Connect with us

اخبار ویژه

آمادگی حکومت برای کنفرانس ۲۰۲۰ افغانستان

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: اکتبر 7, 2020)

افغانستان و شرکای خارجی آن در کابل برای کنفرانس ۲۰۲۰ افغانستان – آخرین نشست تعهد دهه تحول – را آغاز کرده اند.

به همین مناسبت روز سه‌شنبه برنامه ای با حضور نمایندگان بیش از ۷۰ کشور جهان، نهادهای بین المللی و نمایندگان جامعه مدنی در کابل برگزار شده بود.

این کنفرانس آخرین نشست تعهد دهه تحول (۲۰۱۵ تا ۲۰۲۴) خواهد بود که برای کمک به خود اتکایی افغانستان در ماه نوامبر برگزار خواهد شد.

انتظار می‌رود جامعه بین المللی و افغانستان تعهدات شان در زمینه توسعه و ثبات کشور را تا سال۲۰۲۴ میلادی تجدید کنند.

این کنفرانس دو روزه در ۲۳ و ۲۴ نوامبر برگزار می شود. اما کنفرانس اصلی در روز دوم برگزار می شود که در مورد چالش ها و دستاوردهای اساسی برای کشور گفتگو خواهد شد.

عبدالهادی ارغندیوال سرپرست وزارت مالیه کشور روز سه‌شنبه در سخنرانی افتتاحیه خود گفت: “کنفرانس ۲۰۲۰ افغانستان فرصتی منحصر به فرد برای کار مشترک با تعهد قوی برای موثریت کمک و پاسخگویی متقابل برای بهبود شفافیت، مشروعیت، و همچنین اثربخشی خواهد بود.”

آقای ارغندیوال گفته است: “پیشرفت در مورد پاسخگویی متقابل از اهمیت بیشتری برخوردار است و هم دولت و هم شرکای بین المللی ما باید خود و یکدیگر را مسوول استفاده از منابع توسعه و نتایج توسعه بدانند.”

در همین حال رییس جمهور اشرف غنی، که هم اکنون در دوحه پایتخت قطر به سر می برد، در پیام ویدیویی گفت: “روند آماده سازی کنفرانس فرصتی را برای ما فراهم کرده است که بتوانیم بحث جامع و مفصلی درباره مسیر توسعه گذشته، حال و آینده افغانستان داشته باشیم.”

آقای غنی افزوده است: “این کنفرانس فرصتی برای ادامه همکاری جامعه جهانی با افغانستان است و گفتگوی سازنده مداوم با تمرکز بر سیاست و تطبیق آن پیش از کنفرانس و پس از کنفرانس خواهد بود.”

این نشست بخش دوم کنفرانس صلح و توسعه ملی افغانستان که چشم انداز، استراتژی و برنامه های توسعه را برای دوره ۲۰۲۱ تا ۲۰۱۵ بر سه محور بازار، دولت، و ساخت صلح را ارایه میکند، خواهد بود.

در این کنفرانس نمایندگان بیش از ۷۰ کشور جهان، مقام های حکومت افغانستان، نهادهای بین المللی و جامعه مدنی شرکت خواهند کرد.

با توجه به بیماری همه گیر کووید-۱۹ این کنفرانس به صورت انلاین برگزار و از طریق ویب نشرات مستقیم خواهد داشت.

اخبار ویژه

قرارداد یک نوجوان افغان با باشگاه میلبورن رنیگدز آسترالیا

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: اکتبر 29, 2020)

نور احمد نوجوان افغان قراردادی با باشگاه میلبورن رنیگدز آسترالیا به امضا رسانده است و قرار است وی در لیگ کرکت «بیگ‌ باش» برای این تیم بازی کند.

میلبورن رنیگدز در اوایل این هفته با محمد نبی بازی کن تیم ملی کشور نیز دوباره قرار امضا کرد و این باشگاه امروز اعلام کرد که نور احمد ۱۵ ساله از کابل با این تیم می‌پیوند.

مایکل کلینگر مربی تیم رنیگدز گفته است: “ما بیش از یک سال است که نوراحمد را از نزدیک زیر نظر داریم و اگرچه او در مراحل اولیه کار حرفه ای خود قرار دارد؛ او یک چشم انداز هیجان انگیز است و چند ترفند دارد که کار را برای بتمن ها (توب‌زن) سخت می کند.”

احمد توپ انداز چب دست است که در سراسر جهان مورد ستایش زیادی قرار گرفته است.

احمد در اوایل سال جاری قراردادی در لیگ برتر کارایب بست و در سال ۲۰۱۹ با هدایت محمد نبی یک جام T20 را نیز از آن خود کرد.

آقای نبی گفته است: “طرفداران رنیگدز و پیروان بیگ باش ممکن است در این مرحله چیز زیادی در مورد نور نداشته باشند اما من می توانم به شما بگویم، او یک استعداد بسیار هیجان انگیز است که احساس می کنم آینده درخشانی خواهد داشت.”

به خواندن ادامه دهید

اخبار ویژه

دیدار خلیلزاد و ملابرادر در مورد افزایش خشونت در افغانستان

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: اکتبر 29, 2020)

زلمی خلیلزاد فرستاده ویژه امریکا برای صلح افغانستان شب گذشته با ملا عبدالغنی برادر معاون گروه طالبان در دوحه دیدار و در مورد روند صلح افغانستان به شمول کاهش خشونت در کشور گفتگو کرده است.

آقای خلیل‌زاد و جنرال سکات میلر با ملا غنی برادر و اعضای دفتر سیاسی طالبان روی عامل‌های افزایش خشونت‌ها گفتگو کرده اند.

دفتر سیاسی طالبان در دوحه می‌گوید، عملیات شبانه بر زندانیان آزاد شده این گروه و حمله های هوایی و عملیات در برابر گروه، دلیل‌های افزایش بلند رفتن سطح حملات طالبان است.

این دفتر گفته، با زلمی خلیل‌زاد روی بیرون شدن نام‌های طالبان از فهرست سیاه شورای امنیت سازمان ملل هم گفگو شده است.

در همین حال وزارت خارجه امریکا گفته، زلمی خلیل‌زاد سعی می‌ورزد که با وارد کردن فشار بر هییت‌های مذاکره کننده در دوحه، به گونه فوری از افزایش خشونت‌ها جلوگیری شود و طرف‌ها به یک توافق فوری روی کاهش خشونت‌ها نیاز دارند.

از سوی هم زلمی خلیل‌زاد در واکنش به بلند رفتن خشونت‌ها در افغانستان هشدار داده که دریچه توافق سیاسی برای همیشه باز نخواهد ماند.

آقای خلیلزاد در سلسله تویت هایی گفته است: “دریچه دستیابی به یک تفاهم سیاسی برای ابد باز نخواهد ماند.”

به گفته آقای خلیلزاد: “سختگیری و رد نمودن ترک دشمنی، تعامل با دیگر شهروندان، و توافق بر یک فرمول همکاری/رقابت سیاسی مبانی جنگ جاری اند.”

فرستاده ویژه امریکا تاکید کرده است که قربانی اصلی خشونت های فعلی در کشور، غیرنظامیان اند.

آقای خلیلزاد گفته است: “شمار زیادی از افغان ها می‌میرند، و تخریبکاران منطقه برای امیال نامشروع شان از افغانها همانند باروت مرمی استفاده می‌کنند. خونریزی باید توقف یابد.”

وی افزوده است: “افغان ها باید به جای ویرانی به سوی انکشاف، ثبات به جای هرج و مرج، بخشایش به عوض انتقامجوی، و مصلحت به عوض انعطاف ناپذیری گام بردارند.”

به خواندن ادامه دهید

اخبار ویژه

باجوا: پاکستان و افغانستان از عهده هرج و مرج بر نمی‌آیند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: اکتبر 29, 2020)

جنرال قمر جاوید باجوا، رییس ستاد ارتش پاکستان روز چهارشنبه گفت که افغانستان و پاکستان از عهده خطر بی قانونی و هرج و مرج برنمی آیند؛ زیرا چنین وضعیتی عواقب فاجعه باری را برای هر دو کشور به همراه خواهد داشت.

آقای باجوا هنگام بازدید از بیمارستانی در پشاور برای عیادت از قربانیان بمب گذاری روز سه‌شنبه در مدرسه ای که دست کم هفت نفر از جمله کودکان را کشته و بیش از ۱۰۰ نفر دیگر را زخمی کرد، گفت که پناهندگان افغان در پاکستان باید در مورد عناصر نامطلوب احتیاط کنند تا آنها خواسته یا ناخواسته در فعالیت های هراس افگنانه مورد استفاده قرار نگیرند.

رییس ستاد ارتش پاکستان افزوده است که این کشور همیشه خواستار صلح در افغانستان بوده است و برای تامین صلح و ثبات در افغانستان از هیچ تلاشی دریغ نخواهد ورزید.

آقای باجوا همچنان گفته است که افغانستان و پاکستان در دو دهه پسین با هراس افگنی مواجه بوده اما صلح در هر دو کشور با هم گره خورده است.

پولیس پاکستان تایید کرده است که انفجار روز سه‌شنبه هنگامی اتفاق افتاد که یک عالم برجسته مذهبی این کشور در سالن اصلی مدرسه جامع زبیریه صنف ویژه ای آموزش‌های اسلامی برگزار کرده بود.

مقامات این کشور گفته اند که در این رویداد شماری از افغان ها که در این مدرسه مصروف آموزش بوده نیز زخمی شده اند.

به خواندن ادامه دهید
اعلانات

Trending