Connect with us

اخبار ویژه

آغاز مذاکرات میان افغان‌ها؛ نگاهی به تاریخچه جنگ ۱۹ سال پسین افغانستان

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: سپتامبر 12, 2020)

امروز در تاریخ افغانستان ثبت خواهد شد زیرا پس از یک مدت طولانی بالاخره حکومت افغانستان و طالبان برای یافتن یک راه حل سیاسی دور میز مذاکره نشستند.

پس از ماه ها چالش، به ویژه در مورد آزادی زندانیان طالبان، تیم های مذاکره کننده حکومت و طالبان، به همراه مقامات عالی رتبه خارجی، از جمله مایکل پومپیو وزیر امور خارجه ایالات متحده ، برای مراسم افتتاحیه به دوحه قطر دور هم آمده اندو

این یک فرصت مهم هم برای افغانستان و نیز برای تمام شرکای بین المللی کشور است

راه خیلی طولانی طی شده تا روند صلح به این مرحله رسیده که از سوی افغان ها استقبال شده است.

در ماه گذشته، محمد اشرف غنی لویه جرگه مشورتی را برای تصمیم در مورد رهایی ۴۰۰ زندانی خطرناک طالبان فراخواندږ

رهایی این زندانیان بخشی از توافق طالبان با امریکا بود که در ماه فبروری سال روان میلادی در دوحه به امضا رسید.

این توافق اولین گام برای آغاز مذاکرات میان افغان ها تلقی شده است.

بر اساس تصمیم لویه جرگه زندانیان طالبان به جز شش نفر آزاد شدند. حکومت این شش تن را هفته گذشته به قطر انتقال داد.

این آخرین مانع فراه راه آغاز مذاکرات میان افغان ها بود که برداشته شد.

سپس تمام طرف ها به دوحه عزیمت کردند. این رویداد با ۱۹ سالگی حادثه یازده سپتمبر (حمله بر برج ها دوقلو در امریکا) مصادف شده است.

پس از این حمله افغانستان با جنگ دست و پنجه نرم کرده است که در جریان آن بیشتر از ۱۰۰۰۰۰ غیزنظامی کشته شدند.

این تاریخچه جنگ ۱۹ سال پسین افغانستان است.

یازده سپتمبر سال ۲۰۰۱ میلادی : برج دوقلو توسط القاعده به رهبری اسامه بن لادن که با حمایت طالبان، مورد هدف قرار گرفت.  

در هفتم اکتوبر سال ۲۰۰۱ : نیروهای امریکایی حملات هوایی علیه جنگجویان طالبان و القاعده راه اندازی کردند. سپس یک گروه کوچک از سیا و نیروهای ویژه امریکا به افغانستان آمدند تا حملات هوایی را از نزدیک انجام دهند و به نیروهای مخالف طالبان نیز کمک کنند.

سیزده نوامبر ۲۰۰۱: نیروهای ایتلاف شمال به حمایت امریکا وارد کابل شدند و طالبان به جنوب عقب نشینی کردند و رهبر طالبان نیز به پاکستان فرار کرد.

دسمبر ۲۰۰۱: نیروهای امریکا مخفیگاه اسامه بن لادن در توره بوره در شرق افغانستان را بمباران کرد اما بن لادن به پاکستان فرار کرد.

 ۲۲ دسمبر ۲۰۰۱: حامد کرزی یک پشتون مخالف طالبان به عنوان رهبر موقف افغانستان تحلیف به جا آورد.

در ۲ می سال ۲۰۰۳: امریکا پایان عملیات بزرگ در افغانستان را اعلام کرد.

سپس جورج بوش رییس جمهوری امریکا تمرکز خود را برای اشغال عراق معطوف کرد. این فرصتی برای برگشت دوباره طالبان در شرف و جنوب را فراهم کرد.

در هفتم فبروری ۲۰۰۹: بارک اوباما فرمان اعزام ۱۷۰۰۰ سرباز را داد که این شمار به تعداد ۳۸۰۰۰ سرباز امریکایی و حدود ۳۲۰۰۰ سرباز ایتلاف ناتو افزوده شد.

بیستم آگست ۲۰۰۹: پس از یک انتخابات جنجالی حامد کرزی برای بار دوم رییس جمهوری افغانستان شد.

اول می سال ۲۰۱۱: اسامه بن لادن رهبر شبکه القاعده در ابوت آباد پاکستان کشته شد.

 ۲۰۱۱ : به عنوان بخشی از موج افزایش حملات شدید هواپیماهای بدون سرنشین سیا بر طالبان و دیگر شبه نظامیان در پاکستان، شمار نیروهای امریکایی در افغانستان به حدود ۱۰۰هزار نفر می رسید.

دسمبر ۲۰۱۱: مقام های امریکایی ده ها نشست سری را در آلمان و قطر با طالبان برگزار کرده بود.

در ۲۸ دسمبر سال ۲۰۱۴: ماموریت رزمی ایالات متحده پس از خروج اکثر نیروهای این کشور رسما پایان یافت.  گرچه تقریبا ۱۰ هزار سرباز امریکایی با تمرکز بر آموزش نیروهای افغان و مبارزه با هراس افگنی در باقی ماندند.

در ۲۱ آگست سال ۲۰۱۷: هشت ماه پس از تحلیف دونالد ترمپ رییس جمهوری امریکا، استراتژی جدید برای افغانستان اعلام کرد. او گفت ایالات متحده “باید به دنبال نتیجه ای شرافتمندانه و پایدار” برای طولانی ترین جنگ در تاریخ امریکا باشد.

وی افزود: “ما دیگر از قدرت نظامی امریكا برای ساختن دیموكراسی در سرزمین های دور استفاده نخواهیم كرد، یا اینکه سعی کنیم كه سایر كشورها را مانند تصور خود بازسازی كنیم. آن روزها دیگر به پایان رسیده است.”

چهاردهم سپتمبر ۲۰۱۸: زلمی خلیلزاد به عنوان فرستاده ویژه امریکا برای صلح افغانستان گماشته شد تا با طالبان مذاکره کند.

دوازرهم اکتوبر ۲۰۱۸ میلادی: گزارش شد که خلیلزاد با نمایندگان طالبان در دوحه ملاقات کرده است. و نیز گفته شد که آنها پیش از این نیز دیدارهایی داشته اند.

۲۹ فبروری: ایالات متحده پس از ماه ها گفتگو توافق نامه ای با طالبان در مورد خروج نیروهای امریکایی از افغانستان در دوحه امضا کرد. این توافق شامل یک جدول زمانی ۱۴ماهه برای خروج همه نیروهای امریکایی و ناتو از افغانستان و همچنین تضمین های طالبان مبنی بر جلوگیری از استفاده گروه های شبه نظامی از جمله القاعده از خاک افغانستان برای تهدید امنیت ایالات متحده و متحدانش است.

نهم آپریل ۲۰۲۰:  دولت افغانستان پس از مقاومت در برابر آزادی زندانیان مورد درخواست طالبان به دلایل امنیتی، حدود ۱۰۰ تن از ۵۰۰۰ زندانی را آزاد كرد. طی چند ماه رهایی زندانیان ادامه یافت تا اینکه روند رهایی در ۴۰۰ نفر که به جنایات بزرپ متهم اند متوقف شد.

در نهم آگست  ۲۰۲۰: رییس جمهور غنی با آزادی این ۴۰۰ زندانی موافقت کرد تا راه برای آغاز مذاکرات میان افغان ها در دوحه باز شود.

اخبار ویژه

هیات‌های مذاکره کننده حکومت و طالبان روی کارشیوه گفتگوهای میان افغانان به توافق رسیدند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: نوامبر 28, 2020)

هیات های مذاکره کننده حکومت افغانستان و طالبان روی کارشیوه گفتگوهای میان افغانان در دوحه، به توافق رسیده اند.

هیات افغانستان در توییتی گفته است: ” هیات‌های مذاکره‌ کننده دو طرف صرفا در مورد ۲۱ ماده طرزالعمل مجالس مذاکرات، به استثنای مقدمه آن، در اصول به توافق رسیدند.”

هیات افزوده است: “اما چون متن مقدمه این طرزالعمل به وضاحت و بحث بیشتر میان هیئت‌ها نیاز دارد. لذا در جلسه مشترک به تاریخ ۱۷ نومبر در حضور میزبان فیصله گردید که طرزالعمل به جلسه عمومی ارایه و تنها بعد از تصویب هر دو هیات در آن جلسه نهایی پنداشته می‌شود. هیات مذاکرات صلح جمهوری اسلامی افغانستان وضاحت رسمی خود را در مورد عناصر مقدمه به جانب مقابل شریک ساخته است.”

 

در همین حال محمد نعیم سخنگوی دفتر سیاسی طالبان می‌گوید که این کارشیوه در ۲۱ ماده به تاریخ ۱۵ نوامبر نهایی شده و مورد تایید هر دو طرف قرار گرفته است.

آقای نعیم در تویترش نوشته است که یک نسخه این کارشیوه به کشور میزبان (قطر) نیز سپرده شده است.

این در حالی است که در ۲۳ نوامبر گزارش ها مبنی بر دستیابی به موفقیت در مذاکرات متوقف شده در دوحه ، که رسما از ۱۲ سپتامبر آغاز شد، به نشر رسید.

منابع در اوایل این هفته گفته بودند که معصوم استانیکزی، رییس هیات مذاکره کننده حکومت و سلام رحیمی، مشاور صلح ریاست جمهوری در کابل بودند تا درباره پیشرفت با اشرف غنی، رییس جمهور مشوره کنند.

اما صدیق صدیقی سخنگوی رییس جمهوری روز چهارشنبه در یک کنفرانس خبری گفت که هیچ پیشرفتی در مذاکرات صورت نگرفته است.

صدیقی گفت که خواسته های طالبان با قانون اساسی افغانستان مغایرت دارد اما وی تایید کرد که استانکزی در کابل بوده است.

آقای صدیقی گفت که تیم مذاکره کننده جمهوری اسلامی افغانستان در مورد قانون اساسی افغانستان و به توصیه مشاور صلح جرگه با طالبان گفتگو خواهد کرد.

آقای صدیقی در حالی پیشرفت در مذاکرات را رد کرده است که برخی منابع به شرط ناشناس ماندن به آریانا نیوز گفته اند که رهبران افغانستان برخی از نکات مورد مناقشه را تایید کرده اند – که منجر به دستیابی به موفقیت در مذاکرات می شود.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ویژه

خامنه‌ای: انتقام دانشمند هسته‌ای ایران را خواهیم گرفت

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: نوامبر 28, 2020)

آیت الله علی خامنه‌ای رهبر مذهبی ایران روز شنبه گفت که تهران انتقام ترور بزرگترین دانشمند هسته‌ای اش را خواهد گرفت.

روز گذشته، محسن فخری‌زاده، دانشمند ایرانی ای که کشورهای غربی ادعا می‌کنند برنامه سری هسته‌ای ایران را رهبری می‌کرده است، در نزدیکی تهران ترور شد.

آقای خامنه‌ای در یک رشته توییت هایی گفته است که فخری‌زاده توسط “مزدوران بی رحم” به قتل رسیده است.

وی گفته است: “”دو موضوع مهم باید به طور جدی در دستور کار نهادهای مربوط قرار گیرد؛ اول ، پیگیری این جنایت و مجازات قطعی عاملان و فرماندهان آن، و دوم، ادامه تلاش های علمی و فنی شهید (فخری زاده) در همه عرصه هایی که وی در آن نقش داشته است.”

خامنه ای که گفته است که تهران هرگز به دنبال سلاح هسته ای نبوده و در بیانیه خود متعهد شده است كه به كار محسن فخری زاده ادامه دهد.

رویترز گزارش داده اس که این قتل، که رییس جمهور ایران به سرعت اسراییل را عامل آن دانست، در هفته های پایانی ریاست جمهوری ترمپ تهدیدی برای یک رویارویی در خاورمیانه است.

این همچنین می تواند تلاش های جو بایدن رییس جمهور منتخب برای احیای تنش زدایی با تهران را که در زمان حضور وی در دولت باراک اوباما ساخته شده بود، پیچیده کند. آقای ترمپ واشنگتن را از پیمان هسته ای بین المللی سال ۲۰۱۵ که با تهران توافق کرد، خارج کرد.

در همین حال کانال خبری N12 اسراییلی گفته است که سفارت های اسراییل در سراسر جهان پس از تهدیدهای تلافی جویانه ایران در حالت آماده باش قرار گرفته اند.

حسن روحانی، رییس جمهور ایران، در جلسه تلویزیونی به هیات دولت گفت که ایران “در زمان مناسب” پاسخ خواهد داد.

وی با استفاده از اصطلاحاتی که مقامات رسمی برای ارجاع به اسراییل به کار می گیرند، گفت: “بار دیگر، دست‌های بد استکبار جهانی و مزدوران صهیونیست به خون یک فرزند ایرانی آغشته شد.”

اسراییل از اظهار نظر در مورد این قتل خودداری کرده است.

رویترز گزارش کرده است، کاخ سفید، پنتاگون، وزارت امور خارجه ایالات متحده و سی‌آی‎ای نیز مانند تیم انتقالی بایدن از اظهار نظر خودداری کرده اند.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ویژه

یک داکتر به اتهام تجاوز جنسی بر یک پسر ده ساله بازداشت شد

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: نوامبر 28, 2020)

امرالله صالح، معاون نخست ریاست‌جمهوری امروز (شنبه، ۸ قوس)  می‌گوید، که پولیس کابل “یک داکتری را بازداشت کرده است که به ‌گونۀ مکرر بر یک پسر ده ساله  تجاوز جنسی کرده است.”

صالح در صفحۀ فیسبوکش نوشته است که وی از وزارت صحت عامه خواسته که جواز طبابت این داکتر را لغو کند تا پس از رهایی از زندان به نام داکتر در جامعه جای نداشته باشد.

آقای صالح از این داکتر نام گرفته و گفته است که او در یکی از شفاخانه‌های شهر کابل کار میکرد.

صالح همچنان گفته است که پولیس کابل  سه تن را به اتهام اختطاف از ساحه کارته پروان شهر کابل بازداشت کرده است.

او گفته است که “این اختطافچیان یک مرد ۵۵ ساله را ربوده بودند و از خانواده وی خواستار پول شده بودند.”

صالح همچنان گفته است که “شخص که ربوده شده بود کشته شده است، اما خانواده وی  نمی‌خواهد جزییات را با رسانه‌ها شریک بسازد.”

صالح همچنان افزوده است که ریاست  امنیت ملی کابل در ۴۸ ساعت گذشته ۱۱ تن از اعضای طالبان و گروه داعش را بمشول یک طفل ۱۱ ساله بازداشت کرده است.

صالح گفته است که” در میان این ۱۱ تن یک جوان زیر سن که ادریس نام دارد  و از سوی طالبان برای حمله انتحاری تشویق میشد بازداشت شده است.”

او افزود: ” خوشبختانه از یک حادثه جلوگیری شده است، پدر ادریس همچنان در مورد سپردن پسرش به طالبان بازداشت شده است.”

صالح گفته است که این شخص در ناحیه پنجم شهر کابل زنده‌گی میکند.

صالح همچنان در مورد حمله بر دانشگاه کابل گفت که ریاست امنیت ملی در باره تحقیق این موضوع وقت خواسته است.

صالح همچنان تعهد کرده است که معلومات در مورد رویداد های هراس افگنی و جنایی را پس از تکمیل شدن با مردم شریک خواهند کرد.

به خواندن ادامه دهید
اعلانات

Trending