Connect with us

رویداد های اخیر

آغاز دور تازه‌ سفرهای خلیلزاد به افغانستان و کشورهای منطقه

منتشر شده

 در

(Last Updated On: جوزا ۱۶, ۱۴۰۰)

زلمی خلیلزاد فرستاده ویژه امریکا برای صلح افغانستان دور تازه‌ای از سفرهای خود را به منطقه آغاز کرده است.

وزارت امور خارجه امریکا در اعلامیه ای گفته است که هیاتی از شورای امنیت ملی و اداره انکشاف بین المللی امریکا آقای خلیلزاد را همراهی می‌کند.

این وزارت گفته که قرار است آقای خلیلزاد با رهبران افغان در مورد روند صلح افغانستان گفتگو کند.

آقای خلیلزا قرار است از کابل، دوحه و شماری از کشورهای منطقه دیدار کند.

در اعلامیه آمده است که هیات امریکایی” در کابل، با حکومت افغانستان، رهبران سیاسی و اعضای جامعه مدنی به شمول زنان دیدار و نظریات آنان در مورد روند صلح را خواهد شنید.”

وزارت خارجه امریکا گفته است: “این هیات همچنان روی ادامه حمایت امریکا برای انکشاف افغانستان و راه حل سیاسی که منجر به پایان جنگ شود، تاکید خواهد کرد.”

بر اساس اعلامیه: “در دوحه، سفیر خلیلزاد هر دو طرف مذاکره کننده را برای پیشرفت ملموس در راستای دستیابی به راه حل سیاسی که منجر به حفظ دستاورد دو دهه پسین شود، ترغیب خواهد کرد.”

این وزارت افزوده است که آقای خلیلزاد قرار است با شماری از رهبران کشورهای منطقه نیر در مورد روند صلح افغانستان و فرصت هایی برای افزایش تجارت منطقه ای و توسعه که صلح خواهد آورد، گفتگو کند.

سفر خلیلزاد به کشورهای منطقه در حالی صورت میگیرد که امریکا هفته گذشته، از کمک بشردوستانه ۲۶۶ میلیون دالری جدید این کشور به افغانستان خبر داده است.

این کمک حدود ۱۸ میلیون افغان نیازمند – از جمله بیش از ۴.۸ میلیون آواره داخلی ، ۱۱۵۰۰۰ نفر از آنها فقط در جریان جنگ سال جاری از خانه های خود بی جا شده اند، را حمایت خواهد کرد.

از این مبلغ همچنان برای تهیه سرپناه، فرصت های شغلی، مراقبت های بهداشتی اولیه، مواد غذایی اضطراری، آب، خدمات بهداشتی برای مبارزه با کرونا مصرف خواهد شد.

تجارت

نگرانی مردم از افزایش بهای مواد سوخت در افغانستان

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: سنبله ۲۹, ۱۴۰۰)

شهروندان از افزایش بهای مواد سوخت در کشور نگران اند.

مردم می‌گویند؛ اگر حکومت از عملکرد سکتور خصوصی نظارت نکنند، ممکن است کشور با یک بحران اقتصادی رو به رو شود.

هم اکنون قیمت یک لیتر پترول در کابل ۶۵ افغانی، یک لیتر تیل دیزل ۵۶ افغانی و یک لیتر گاز نیز بین ۷۲ تا ۸۰ افغانی به فروش می رسد.

در همین حال شورای سراسری فروشندگان تیل در کابل می‌گویدکه محدود ساختن مقدار پول از سوی بانک ها و انحصار تیل از سوی برخی شرکت ها از دلایل اصلی افزایش بهای این کالا در بازار است.

محمد آصف عضو شورای سراسری فروشندگان تیل افغانستان میگوید: “امارت اسلامی اگر میخواهد این را کنترل(اداره) کند، باید از بندرها کنترل کند. محصول (مالیه) ۵۰ فیصد کاهش یافته است. بخاطر که انحصاری است، د دست دو شرکت است، هر نرخی که خود میخواهند وضع میکند.”

مقام ها در اتاق تجارت و سرمایه گذاری می‌گویند، قیمت ها در تمام بازار به دلیل محدودیت های وضع شده از سوی بانک افزایش یافته است.

خان جان الکوزی معاون فدارسیون اتاق سکتور خصوصی میگوید: “مشکل بزرگ این است که عمده فروش جنسی را به چنین نرخی عرضه نمی‌کند، بلکه پرچون فروش که جنس را از یک جای به جای دیگر انتقال میدهد بهای آن نیز افزایش می‌یاد.”

به خواندن ادامه دهید

اخبار ساحوی

بازداشت ۴۰ نفر در پیوند به انفجارهای ننگرهار

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: سنبله ۲۹, ۱۴۰۰)

رییس امنیت ملی ننگرهار می‌گوید که در ارتباط به انفجارهای اخیر در جلال آباد ۴۰ تن را بازداشت کرده است.

به گفته‌ای این مسوول امنیتی در عقب چنین حملات دست استخبارات است.

این درحالی است که شبنه و یکشنبه هفته جاری جلال آباد گواه ۴ انفجار در مربوطات ناحیه‌های دوم، سوم و پنجم بوده است.

مسوولان صحی به رسانه ها گفته که در این انفجار ها ۷ تن جان‌باخته و ۲۵ تن دیگر زخمی شده ، اما رییس امنیت ملی ننگرهار می‌گوید ۴ تن در این انفجار ها جان‌باخته و ۶ تن دیگر زخم برداشته اند.

فقیر محمد یکی از رانندگان شرکت برق ننگرهار نیز روز شنبه در یکی از این انفجارها جان‌باخته است، از وی هفت فرزند خردسال به یادگار مانده است.

خانواده وی از مقام‌ها می‌خواهد که جنگ را پایان بدهند.

داعش از طریق رسانه‌ها مسوولیت انفجارهای روز شنبه و یکشنبه در شهر جلال آباد را به عهده گرفته است .

به خواندن ادامه دهید

جهان

فوران آتشفشان در اسپانیا بعد از ۵۰ سال

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: سنبله ۲۹, ۱۴۰۰)

فوران آتشفشان شدید پس از ۵۰ سال در جزایر لاپالمای اسپانیا باعث تخلیه پنج هزار ساکن این منطقه شده است.

تصاویر برداشته شده از رویداد نشان می دهد که این آتشفشان رو به گسترش است و شماری از خانه ها را در مسیرش ویران کرده است.

این آتشفشان از ساعت ۳ پس از ظهر روز گذشته اغاز شده و حالا به سمت روستا ها دراین منطقه رو به سرازیر شدند است.

یک باشنده جزیره کنری اسپانیا گفته است: “نکته شگفت انگیزی که تاکنون من هرگز تجربه نکرده بودم، این است که سر و صدای ناشی از آتشفشان، مانند صدای به پرواز درآمدن همزمان بیست جنگنده است و بسیار صدای بلندی دارد و در نوع خود شگفت انگیز است.”

آنجل ویکتور تورس نخست وزیر اسپانیان هم به جزایر کناری رفته است و به مقام های محلی دستور داده که وضعیت را زیر نظر گرفته و به نیازمندان هرچه زوتر کمک بفرستند. مقام های محلی هم دستور تخلیه هر چه زودتر مناطق آسیب پذیر را داده است.

آقای تورس گفته است: “همه چیز طبق برنامه در حال انجام است و اولویت تضمین امنیت شهروندان لاپالما است. گدازه‌ها به آرامی به سمت ساحل در حال حرکت هستند و در حال حاضر قابل پیش بینی نیست که آیا مجبور به تخلیه منطقه دیگری بشویم یا خیر.”

پس از ثبت بیش از ۲۲ هزار زمین لرزه در یک هفته و در اطراف این آتشفشان، جزیره لا پالما در حالت آماده باش کامل به سر می‌برد.

تا کنون از خسارات بجا مانده ازین آتشفشان چیزی گزارش نشده است.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است