Connect with us

اخبار ویژه

آمریکا خروج نیروهایش از افغانستان را تسریع می بخشد

منتشر شده

 در

(Last Updated On: ثور ۱۷, ۱۳۹۹)

منابع به خبرگزاری سی ان ان گفته اند كه آمریكا نیروهای خود را در افغانستان به ۸۶۰۰ نفر پیش از موعد تعین شده می رساند. در حالیکه در توافقنامه صلح آمریكا و طالبان که در اوایل امسال به امضا رسید، مهلت این خروج، مدت ۱۴ ماهه تعیین گردیده بود.

یکی از مقامات دفاع آمریكا گفت، شیوع ویروس کرونا را دلیل تسریع در خروج زود هنگام این نیروها میداند.

او گفته است، “به دلیل ویروس، فعالیت قابل توجهی در زمینه آموزش نظامی به دلیل ویروس متوقف شده است و همین امر باعث شده است که برخی از نیروهای آمریکایی به خانه برگردانیده شوند.”

خبرگزاری سی ان ان از قلو یک مقام آمریکایی می نویسد: “ایالات متحده تا اواسط ماه جولای به تعهد خود مبنی بر کاهش سربازان به ۸۶۰۰ (از کل ۱۲ الی ۱۳ هزار در کشور) در اوایل سال جاری رسیده است. اما می تواند طی چند هفته، یعنی چند ماه قبل از پایان مهلت، به آن هدف برسد.”

برای جلوگیری از شیوع ویروس همه گیر کرونا در اوایل سال جاری، نیروهای ائتلاف بین المللی به رهبری ایالات متحده در افغانستان به طور موقت بازگشت عساکر شان را متوقف کرده بودند.

ولی اخیراً رسانه های خبری آمریکایی گزارش دادند که رئیس جمهور ترامپ قصد داشته است تا قبل از مهلت تعیین شده، به دلیل بیماری همه گیر کرونا، تمام نیروهای آمریکایی را از افغانستان فرا خواند.

کاهش سربازان آمریکایی و سرانجام خروج کامل آنها یک جزء اساسی توافقنامه ایالات متحده و طالبان برای برقراری صلح در این کشور است، تا باشا که مذاکرات بین الافغانی آغاز شود و ۵ هزار زندانی طالب نیز آزاد ساخته شوند؛ اما هیچ کدام از این موارد تاکنون جامه عمل پوشانیده نشده است.

اما باید گفت که تلاش ها از سوی تمامی جناح های دخیل، حکومت افغانستان، گروه طالبان و ایالات متحده آمریکا، ادامه دارد. دیده شود انجام کار بهاری را در افغانستان به ارمغان خواهد آورد یا خیر.

اخبار ویژه

راه اندازی عملیات نظامی در قزاقستان

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جدی ۱۸, ۱۴۰۰)

تلویزیون دولتی قزاقستان روز گذشته (جمعه، ۱۷ جدی) گزارش کرده است که عملیات نظامی در شهر الماتا آغاز میشود.

این تلویزیون از باشنده‌گان الماتا خواسته تا از بیرون شدن جلوگیری کنند.

اعلامیه افزوده:” باشنده‌گان محترم الماتا! عملیات ضد تروریستی برای نابودی گروه‌های راه زن در الماتا در حال انجام است. هدف اصلی متوقف کردن تروریست‌ها و حفظ امنیت شهر است. اگر در محل زندگی شما فعالیت ضد تروریستی انجام می‌شود، توصیه می‌شود از کنار پنجره‌ها نزدیک نشوید یا در خیابان بیرون نروید. در مکانی امن پنهان شوید، کودکان یا بزرگ سالان را بدون نظارت رها نکنید.”

این درحالی است که از چند روز به این سو تظاهرات گسترده در پایتخت قزاقستان از بهر افزایش بهای مواد سوختی به خشونت کشانیده شده است.

بر اساس گزارش‌ها نیروهای امنیتی روز گذشته پس از روزها خشونت، خیابان‌های شهر الماتا را تحت تصرف خود در آورده است.

محمد قاسم جوماروت توکایوف، رییس جمهور قزاقستان گفته که به نیروهای امنیتی دستور داده تا برای سرکوب قیام سراسری تیراندازی کنند.

این درحالی است که بر اساس گزارش خبرگزاری رویترز روسیه صبح پنجشنبه( ۱۶ جدی) اولین نیروهای حافظ صلح خود را به قزاقستان اعزام کرد تا تظاهرات علیه حکومت آن کشور را کنترول کند.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ویژه

جاپان ۱۰۰ میلیون دالر به افغانستان کمک میکند

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: قوس ۳۰, ۱۴۰۰)

دولت جاپان گفته که برای جلوگیری از بحران انسانی در افغانستان ۱۰۹ میلیون دالر به افغانستان و کشورهای همسایه کمک میکند.

وزارت خارجه جاپان امروز (سه شنبه، ۳۰ قوس) در یک اعلامیه گفته که برای رسیده‌گی به نیازهای انسانی افغان‌ها در افغانستان، ایران، پاکستان، تاجیکستان و ازبکستان مستقیما به این کشورها کمک میکند.

اعلامیه افزوده:” دولت جاپان برای رسیده‌گی مستقیم به نیازهای بشردوستانه در زمینه‌هایی مانند مراقبت‌های صحی، غذا، تغذیه، حفاظت، آب و صحت، و همچنان بهبود معیشت به افغانستان و کشورهای همسایه‌اش کمک خواهد کرد.”

این وزارت افزوده که این کمک‌ها توسط ۱۶ نهاد بین المللی برای بهبود وضعیت بشری افغان‌ها مصرف خواهند شد.

در اعلامیه آمده”دولت جاپان به حمایت و ایستادن در کنار مردم افغانستان ادامه خواهد داد و نقش فعالی برای تحقق ثبات در منطقه ایفا خواهد کرد.”

بر اساس معلومات وزارت خارجه جاپان ۱۰۰ میلیون دالر به افغانستان و متباقی به کشورهای همسایه اختصاس داده شده است.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ویژه

افزایش رویدادهای مثبت ویروس کرونا در فرانسه

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: قوس ۲۷, ۱۴۰۰)

خبرگزاری رویترز گزارش کرده است که فشار بر شفاخانه‌های فرانسه در چند هفته گذشته به گونه چشم گیر افزایش یافته زیرا فرانسه با موج پنجم ویروس کرونا روبرو است.

گزارش افزوده که بیشترین مبتلایان کسانی استند که واکسین کرونا را دریافت نکرده اند.

یک داکتر در شفاخانه امیل مولر فرانسه به رویترز گفته که از میان ۲۰ بیمار مبتلا به کرونا در این شفاخانه تنها سه تن آن واکسین کرونا دریافت کرده اند.

وی افزود:” شفاخانه مولر در حال حاضر با ظرفیت کامل آماده است زیرا مریضان در ۲۰ روز گذشته مراجعه کرده اند. هفتاد درصد از بیماران موارد مثبت کرونا را دارند.”

وزارت صحت عامه فرانسه  روز پنجشنبه گذشته گفته که در ۲۴  ساعت گذشته ۶۰۸۶۶ رویداد مثبت ویروس کرونا در سراسر آن کشور ثبت شده است.

یک نرس در فرانسه به رویترز گفته “امواج می‌آیند و به ما ضربه می‌زنند و هر چه بیشتر ادامه می‌یابد، خسته می‌شویم.”

این درحالی است که حکومت فرانسه هشدار داده که تا آغاز سال روان میلادی شیوع ویروس کرونا در آن کشور گسترده‌تر خواهند شد.

به خواندن ادامه دهید

Trending