Connect with us

اخبار ویژه

آمادگی حکومت برای کنفرانس ۲۰۲۰ افغانستان

منتشر شده

 در

(Last Updated On: میزان ۱۶, ۱۳۹۹)

افغانستان و شرکای خارجی آن در کابل برای کنفرانس ۲۰۲۰ افغانستان – آخرین نشست تعهد دهه تحول – را آغاز کرده اند.

به همین مناسبت روز سه‌شنبه برنامه ای با حضور نمایندگان بیش از ۷۰ کشور جهان، نهادهای بین المللی و نمایندگان جامعه مدنی در کابل برگزار شده بود.

این کنفرانس آخرین نشست تعهد دهه تحول (۲۰۱۵ تا ۲۰۲۴) خواهد بود که برای کمک به خود اتکایی افغانستان در ماه نوامبر برگزار خواهد شد.

انتظار می‌رود جامعه بین المللی و افغانستان تعهدات شان در زمینه توسعه و ثبات کشور را تا سال۲۰۲۴ میلادی تجدید کنند.

این کنفرانس دو روزه در ۲۳ و ۲۴ نوامبر برگزار می شود. اما کنفرانس اصلی در روز دوم برگزار می شود که در مورد چالش ها و دستاوردهای اساسی برای کشور گفتگو خواهد شد.

عبدالهادی ارغندیوال سرپرست وزارت مالیه کشور روز سه‌شنبه در سخنرانی افتتاحیه خود گفت: “کنفرانس ۲۰۲۰ افغانستان فرصتی منحصر به فرد برای کار مشترک با تعهد قوی برای موثریت کمک و پاسخگویی متقابل برای بهبود شفافیت، مشروعیت، و همچنین اثربخشی خواهد بود.”

آقای ارغندیوال گفته است: “پیشرفت در مورد پاسخگویی متقابل از اهمیت بیشتری برخوردار است و هم دولت و هم شرکای بین المللی ما باید خود و یکدیگر را مسوول استفاده از منابع توسعه و نتایج توسعه بدانند.”

در همین حال رییس جمهور اشرف غنی، که هم اکنون در دوحه پایتخت قطر به سر می برد، در پیام ویدیویی گفت: “روند آماده سازی کنفرانس فرصتی را برای ما فراهم کرده است که بتوانیم بحث جامع و مفصلی درباره مسیر توسعه گذشته، حال و آینده افغانستان داشته باشیم.”

آقای غنی افزوده است: “این کنفرانس فرصتی برای ادامه همکاری جامعه جهانی با افغانستان است و گفتگوی سازنده مداوم با تمرکز بر سیاست و تطبیق آن پیش از کنفرانس و پس از کنفرانس خواهد بود.”

این نشست بخش دوم کنفرانس صلح و توسعه ملی افغانستان که چشم انداز، استراتژی و برنامه های توسعه را برای دوره ۲۰۲۱ تا ۲۰۱۵ بر سه محور بازار، دولت، و ساخت صلح را ارایه میکند، خواهد بود.

در این کنفرانس نمایندگان بیش از ۷۰ کشور جهان، مقام های حکومت افغانستان، نهادهای بین المللی و جامعه مدنی شرکت خواهند کرد.

با توجه به بیماری همه گیر کووید-۱۹ این کنفرانس به صورت انلاین برگزار و از طریق ویب نشرات مستقیم خواهد داشت.

اخبار ویژه

راه اندازی عملیات نظامی در قزاقستان

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جدی ۱۸, ۱۴۰۰)

تلویزیون دولتی قزاقستان روز گذشته (جمعه، ۱۷ جدی) گزارش کرده است که عملیات نظامی در شهر الماتا آغاز میشود.

این تلویزیون از باشنده‌گان الماتا خواسته تا از بیرون شدن جلوگیری کنند.

اعلامیه افزوده:” باشنده‌گان محترم الماتا! عملیات ضد تروریستی برای نابودی گروه‌های راه زن در الماتا در حال انجام است. هدف اصلی متوقف کردن تروریست‌ها و حفظ امنیت شهر است. اگر در محل زندگی شما فعالیت ضد تروریستی انجام می‌شود، توصیه می‌شود از کنار پنجره‌ها نزدیک نشوید یا در خیابان بیرون نروید. در مکانی امن پنهان شوید، کودکان یا بزرگ سالان را بدون نظارت رها نکنید.”

این درحالی است که از چند روز به این سو تظاهرات گسترده در پایتخت قزاقستان از بهر افزایش بهای مواد سوختی به خشونت کشانیده شده است.

بر اساس گزارش‌ها نیروهای امنیتی روز گذشته پس از روزها خشونت، خیابان‌های شهر الماتا را تحت تصرف خود در آورده است.

محمد قاسم جوماروت توکایوف، رییس جمهور قزاقستان گفته که به نیروهای امنیتی دستور داده تا برای سرکوب قیام سراسری تیراندازی کنند.

این درحالی است که بر اساس گزارش خبرگزاری رویترز روسیه صبح پنجشنبه( ۱۶ جدی) اولین نیروهای حافظ صلح خود را به قزاقستان اعزام کرد تا تظاهرات علیه حکومت آن کشور را کنترول کند.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ویژه

جاپان ۱۰۰ میلیون دالر به افغانستان کمک میکند

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: قوس ۳۰, ۱۴۰۰)

دولت جاپان گفته که برای جلوگیری از بحران انسانی در افغانستان ۱۰۹ میلیون دالر به افغانستان و کشورهای همسایه کمک میکند.

وزارت خارجه جاپان امروز (سه شنبه، ۳۰ قوس) در یک اعلامیه گفته که برای رسیده‌گی به نیازهای انسانی افغان‌ها در افغانستان، ایران، پاکستان، تاجیکستان و ازبکستان مستقیما به این کشورها کمک میکند.

اعلامیه افزوده:” دولت جاپان برای رسیده‌گی مستقیم به نیازهای بشردوستانه در زمینه‌هایی مانند مراقبت‌های صحی، غذا، تغذیه، حفاظت، آب و صحت، و همچنان بهبود معیشت به افغانستان و کشورهای همسایه‌اش کمک خواهد کرد.”

این وزارت افزوده که این کمک‌ها توسط ۱۶ نهاد بین المللی برای بهبود وضعیت بشری افغان‌ها مصرف خواهند شد.

در اعلامیه آمده”دولت جاپان به حمایت و ایستادن در کنار مردم افغانستان ادامه خواهد داد و نقش فعالی برای تحقق ثبات در منطقه ایفا خواهد کرد.”

بر اساس معلومات وزارت خارجه جاپان ۱۰۰ میلیون دالر به افغانستان و متباقی به کشورهای همسایه اختصاس داده شده است.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ویژه

افزایش رویدادهای مثبت ویروس کرونا در فرانسه

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: قوس ۲۷, ۱۴۰۰)

خبرگزاری رویترز گزارش کرده است که فشار بر شفاخانه‌های فرانسه در چند هفته گذشته به گونه چشم گیر افزایش یافته زیرا فرانسه با موج پنجم ویروس کرونا روبرو است.

گزارش افزوده که بیشترین مبتلایان کسانی استند که واکسین کرونا را دریافت نکرده اند.

یک داکتر در شفاخانه امیل مولر فرانسه به رویترز گفته که از میان ۲۰ بیمار مبتلا به کرونا در این شفاخانه تنها سه تن آن واکسین کرونا دریافت کرده اند.

وی افزود:” شفاخانه مولر در حال حاضر با ظرفیت کامل آماده است زیرا مریضان در ۲۰ روز گذشته مراجعه کرده اند. هفتاد درصد از بیماران موارد مثبت کرونا را دارند.”

وزارت صحت عامه فرانسه  روز پنجشنبه گذشته گفته که در ۲۴  ساعت گذشته ۶۰۸۶۶ رویداد مثبت ویروس کرونا در سراسر آن کشور ثبت شده است.

یک نرس در فرانسه به رویترز گفته “امواج می‌آیند و به ما ضربه می‌زنند و هر چه بیشتر ادامه می‌یابد، خسته می‌شویم.”

این درحالی است که حکومت فرانسه هشدار داده که تا آغاز سال روان میلادی شیوع ویروس کرونا در آن کشور گسترده‌تر خواهند شد.

به خواندن ادامه دهید

Trending