Connect with us

رویداد های اخیر

آمادگی ملی پوشان تکواندو برای حضور در رقابت‌های کسب سهمیه المپیک

منتشر شده

 در

(Last Updated On: ثور ۲۴, ۱۴۰۰)

ملی پوشان تکواندوی کشور برای حضور در رقابت های کسب سهمیه المپیک، آمادگی خوبی دارند.

مسوولان فدراسیون تکواندو می‌گویند که ورزشکاران برای اشتراک در این رقابت‌ها از چند ماه به اینسو به تمرینات فشرده‌ی پرداخته اند و برای کسب نتیجه ی خوب کاملا آماده هستند.

این ورزشکاران با امکانات اندک، نبود خوابگاه و تغذیه مناسب؛ آماده می‌شود تا در بازی‌های المپیک ۲۰۲۰ توکیو کسب سهمیه کند.

فرزاد منصوری؛ ملی پوش تکواندوی کشور تمرینات طاقت فرسای را دنبال می‌کند، تا از چالش پیش‌رو که همانا کسب سهمیه المپیک است با قدرت عبور کرده و تاریخ ساز شود.

فرزاد منصوری این ملی پوش قامت بلند تکواندوی کشور تا کنون به شش مدال طلا و سه نقره از رقابت‌های داخلی و بیرون مرزی دست یافته است.

در کنار فرزاد، سه ملی پوش تکواندی دیگر کشور محسن رضایی، سمیه غلامی و زهرا میرزایی نیز، برای کسب سهمیه المپیک ۲۰۲۰ جاپان برگزیده شده‌اند که در ایران و هرات تمرینات شان را انجام می‌دهند.

این تکواندو کاران ملی پوش، تمرین‌های شان را در طی ۴ سال اخیر به ویژه در چند ماه پسین به صورت روزانه در دو تایم متفاوت، زیر نظر بشیر ترکی مربی کار کشته‌ی تیم ملی تکواندوی کشور فرا گرفته‌اند.

این درحالی است که رقابت‌های کسب سهمیه المپیک توکیو در بخش تکواندو، تا کمتر از دو هفته‌ی دیگر با حضور ورزشکاران تمامی کشورهای آسیایی به میزبانی اُردُن برگزار خواهد شد.

گفتنی‌است که افغانستان در تاریخ بازی‌های المپیک تنها به دو مدال برنز، ۲۰۰۸ بیجینگ چین و ۲۰۱۲ لندن توسط روح‌الله نیک‌پاه و نیز یک برنز دیگر در بخش جوانان را از رشته‌ی تکواندو دست یافته است.

رویداد های اخیر

زلزله شدید در ولایت بادغیس جان ۲۶ تن را گرفت

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جدی ۲۸, ۱۴۰۰)

مقام‌های محلی ولایت بادغیس می‌گویند که آمار تلفات ناشی از زلزله روز دوشنبه (۲۷جدی) در این ولایت در حال افزایش است.

مرکز این زلزله ولسوالی قادس گفته شده است که در نتیجه ۷۰۰ خانه مسکونی تخریب شدند و ۲۶ تن هم جان باختند.

دراین زلزله به قریه‌های بادروک، خاک پلک، و بند سفید ، سلطان‌ها، قالی چرخ، درزره غوندی و گلچین ولسولی قادس بیشترین تلفات و خسارات وارد شده است.

مولوی بازمحمد سروری، رئیس اطلاعات و فرهنگ و سخنگوی امارت اسلامی در ولایت بادغیس می‌گوید که درمیان جان باخته‌گان، ۵ زن و ۴ طفل نیز شامل می‌باشند.

به گفته مقام‌ها تیم‌های کمک رسان صبح امروز به محل رویداد رسیده اند، و به گفته آنان میزان خسارات در قادس زیاد است و نیاز بیشتر به کمک‌های فوری وجود دارد.

گفته می‌شود این زلزله حتی ولایت‌های هرات و غور را هم تکان داده است که منار جام در غور نیز آسیب دیده است.

بر اساس اعلام مرکز زلزله نگاری مدیترانه‌ای اروپا، این زلزله در عمق ۳۰ کیلومتری بوده است.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

مقام‌ها: نیروهای پاکستانی ۲۱ راکت به ولایت کنر شلیک کردند

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جدی ۲۸, ۱۴۰۰)

حمدالله همدرد، سخنگوی لوای اول سرحدی امارت اسلامی در زون شرق به آریانانیوز گفته است که دو روز قبل (یکشنبه۲۶جدی) درگیری بین نیروهای مرزی پاکستان و امارت اسلامی در نزدیکی خط دیورند در ولسوالی سرکانو ولایت کنر رخ داد که به کسی آسیب نرسیده است.

به گفته همدرد این درگیری تا ساعت ۹ شب ادامه داشت و نیروهای امارت اسلامی در پاسخ به آنسوی خط راکت شلیک کرده اند، اما از تلفات آن اطلاعات در دست نیست.

همدرد افزود:”شب گذشته (یکشنبه شب) در ولسوالی سرکانو ولایت کنر میان نیروهای پاکستانی و امارت اسلامی درگیری رخ داد که در پاسخ، نیروهای امارت اسلامی به سوی پاکستان راکت شلیک کردند و احتمالاً در آنجا تلفاتی وارد شده باشد، اما به نیروهای ما و مردم آسیبی نرسیده است.”

راکت پراگنی‌های پاکستان به کنر پس از آن صورت می‌گیرد که اخیرأ نیروهای امارت اسلامی مانع حصارکشی نیروهای پاکستانی را در امتداد خط دیورند در ولسوالی لعلپور ولایت ننگرهار شدند.

پیش از این، مقام‌های امارت اسلامی در شرق گفته بودند که ۳۲ پوسته جدید امنیتی را در امتداد خط دیورند در چهار ولسوالی ولایت کنر ایجاد می‌کنند تا به حملات پاکستان پاسخ دهند.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

نرخ زاد و ولد چین در سال ۲۰۲۱ به پایین ترین سطح رسید

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جدی ۲۷, ۱۴۰۰)

داده‌های اداره ملی آمار چین در روز دوشنبه (۲۷جدی) نشان داد که نرخ زاد و ولد در این کشور به پایین‌ترین سطح یعنی ۷.۵۲ در ازای هر ۱۰۰۰ نفر در سال ۲۰۲۱ رسید و روندی نزولی را تسریع بخشید که باعث شد بیجنگ سال گذشته اجازه دهد زوج‌ها تا سه فرزند داشته باشند.

چین در سال ۲۰۱۶ سیاست چند فرزندی خود را کنار گذاشت و آن را با محدودیت دو فرزند جایگزین کرد تا از خطرات اقتصادی ناشی از پیری سریع جمعیت جلوگیری کند، اما هزینه‌های بالای زندگی شهری زوج‌ها را از داشتن فرزندان بیشتر منصرف کرده است.

بر این اساس، نرخ زاد و ولد کمترین میزان از سال ۱۹۴۹ بوده است — زمانی که اداره آمار شروع به جمع‌آوری داده‌ها کرد.

نرخ رشد طبیعی جمعیت چین، بدون مهاجرت، برای سال ۲۰۲۱ تنها ۰.۰۳۴ درصد بوده که پایین‌ترین میزان از سال ۱۹۶۰ است.

ژی وی ژانگ، اقتصاددان ارشد در مرکز Pinpoint Asset Management می‌گوید:”چالش جمعیتی به خوبی شناخته شده است، اما سرعت پیری جمعیت به وضوح سریعتر از حد انتظار است.”

این داده‌ها نشان می‌دهد که در سال ۲۰۲۱، ۱۰.۶۲ میلیون تولد در مقایسه با ۱۲ میلیون تولد در سال ۲۰۲۰ وجود داشته است.

نرخ تولد در سال ۲۰۲۰ در چین، ۸.۵۲ تولد در ازای هر ۱۰۰۰ نفر بوده است.

به خواندن ادامه دهید

Trending