Connect with us

اخبار ویژه

آمریکا خروج نیروهایش از افغانستان را تسریع می بخشد

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: ثور ۱۷, ۱۳۹۹)

منابع به خبرگزاری سی ان ان گفته اند كه آمریكا نیروهای خود را در افغانستان به ۸۶۰۰ نفر پیش از موعد تعین شده می رساند. در حالیکه در توافقنامه صلح آمریكا و طالبان که در اوایل امسال به امضا رسید، مهلت این خروج، مدت ۱۴ ماهه تعیین گردیده بود.

یکی از مقامات دفاع آمریكا گفت، شیوع ویروس کرونا را دلیل تسریع در خروج زود هنگام این نیروها میداند.

او گفته است، “به دلیل ویروس، فعالیت قابل توجهی در زمینه آموزش نظامی به دلیل ویروس متوقف شده است و همین امر باعث شده است که برخی از نیروهای آمریکایی به خانه برگردانیده شوند.”

خبرگزاری سی ان ان از قلو یک مقام آمریکایی می نویسد: “ایالات متحده تا اواسط ماه جولای به تعهد خود مبنی بر کاهش سربازان به ۸۶۰۰ (از کل ۱۲ الی ۱۳ هزار در کشور) در اوایل سال جاری رسیده است. اما می تواند طی چند هفته، یعنی چند ماه قبل از پایان مهلت، به آن هدف برسد.”

برای جلوگیری از شیوع ویروس همه گیر کرونا در اوایل سال جاری، نیروهای ائتلاف بین المللی به رهبری ایالات متحده در افغانستان به طور موقت بازگشت عساکر شان را متوقف کرده بودند.

ولی اخیراً رسانه های خبری آمریکایی گزارش دادند که رئیس جمهور ترامپ قصد داشته است تا قبل از مهلت تعیین شده، به دلیل بیماری همه گیر کرونا، تمام نیروهای آمریکایی را از افغانستان فرا خواند.

کاهش سربازان آمریکایی و سرانجام خروج کامل آنها یک جزء اساسی توافقنامه ایالات متحده و طالبان برای برقراری صلح در این کشور است، تا باشا که مذاکرات بین الافغانی آغاز شود و ۵ هزار زندانی طالب نیز آزاد ساخته شوند؛ اما هیچ کدام از این موارد تاکنون جامه عمل پوشانیده نشده است.

اما باید گفت که تلاش ها از سوی تمامی جناح های دخیل، حکومت افغانستان، گروه طالبان و ایالات متحده آمریکا، ادامه دارد. دیده شود انجام کار بهاری را در افغانستان به ارمغان خواهد آورد یا خیر.

اخبار ویژه

قانون آی او سی علیه زانو زدن ورزشکاران، نقض حقوق بشر است

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جوزا ۲۶, ۱۳۹۹)

اتحادیه بین المللی ورزشکاران اعلام کرده که قانون آی او سی که زانو زدن ورزشکاران به رسم حمایت از اعتراضات ضد نژادپرستی را منع قرار داده، حقوق بشر را نقض می کند.

این در حالیست که کمیته بین المللی المپیک (آی او سی) در جنوری سالروان دستورالعملی را تحت عنوان (مقرره ۵۰) صادر کرد که منع زانو زدن نیز شامل آن است.

در دستورالعمل مقرره ۵۰ آمده است که ماهیت منحصر به فرد بازی های المپیک طوری است که ورزشکاران از سراسر جهان در یک فضای صلح و همدلی گرد هم می آیند.

این مقرره می نگارد: “ما باور داریم که ما بزرگترین مثال یکپارچگی هستیم که با بهترین های دنیا در خانواده ی المپیک با هماهنگی زندگی می کنیم. این خود یک پیام منحصر به فرد مثبت برای دنیا است. به همین دلیل، چه از نظر شخصی و چه در سطح جهانی، مهم است که مکانها، انجمن ها و تریبون المپیک را بی طرف نگهداریم و از هرگونه تظاهرات سیاسی، مذهبی یا قومی عاری باشیم.”

اما اتحادیه بین المللی ورزشکاران گفته است که این “نقض آشکار حقوق بشر” است و خواستار تغییر در دستورالعمل این مقرره شده اند.

این اتفاق برخاسته از مرگ جورج فلوید، یک آمریکایی سیاه پوست که در بازداشت پولیس در مینیاپولیس ایالات متحده درگذشت و تظاهرات گسترده ی را در سراسر آمریکا در پی داشت، میباشد.

اما کمیته بین المللی المپیک گفته است که ورزشکاران تصمیم خواهند گرفت که چگونه می توانند از ارزشهای اساسی المپیک “به شکل آبرومندانه” حمایت کنند.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ویژه

پرواز های بین المللی افغانستان مجدداً آغاز می شود

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جوزا ۲۶, ۱۳۹۹)

اداره هوانوردی ملکی افغانستان گفته است که با رعایت تدابیر صحی و وقایوی به زودی پرواز های بین المللی از سر گیری خواهد شد.

این اداره در اعلامیه ی گفته است که به منظور جلوگیری از شیوع ویروس کرونا، سالن های ترمینال مسافرین در میدان های هوایی بین المللی کابل، هرات، قندهار و مزار شریف برای رعایت فاصله فزیکی مسافرین علامه گذاری گردیده است.

باید گفت که با شیوع ویروس کرونا، پروازها در اکثر کشور‌ها، به شمول افغانستان، متوقف گردیده است.

اخیراً با کاهش شدت شیوع این ویروس برخی از کشور‌ها به تدریج پروازهای‌شان را دوباره آغاز نموده اند.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ویژه

هند در یک روز نزدیک به ده هزار مورد مبتلا به کووید-۱۹ را ثبت نموده

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جوزا ۲۱, ۱۳۹۹)

وزارت صحت هند از ثبت ۹۹۸۵ مورد مثبت کرونا و ۲۷۴ مورد فوتی در یک روز خبر می دهد.

این در حالیست که کشور هند در حال برداشتن محدودیت های قرنطین است.

رستورانت ها، فروشگاه های بزرگ و اماکن دینی در اکثر ایالت های کشور هند بعد از قرنطین دو ماهه در حال بازگشایی هستند.

معلومات می افزاید که حکومت خدمات راه آهن و پرواز های داخلی را به صورت محدودی دوباره به حالت اول برگردانیده و به دکاکین و فابریکه های تولیدی هم اجازه ی فعالیت را داده است.

اما مترو ها، هوتل ها، مکاتب و دانشگاه ها هنوز هم در سرتاسر هند بسته است.

تعداد مبتلایان ویروس کرونا در هند به ۲۷۶۵۸۳ تن رسیده است که در رده ی پنجم جهانی از نگاه آمار قرار دارد.

از این میان، تا کنون ۷۷۴۵  نفر در آن کشور جان باخته اند.

به خواندن ادامه دهید

Trending