق می افتاد کم دردناک میبود، اما این حادثه برای من بسیار زود واقع شد. من برای سه ماه به آرزوی خود که انجام وظیفه با پولیس بود رسیدم.”

درهمین حال، فعالان حقوق بشر میگویند که حمله بر جان خاطره نشان میدهند که هنوز هم مخالفتها با داشتن وظیفه زنان وجود دارد.

خاطره گفت که او نتوانست در جریان چندین سال پدر خود را قناعت بدهد که تا مانع کار او نشود، اما این کار نتیجه نداد و بعدا شوهر خاطره توافق کرد تا وی در صفوف پولیس ایفای وظیفه کند.

اما رویترز می افزاید که پدر خاطره مخالف سرسخت وظیفه وی بود.

خاطره میگوید: ” وقتی که به وظیفه میرفتم چندین بار پدر خود را دیدم که مرا تعقیب میکرد. بعد او با طالبان تماس میگرفت و از آنها میخواست تا مانع وظیفه من شوند.”

خاطره میگوید که مخالفت پدر وی تا این اندازه بود که بلاخره وی کاپی تذکره خاطره را به طالبان سپرده بود تا به آنها به اثبات برساند که خاطره با پولیس کار میکند.

سخنگوی پولیس غزنی این رویداد را تایید میکند و میگوید که طالبان دراین رویداد دست دارند. 

به گفتهی پولیس غزنی پدر خاطره نیز بازداشت شده است.

از سوی دیگر، سخنگوی طالبان میگوید که این یک موضوع خانوادهگی است و دست داشتن شان را دراین رویداد رد کرده است.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است