Connect with us

اخبار ساحوی

آغاز دور هشتم گفت‌وگوها میان نماینده‌گان امریکا و طالبان در دوحه

منتشر شده

 در

(Last Updated On: اسد ۱۲, ۱۳۹۸)

دور هشتم گفت‌وگوهای صلح میان نماینده‌گان امریکا و گروه طالبان امروز(شنبه، ۱۲ اسد) در شهر دوحه کشور قطر آغاز شد.

زلمی خلیل‌زاد، فرستاده ویژه امریکا برای روند صلح افغانستان، می‌گوید که ممکن طالبان در این دور از گفت‌وگوها به یک توافق نهایی دست یابند.

همچنان آقای زلمی خلیلزاد می‌افزاید که امریکا نیز می‌خواهد به یک توافق خوب برسد و این گفت‌وگوها برای رسیدن به صلح است نه خروج نیروهای خارجی از افغانستان.

آقای خلیلزاد، در صفحه رسمی تویتر اش گفته است: “برای از سر گرفتن مذاکره با طالبان به دوحه رسیدم. ما به دنبال توافق صلح هستیم نه توافق خروج؛ یک توافق صلحی که زمینه خروج را فراهم سازد. حضور ما در افغانستان وابسته به شرایط است و خروج ما از افغانستان نیز مشروط خواهد بود.”

سهیل شاهین، سخنگوی دفتر سیاسی  طالبان در قطر، نیز در صفحه تویتر اش گفته است که دور هشتم گفت‌وگوها میان امریکا و طالبان امروز آغاز گردید.

در همین حال شماری از اعضای دفتر سیاسی طالبان در قطر می‌گویند که تا زمان خروج کامل نیروهای خارجی از افغانستان به گفت‌وگو با حکومت افغانستان و آتش‌بس در کشور تن نخواهند داد.

عبدالسلام حنفی، معاون دفتر سیاسی و عضو هیئت گفت‌وگوکننده طالبان در این مورد می‌گوید: “در صورت توافق به یک تقسیم اوقات خروج نیروهای خارجی و اعلان آن به حضور شاهدان بین الملی همه نیروهای خارجی در مدت تعین شده خاک افغانستان را ترک و بعدن ما به بعد داخلی قضیه افغانستان که مذاکرات بین الافغانی است داخل خواهیم شد.”

با این حال، حکومت افغانستان هم می‌خواهد این جنگ نا خواسته و تمام عیار متوقف شود از این رو منتظر یک نتیجه مطلوب از دور هشتم گفتگوهای امریکا با طالبان است. 

حسن حق‌یار، یک تن آگاه امور سیاسی، اظهار می‌دارد: “دور هشتم شاید دور جدی‌تر باشد و انتظار می‌رود که جدیت که از دور هفتم مذاکرات باقی مانده بود بتواند دور هشتم را هم به نتیجه برساند و اگر این دور نتیجه در پی نداشته نباشد ممکن گفت‌وگوهای صلح از اول آغاز شود.”

هرچند گمانه‌های قوی از توافق نهایی و مهمی میان طالبان و امریکا در میان رهبران حکومتی و سیاست‌گران داخلی و بیرونی بلند است، مگر ترس از عدم موافقت نیز وجود دارد، زیرا شماری از منابع نزدیک به طالبان می‌گویند که اگر دور هشتم گفت‌وگوها میان دو طرف بی‌نتیجه پایان یابد، ممکن روند صلح دوباره از صفر شروع شود.

گزارشگر: علی اصغری

اخبار ساحوی

داعش مسوولیت حمله بر مسجد اهل تشیع در کندهار را بر عهده گرفت

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: میزان ۲۴, ۱۴۰۰)

گروه داعش در یک اعلامیه مسوولیت حمله مرگبار روز گذشته (جمعه،۲۳ میزان) بر یک مسجد اهل تشیع در شهر کندهار را بر عهده گرفته است.

اعلامیه افزوده که دو جنگجوی داعشی نخست بر محافظ این مسجد حمله کرده و بعدا داخل مسجد شده و میان نمازگزاران مواد منفجره شان را انفجار داده اند.

این انفجار در مسجد امام بارگاه در ناحیه اول شهر کندهار مربوط به شیعیان، حین ادای نماز جمعه رخ داده است.

یکی از شاهدان می‌گوید، او صدای سه انفجار را از ورودی اصلی مسجد، جایی که نمازگزاران در حال وضو بوده‌ اند، شنیده است.

از محل انفجار دست کم ۳۴ کشته و ۶۹ زخمی به شفاخانه میرویس انتقال داده شده است که همه قربانیان غیرنظامیان بوده اند.

به گزارش رسانه‌ها سخنگوی وزارت داخله گفته برای تحقیقات بیشتر این رویداد یک نیروی ویژه به محل اعزام شده است.

اما ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی امارت اسلامی در پیامی نوشته است که امارت اسلامی این انفجار را نکوهش می‌کند و آن را جنایت بزرگ می‌داند.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ساحوی

روز جهانی صحت روانی؛ سرنوشت نامعلوم داکتر ربوده شده بلخی

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: میزان ۱۸, ۱۴۰۰)

از روز جهانی صحت روانی در بلخ در حالی تجلیل  شد که یک داکتر صحت روانی ۲۰ روز پیش در این ولایت از سوی گروهی از مردان مسلح ربوده شد و تا حال  سر نخی از مکان نگهداری وی پیدا نشده است.

داکتران در بلخ می‌گویند نبود نادر عالمی داکتر صحت روانی احساس می‌شود و نیروهای امنیتی برای رهایی وی باید اقدام کنند.

داکتر محمد یوسف صمیم قاضی زاده، آمر مراقبت‌های اولیه بیمارستان حوزه‌ای مزار، در این باره گفت:”   “

در همین حال، ریس صحت عامه بلخ می‌گوید که شمار از افراد به ظن دست داشتن در این رویداد بازداشت شده و تحقیقات از آنان جریان دارد  .

مقام‌های محلی می افزایند که تلاش‌ها برای بازداشت آدم ربایان افزایش یافته است.

اینکه آدم ربایان در بدل رهایی این داکتر چه می‌خواهند ؟ اعضای خانواده داکتر عالمی حاضر به گفتگو با رسانه‌ها  نشدند.

 از سوی هم از سرنوشت عبدالروف کودک بلخی که یک سال پیش ربوده شده بود چیزی در دست نیست و مقامات تا حال نتوانسته که این کودک را به آغوش خانواده اش برگردانند .

داکتران در شفاخانه حوزه‌ای ننگرهار نیز از روز صحت روانی تجلیل کرده و گفته که شمار بیماران روانی در این ولایت افزایش یافته است.

داکتران میگویند که بیشتر مریضان جوانان استند که از بیکاری رنج میبرند.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ساحوی

امارت اسلامی از جایگاه بوداهای بامیان محافظت می‌کند

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: میزان ۱۵, ۱۴۰۰)

مقام های امارت اسلامی میگویند که از جایگاه خالی تندیس های بودای بامیان به عنوان میراث تاریخی حفاظت می‌کند.

دو تندیس بودا در قرن ششم میلادی ساخته شدند که مردم بومی آن ها را به نام های صلصال و شهمامه می‌شناسند.

این دو تندیس غول‌پیکر در سال ۲۰۰۱ میلادی از سوی امارت اسلامی منهدم شدند. امارت اسلامی میگوید که تخریب این تندیس در آن زمان علت خاص داشت، اما حالا برای توسعه رونق گردشگری جای خالی آن را حفظ میکند.

مولوی سیف الرحمان محمدی رییس اطلاعات و فرهنگ بامیان می‌گوید: ” ما هم به عنوان مسوول امارت اسلامی در ولایت بامیان، کوشش مان این است که از این آثار پرقیمت و از این جاهای باستانی ولایت خود در حد توان حفاظت نمایم.”

یک عضو دیگر امارت اسلامی میگوید که تندیس های بامیان در سال ۲۰۰۱ بنابر مسایل عقیدتی منهدم شدند.

به گفته او: “در قسمت ساختن بت؛ من به این باور استم که بار اول امارت اسلامی در تخریب آن تصمیم عاجل نگرفت، در این مورد غور کامل کرده و آن را به لحاظ عقیدوی و اسلامی تحقیق کرده و سپس آن را تخریب کرده است.”

تندیس‌های بودا در بامیان، تا قبل از آنکه تخریب شوند؛ بزرگ ‌ترین تندیس‌های بودا و از جمله بلند ترین مجسمه‌های سنگی در جهان به‌ شمار می رفتند.

این دو مجسمه به بلندی ۵۳ متر و ۳۵ متر در کنار مجموعه‌ ای از بناهای تاریخی در بامیان برای زمانی طولانی از جاذبه‌های اصلی گردشگری در افغانستان بودند. تندیس کوچکتر در سال ۵۰۷ میلادی و تندیس بزرگتر در سال ۵۵۴ میلادی ساخته شده‌ است.

صلصال سمبول مرد گفته شده و شهمامه سمبول زن، در میان این دو 8 واحدی کوچک دیگری وجود دارد که نماد از فرزندان می ‌باشد این دو بودا از هم در فاصله ۸۰۰ متری قرار دارند.

باستان شناسان می گویند مسلمانان عرب اولین بار در زمان حجاج بن یوسف بر بامیان تسلط یافتند و تعداد زیادی از معابد و مجسمه‌های آن را با زیور آلات و اشیای قدیمی را به غنیمت بردند. آن‌ها معبد طلایی بیت الذهب و روکش طلایی صورت پیکره‌های بامیان را از بالای پیشانی بطرف پایین تراشیدند تا از حالت بت بودن خارج شود.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است