Connect with us

رویداد های اخیر

آغاز لویه جرگه مشورتی برای تعیین سرنوشت ۴۰۰ زندانی طالبان

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: اسد ۱۷, ۱۳۹۹)

لویه جرگه مشورتی، صبح روز جمعه به طور رسمی در کابل آغاز شد با آغاز این شورا در شهر کابل اقدامات سنگین امنیتی در حال انجام است.

حدود ۳۲۰۰ نماینده، از جمله ۷۰۰ زن، در این شورا اشتراک کرده اند که بروی موضوع مذاکرات صلح با طالبان و رهایی ۴۰۰ زندانی باقی مانده این گروه بحث و تصمیم گیری خواهند کرد.

نمایندگان این شورا را بزرگان با نفوذ، رهبران جامعه و  سیاستمداران از سراسر کشور تشکیل می دهد.

جرگه مشورتی صلح به رییس جمهور غنی در امور پیش برد صلح مشوره خواهد داد.

بر اساس توافق نامه دوحه که در ماه فبروری بین ایالات متحده امریکا و طالبان به امضا رسید، دولت افغانستان مکلف است که ۵۰۰۰ زندانی طالبان که این گروه خواهان رهایی آنها شده است، را آزاد کند.

با این حال، ۴۰۰ زندانی باقی مانده طالبان که به گفته حکومت این زندانیان مرتکب جرایم سنگین شده اند هنوز از بند رها نشده است.

اما تا اکنون طالبان اسیران حکومت را آزاد کرده اند.

اشرف غنی رییس جمهوری در آغاز کار لوی جرگه،  خطاب به نمایندگان گفت كه طبق توافقنانه دوحه، دولت افغانستان باید “تا ۵۰۰۰ زندانی را آزاد کند، نه دقیق ۵۰۰۰ زندانی.”

وی گفت که دولت متعهد نیست ۵۰۰۰ زندانی را آزاد کند، اما زندانیان طالبان به عنوان بخشی از تلاش های دولت برای برقراری صلح آزاد شده اند.

با این حال، رهایی ۴۰۰ زندانی باقی مانده طالبان تاکنون یک مانع بزرگ در شروع مذاکرات صلح میان دولت افغانستان و طالبان بوده است و غنی خواستار یک لویه جرگه برای حل این مساله شده است.

در همین حال، ایالات متحده امریکا از لویه جرگه استقبال کرده و جمع شدن نمایندگان در لوی جرگه را برای تحكیم حمایت از صلح در افغانستان یک گام ارزشمند می داند.

در بیانیه که وزارت امور خارجه امریكا نشر کرده آمده است: “پس از ۴۰ سال جنگ، خونریزی و نابودی، دو جناح آماده استند تا برای دستیابی به یک توافق مذاکره شده روند سیاسی را آغاز کنند.”

ستفانو پنتكورو، نماینده ارشد غیرنظامی ناتو در افغانستان، گفت كه لویه جرگه یک فرصتی برای بحث و گفتگو در مورد روند صلح افغانستان است، “از جمله آزادی زندانیان، اجازه می دهد تا مذاكرات بسیار موقت در داخل افغانستان آغاز شود.”

آقای استفانو در تویتر خود نوشته است: “من برای نمایندگان آرزو می کنم که در جلسات خود، یک رویکرد ملی برای صلح را تحکیم کنند.”

اخبار ویژه

در پی فروریختن یک ساختمان در هند ۱۰ نفر کشته شدند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: سنبله ۳۱, ۱۳۹۹)

مقام های هندی تایید کرده اند که در پی فروریختن یک ساختمان در شهر مومبی دست کم ۱۰ نفر کشته شدند.

یک ساختمان چهار طبقه ای بامداد امروز در حومه شهر مومبی زمانی فروریخت که مردم در خواب بودند.

عملیات نجات برای بیرون کشیدن گیرماندگان از زیر آوارها همچنان ادامه دارد.

در بین ماه های جون تا ماه سپتامبر به دلیل بارش باران شدید، زیربناهای ساختمان های غیرمعیاری سست شده و فرو می‌ریزند.  

به خواندن ادامه دهید

اخبار ویژه

افزایش خشونت‌ها در کشور همزمان با مذاکرات میان افغان‌ها

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: سنبله ۳۱, ۱۳۹۹)

از آغاز گفتگوهای میان افغان‌ها، حملات طالبان در بسیاری از ولایت های کشور شدت گرفته است.

بر اساس آمار، در ده روز گذشته نبردها میان نیروهای امنیتی و طالبان مسلح در۳۳ ولسوالی در ۱۴ ولایت کشور شدت گرفته که منجر به تلفات به هر دو طرف جنگ و غیر نظامیان شده است.

بر بنیاد آمار در این مدت ۸۱ تن از نیروهای امنیتی جان باخته و ۴۰۱ طالب مسلح کشته شده اند و به غیر نظامیان نیز تلفات وارد شده است.

بر بنیاد آمار تنها در ۲۴ ساعت گذشته، ۲۵ پولیس در پی کمین طالبان در ولسوالی گیزاب ارزگان، ۱۹ نظامی در درگیری در میدان وردک، ۱۵ پولیس در انفجار در پاسگاهی در ولسوالی معروف ولایت قندهار، شش پولیس در ولسوالی تگاب ولایت کاپیسا و ۹ نظامی در کندز جان باخته اند و نزدیک به ۴۰ سرباز نیز اسیر شده اند.

زلمی خلیلزاد فرستاده ویژه امریکا برای صلح افغانستان از افزایش خشونت‌ها در کشور ابراز نگرانی کرده و خواهان برقراری آتش‌بس فوری شده است.

وی در تویتی گفته است: “در چند روز پسین خشونت ها به طور واضح افزایش یافته است.”

وی گفته است: “افزایش خشونت‌ها برای افغان‌ها به شمول غیرنظامیان که جان شان را از دست می‌دهند، غیرقابل قبول است.”

آقای خلیلزاد افزوده است: “با توجه به آغاز مذاکرات صلح افغانستان، همه طرف‌ها باید خشونت را به میزان قابل توجهی کاهش دهند.”

این در حالی است نمایندگان حکومت و طالبان در دوحه در برای آوردن صلح در افغانستان رایزنی می‌کنند. با این حال سطح خشونت‌ها در هفته های پسین به طور چشمگیر افزایش یافته است.

اظهارات خلیلزاد همزمان با روز جهانی صلح است که همه ساله برای احترام به قربانیان جنگ و ترویج منع خشونت گرامی‌داشت میشود.

مجمع عمومی سازمان ملل متحد تقویت آرمان های صلح ۲۱ سپتامبر را روز جهانی صلح و برای ۲۴ ساعت «عدم خشونت و آتش‌بس» اعلام کرده است.

پیشتر وزیر دفاع کشور گفته بود که حملات طالبان با آغاز مذاکرات میان افغانان افزایش یافته و به باور اسدالله خالد سرپرست وزارت دفاع، طالبان برای کسب امتیاز در میز مذاکره حملات شان را افزایش داده اند.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ویژه

روز جهانی صلح؛ سفیر ملکی ناتو خواهان آتش‌بس در کشور شد

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: سنبله ۳۱, ۱۳۹۹)

استیفانو پونتیکورو، سفیر ملکی ناتو  میگوید که گفتگوهای میان افغان‌ها که هم اکنون در دوحه جریان دارد، برای افغانستان صلح به ارمغان خواهد آورد.

پونتیکورو به مناسبت روز جهانی صلح گفت كه آغاز مذاكرات صلح نقطه عطفی بود و مرحله جدیدی را در روند صلح افغانستان آغاز كرد.

وی گفته است: “امروز اکثر مردم افغانستان صلح را تجربه نکرده است اما با آن هم امیدوار اند.”

به گفته سفیر ملکی ناتو افغان‌ها به یک صلح پایدار و با ثبات که منجر به پایان خشونت ها شود و از حقوق بشری تمام مردم محافظت کند امیدوار است.

وی افزوده است که حقوق زنان، کودکان و اقلیت های قومی که در جریان ۲۰ سال گذشته به دست آمده است و از قانون باید محافظت شود و همچنان افغانستان نباید بهشت امنی برای هراس افگنان مبدل شود.

وی گفت هدف ناتو در افغانستان حمایت از این کشور و نیز دستیابی به صلح پایدار و امنیت بوده است.

وزارت امور خارجه افغانستان نیز در بیانیه ای از شرکای بین المللی این کشور برای همکاری نزدیک با دولت افغانستان در تلاش های خود برای تحقق صلح، سپاسگزاری کرد.

این وزارت در تویتی گفته است: “بیایید با هم کار کنیم تا صلح پایدار برای همه افغان‌ها امکان پذیر باشد، و از طالبان میخواهیم که به خواست مردم برای آتش‌بس احترام قایل شوند.”

 در همین حال شورای عالی مصاحله ملی نیز در اعلامیه ای از طرف های درگیر خواسته است تا از جنگ و نزاع دست کشیده و به راه حل مسالمت‌آمیز و آتش‌بس دایمی توافق کنند.

در اعلامیه آمده است که هیات حکومت “با اراده و نیت صلح به مذاکرات صلح حاضر شده است، توقع می‌رود که گروه طالبان نیز به فراخوان عدم خشونت و آتش‌بس در کشور لبیک گفته و برای یک آینده صلح‌آمیز دست یاری دهند.”

بر اساس اعلامیه، “همه مردم از ادامه جنگ و درگیری‌ها در کشور به شدت بیزار و خسته‌اند.”

به خواندن ادامه دهید
اعلانات

Trending