Connect with us

رویداد های اخیر

آمار قضایای ویروس کرونا در افغانستان از مرز ۱۳ هزار عبور کرد

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: می 28, 2020)

با ثبت ۵۸۰ مورد جدید ویروس کرونا، شمار کل واقعات مثبت این ویروس به ۱۳۰۳۶ مورد میرسد که ازین میان تا کنون ۲۳۵ نفر جان باخته اند.

وزارت صحت عامه می گوید که در ۲۴ ساعت گذشته ۵۸۰ مورد جدید ویروس کرونا تثبیت شده که قرار ذیل میباشند:

کابل ۳۲۲، هرات ۱۳۹، پنجشیر ۲۷، بلخ ۲۲، فراه ۲۱، پکتیا ۲۰، فاریاب ۱۵ و پروان ۱۴ مورد.

از سوی هم، وزارت صحت از کمبود امکانات نیز نگرانی دارد و می گوید که قصر دارلامان را که مرکز تجرید بود، تخلیه کرده و بسترهای آن را به بیمارستان ها منتقل کرده اند.

وحیدالله مجروح، معین وزارت صحت عامه، می گوید که اگر وسایل طبی در زودترین فرصت به دسترس شان قرار نگیرد دچار مشکل می شوند.

مجروح می افزاید که قصر دارالامان که مرکز تجرید بود، تخلیه شد و بستر های آن به بیمارستان ها منتقل شده است.

وزارت صحت عامه تاکید می کند که مردم حد اقل کار که می توانند انجام دهند، استفاده از ماسک، رعایت فاصله های اجتماعی و شستن دست ها است.

رویداد های اخیر

گزارش: پاکستان گذرگاه چمن- سپین بولدک را برای موترهای باربری باز کرد

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جولای 27, 2021)

خبرگزاری رویترز گزارش کرده است که پاکستان روز گذشته (دوشنبه، ۴ اسد) گذرگاه چمن- سپین بولدک را که اکنون تحت تصرف طالبان است باز کرده و به بیشتر از صد واسطه باربری اجازه دخول به افغانستان داده است.

این در حالی است که گذرگاه چمن-سپین بولدک در اوایل ماه روان میلادی از بهر درگیری‌های شدید میان نیروهای امنیتی و طالبان مسدود شده بود.

عارف کاکر، یک مقام ارشد گمرک چمن به رویترز گفته که:” پاکستان امروز مرزاش با افغانستان را در منطقه چمن باز کرده و تجارت و ترانزیت را که یک ماه متوقف شده بود از سرگرفته است.”

کارکر گفته که این گذرگاه شش روز در هفته باز خواهد بود.

درهمین حال، دو مقام گمرگ پاکستان، به شرط افشا نشدن اسم شان به رویترز گفته که سپین بولدک و شهرک سرحدی ویش تاکنون تحت تصرف طالبان است و آنها نمی‌دانند که چه کسی اموال را تخلیه می‌کنند.

رویترز افروده که مقام‌های پاکستانی تحت فشار بازرگانان بودند تا اجازه دهند اموال شان به افغانستان وارد شوند.

تاکنون وزارت داخله و وزارت مالیه افغانستان و همچنان طالبان در این باره به رسانه‌ها چیزی نگفته اند.

این در حالی است که قبل از این جنرال کنت مککینزی، فرمانده ستاد مرکزی ایالات متحده امریکا، که از حضور نیروهای امریکایی در افغانستان نظارت می‌کند گفته بود که حکومت تلاش میکند تا بندر سپین بولدک را دوباره تصرف کند.

در این اواخر روابط اسلام آباد و کابل روی ربوده شدن سلسله علی‌خیل، دختر سفیر افغان در پاکستان با تیره‌گی روبرو شده است.

در کنار این مقام‌های افغان از پاکستان انتقاد می‌کنند که از طالبان حمایت مالی و نظامی میکند، اما پاکستان این ادعاها ار رد کرده است.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

امریکا محدودیت‌های جدید بر پروازهای افغانستان وضع کرد

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جولای 27, 2021)

اداره هوانوردی امریکا روز گذشته (دوشنبه، ۴ اسد) گفته که از بهر تغییر در اوضاع امنیتی افغانستان محدودیت‌های جدید بر پروازهای افغانستان وضع کرده است.

این اداره افزوده که این محدویت‌ها بر خطوط هوایی آن کشور که به افغانستان پرواز دارند وضع شده است.

اداره هوانوردی امریکا گفته که با درنظر داشت خطر گروه‌های هراس‌افگن پروازهای پایین تر از ۲۶هزار فوت در منطقه اطلاعات پرواز کابل بدون میدان هوایی حامد کرزی ممنوع میباشد.

این اداره افزوده که این محدودیت‌ها سر از تاریخ یک‌شنبه آینده عملی خواهد شد.

اداره هوانوردی امریکا گفته که پروازهای نظامی امریکا از این محدودیت‌ها مستثنی است.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

ویلسون: طالبان در برابر زندگی غیرنظامیان بی‌تفاوت اند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جولای 26, 2021)

راس ویلسون كاردار سفارت امریكا در كابل گفته است كه طالبان در قبال گفتگوهای معنادار صلح «سکوت» اختیار کرده اند.

آقای ویلسون امروز در توییتی گفت که این «سکوت» طالبان نشان دهنده “بی تفاوتی آنها نسبت به زندگی غیرنظامیان افغان است.”

وی تاکید کرده است که  افغانستان “هر روز شاهد مرگ و ویرانی بیشتری است که می تواند با تلاش های خیرخواهانه در میز مذاکره متوقف شود.”

این اظهارات آقای ویلسون در حالی مطرح میشود که یوناما امروز با نشر گزارشی از افزایش تلفات غیرنظامیان ابراز نگرانی کرده است.

در گزارش وسط سال ۲۰۲۱ یوناما  در مورد محافظت از غیرنظامیان در نبردهای مسلحانه در افغانستان “تلفات ۵هزار ۱۸۳ غیرنظامی ثبت شده (۱۶۵۹ کشته و ۳۲۵۴ زخمی) که این رقم نشان دهنده‌ی ۴۷ درصد افزایش در مقایسه با مدت مشابهِ سال ۲۰۲۰ می باشد.”

گزارش افزوده که “تعداد تلفات غیرنظامیان در ماه می و جون در مجموع به ۲هزار ۳۹۲ تن (۷۸۳ کشته و ۱۶۰۹ زخمی) رسیده، یعنی این دو ماه بالاترین رقم تلفات را از زمانیکه یوناما ثبت سیستماتیک آن را در سال ۲۰۰۹ آغاز نموده، نشان میدهد. از جنوری تا اپریل ۲۰۲۱ تلفات ۲هزار ۷۹۱ غیرنظامی (۸۷۶ کشته و ۱۹۱۵ زخمی) ثبت شده اند.”

دیبرا لاینز، فرستاده ویژه سرمنشی عمومی سازمان ملل برای افغانستان در این باره گفته است: ” من از طالبان و رهبران افغانستان می‌خواهم که روند ناخوشایند و وحشتناک درگیری و تاثیرات مخرب آن بر غیرنظامیان را در نظر بگیرند. این گزارش هشدار واضحی را ارایه می‌دهد که اگر جلو خشونت‌های فزاینده گرفته نشود، شمار بی‌سابقه‌ای از افراد غیرنظامی افغان در سال جاری کشته و معلول می‌شوند”.

دیبرا لاینز افزوده است: ” تلاش‌های خود را در میز مذاکره تشدید کنید و جلو جنگ افغان در برابر افغان‌ها را بگیرید. از مردم افغانستان محافظت کنید و آنها را برای آینده بهتر امیدوار کنید.”

یوناما افزوده که اکثریت این تلفات در خارج از شهرها به وقوع پیوسته است و در ادامه هشدار داده اگر این اقدامات نظامی در شهر صورت گیرد عواقب آن برای غیرنظامیان فاجعه بار خواهد بود.

این نهاد افزوده است: “جستجوی راه‌حل نظامی فقط رنج مردم افغانستان را افزایش می دهد.”

یوناما از طرف‌های درگیر خواسته تا از تلفات غیرنظامیان جلوگیری کند و همچنان افزوده که زنان، دختران و پسران ۴۶درصد تلفات را متحمل شده اند.

درگزارش یوناما آمده “زنان، پسران و دختران نزدیک به نیمی از تلفات غیرنظامیان را در نیمه اول سال ۲۰۲۱ تشکیل می‌دهند که در مجموع ۴۶ درصدِ تلفات غیرنظامیان را شامل می شود. ۳۲ درصد تلفات، کودکان بودند، یعنی در مجموع ۱هزار ۶۸۲ کودک (۴۶۸ کشته و ۱۲۱۴ زخمی) و ۱۴ درصد زنان بودند، یعنی در مجموع ۷۲۷ زن (۲۱۹ کشته و ۵۰۸ زخمی) شده اند.”

گزارش افزوده که مخالفین مسلح دولت مسوول ۶۴ درصد تلفات غیرنظامیان استند.

در گزارش آمده “عناصر مخالف دولت مسوول ۶۴ درصدِ مجموع تلفات غیرنظامیان هستند:۳۹ درصد توسط طالبان، نزدیک به ۹ درصد توسط داعش و ۱۶ درصد توسط عناصرنامشخصِ مخالف دولت وارد شده اند.”

یوناما افزوده که نیروهای طرفدار دولت مسوول ۲۵ درصد تلفات غیرنظامیان استند.

با این حال کاردار سفارت امریکا این گزارش را «دلخراش» توصیف کرده است.

راس ویلسون از طرف های درگیر خواسته است که خشونت ها را متوقف و آتش‌بس کنند.

آقای ویلسون در توییتی گفته است: ” آمار گزارش یوناما دلخراش است: ۳۲ درصد از تلفات غیرنظامیان در شش ماه اول سال ۲۰۲۱ کودکان بوده اند.”

وی تاکید کرده است: “بخاطر ملت و آینده این کشور، افغانستان نیاز به یک آتش‌بس دارد.”

طالبان گزارش یوناما را رد کرده، اما در مورد اظهارات کاردار سفارت امریکا چیزی نگفته است.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است