Connect with us

رویداد های اخیر

آغاز دوباره فوتبال بوندس لیگا

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: ثور ۲۸, ۱۳۹۹)

لیگ برتر فوتبال آلمان موسوم به «بوندس‌لیگا» به تاخیر دو ماهه از بهر شیوع ویروس همه گیر کرونا پایان داد.

در اولین بازی پسا بحران شیوع ویروس کرونا دو تیم بروسیا دورتموند و شالکه ۰۴ در ورزشگاه سیگنال ایدونا پارک به تاریخ ۱۶ می به مصاف هم رفتند.

ارلینگ هالند مهاجم دورتموند اولین گول بازی های فوتبال را پس از شیوع کرونا در دقیقه ی ۲۹ بازی به ثمر رساند. دو گول دیگر از رافایل گریرو و یک گول از تورگان هازارد دورتموند را به پیروزی ۴ بر ۰ در مقابل شالکه رساند.

برگزاری مسابقات اما شبیه مسابقات فوتبال قبل از ویروس کرونا نیست. مسابقات پشت درهای بسته و بدون هواداران و فقط با حضور ۳۰۰ مامور و کارمند برگزار میشوند. دیگر اطفالی نیز برای همراهی بازیکنان تا زمین در ورزشگاه حضور نخواهند داشت. هرگونه تماس در رختکن و تونل نیز ممنوع است.

دیگر لیگ های معتبر اروپایی هم به زودی شروع خواهند شد.

لیگ برتر انگلیس به تاریخ ۱ جون سال روان میلادی شروع خواهد شد.

سری آ ی ایتالیا به تاریخ ۱۳ جون و لالیگای اسپانیا به تاریخ ۱۲ جون شروع خواهد شد.

جهان

ثبت نزدیک به ۳۰۰۰۰ مورد جدید کرونا در یک روز در هند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: سرطان ۲۵, ۱۳۹۹)

هند در ۲۴ ساعت گذشته ۲۹۴۲۹ مورد جدید کرونا ثبت کرده که این بالاترین آمار روزانه مبتلایان کرونا در این کشور است.

با این حساب شمار مجموعی مبتلایان در این کشور به ۹۳۵۰۰۰ نفر رسیده است.

وزیر صحت هند صبح امروز اعلام کرد که در ۲۴ ساعت گذشته ۵۸۲ بیمار کووید-۱۹ نیز جان باخته اند.

این در حالی است که موسسه فناوری هند روز چهارشنبه کیت تست ارزان قیمت را برای استفاده عموم راه اندازی کرد.

بر اساس گزارش خبرگزاری آنادولو، این کیت جدید به نام «COROSURE » را در مقایسه با کیت های آزمایش موجود که در حال حاضر حدود ۶۰ دالر است، با قیمت ۵۰۰ روپیه هندی (۶.6 دالر) در دسترس است.

رام گوپال راوو مدیر این نهاد  گفته است: “این فناوری باید الگوی آزمایش کووید-۱۹ را در کشور(هند) تغییر دهد، هم از نظر مقیاس و هم هزینه … دو میلیون تست [در هر ماه] با قیمت نازل.”

 آقای راوو افزوده است که امیدوار است که این کیت های آزمایش جدید بتواند هند را در شکست ویروس کرونا کمک کند. این کشور ۱.۳ میلیارد نفوسی، هم اکنون دارای حدود یک میلیون مبتلای کرونا است که تا هنوز ۲۴۳۰۹ نفر جان باخته اند.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

محرومیت مادام‌العمر کرام‌الدین کریم از کلیه فعالیت‎های فوتبالی تایید شد

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: سرطان ۲۵, ۱۳۹۹)

دادگاه جهانی حکمیت ورزش محرومیت مادام‌العمر کرام‌الدین کریم، رییس پیشین فدراسیون فوتبال افغانستان از کلیه فعالیت های فوتبال را تایید کرد.

این دادگاه که در سویس موقعیت دارد، تصمیم خود مبنی بر مبنی ‌بر محرومیت مادام‌العمر کریم را در روز سه شنبه صادر کرد.

در اعلامیه این نهاد آمده است كه این دادگاه درخواست فرجام خواهی آقای کریم را رد كرده و تصمیمی كه توسط اتاق تعاونی كمیته اخلاق فیفا در 8 جون سال گذشته میلادی گرفته شده، را تایید كرده است.

در آن زمان آقای کریم بر اساس ماده ۲۳ (محافظت از شرف جسمی و روحی) و ماده ۲۵ (سو استفاده از صلاحیت های وظیفوی) قانون اخلاق فیفا را نقض کرده و وی را با تحریم مادام‌العمر از کلیه فعالیت های مربوط به فوتبال در سطح کشوری و جهانی تحریم کرده است. و وی باید یک میلیون دالر جریمه نیز باید پرداخت کند.

بررسی های کمیته اخلاق فیفا در مورد آقای کریم پس از آن صورت گرفت که بازیکنان زن فوتبال افغانستان او به آزار و اذیت جنسی متهم کرده و از کریم شکایت کردند.

در طول جلسه  دادگاه سویس، چندین بازیکن از تیم ملی بانوان فوتبال افغانستان اظهار داشتند که توسط کریم مورد آزار جنسی و جسمی قرار گرفته اند.

مطابق بیانیه دادگاه: “بازیکنان از مکانی امن، از طریق تلفن، با استفاده از دستگاه ضبط تغیر دهنده صدا برای محافظت از هویت شان، شهادت دادند.”

هیات مدیره دادگاه این موضوع تاکید کرد که صرف نظر از این که رشوه خواری و مسابقه از قبل تعیین شده که به شرف ورزش آسیب می رساند، کرام الدین کریم حقوق اساسی بشر را نقض کرده و به عزت روحی و جسمی و صداقت بازیکنان جوان زن آسیب رسانده است.

این نهاد گفته است که کریم با اعمال وحشتناک خود نه تنها شغل آنها را نابود کرده بلکه به شدت به زندگی آنها نیز آسیب رسانده است.

این هیات اعلام کرده است کرام الدین کریم باید شدیدترین مجازاتی را که طبق قانون اخلاق فیفا، یعنی ممنوعیت مادام‌العمر و جریمه نقدی یک میلیون فرانک سویس و یا یک میلیون دالر امریکایی است، متحمل شود.

در همین حال فیفا از تصمیم دادگاه سویس استقبال کرد و در بیانیه ای گفته است که این اهمیت “سیاست تحمل صفر در برابر سو استفاده های جسمی ، روحی و جنسی در تمام سطوح فوتبال،” را تایید میکند.

این سازمان همچنین  از” شجاعت آن قربانیانی كه تحت شرایط وحشتناک خصوصی در کشور خود شرایط برای به دادگاه کشیدن عامل این رویداد را فراهم کردند” را نیز ستایش کرده است.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

ناتو خواستار حل فوری موضوع آزادی زندانیان شد

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: سرطان ۲۵, ۱۳۹۹)

ناتو از حکومت افغانستان و طالبان خواسته است تا هرچه زودتر مانع فرا راه روند رهایی زندانیان را بردارند تا وارد مذاکرات میان افغان ها شوند.

ناتو با نشر اعلامیه ای گفته است: “یک روند صلح به رهبری و مالکیت افغان ها برای پیدا کردن راه حل سیاسی که منتج به ختم چندین دهه جنگ شود، تنها راه برای صلح و امنیت پایدار برای مردم افغانستان است.”

این نهاد گفته است كه به مساعد کردن یک محیط سودمند برای رسیدن افغانستان به این هدف متعهد است.

در اعلامیه ناتو آمده است: ” ما از همه طرف ها می خواهیم تا مسایل باقی مانده که هنوز مانع شروع مذاکرات فراگیر میان افغان ها میشود، هرچه زودتر حل و فصل شوند.”

بر اساس این اعلامیه، “سطح فعلی خشونت – به ویژه در اثر حملات طالبان علیه نیروهای دفاعی و امنیتی ملی افغانستان، همچنان غیرقابل قبول است و باعث بی ثباتی و تضعیف اعتماد در روند صلح می شود.”

این نهاد با اشاره به آتش‌بس عید سال ۲۰۱۸ میلادی و هفته‌ی کاهش که منجر به امضای توافق‌نامه میان امریکا و طالبان و نشر اعلامیه مشترک امریکا و حکومت افغانستان شد، میگوید که همه طرف ها باید اراده و ظرفیت سیاسی را برای متوقف کردن جنگ نشان دهند.

در این بیانیه تصریح شده است که با توجه به تاثیر کووید-۱۹، “ما تاکید بر خواست سازمان ملل متحد از طالبان برای موافقت با آتش بس بشردوستانه داریم که بر همه طرف ها اعمال می شود. هر دو طرف همچنین باید فورا مسایل مربوط به آزادی زندانیان را حل کنند.”

این نهاد گفته است که حضور نظامی ناتو و ماموریت قاطع در افغانستان مشروط است.

در اعلامیه آمده است: “ما مشاوره خود را ادامه خواهیم داد و در صورت فراهم شدن شرایط، حضور نظامی خود را برای پشتیبانی از روند صلح تنظیم خواهیم کرد که با توافق امریکا و طالبان و اعلامیه مشترک امریکا و افغانستان آغاز شده است.”

اعلامیه افزوده است: ” ما از حکومت و طالبان میخواهیم که به تعهدات خویش به شمول آغاز مذاکرات میان افغان ها و تضمین برای پناه ندادن هراس افگنان در خاک افغانستان، عمل کنند.”

در مورد حملات پسین طالبان بر نیروهای افغان، ناتو گفته است که “حملات فجیع علیه غیرنظامیان، از جمله زنان ، کودکان ، اعضای جامعه مدنی ، شخصیت های مذهبی و کارمندان مراقبت های بهداشتی در سراسر افغانستان ، تاکید بر ضرورت انجام این تعهدات حیاتی است.”

در پایان این بیانیه آمده است كه ناتو مجددا بر تعهد همیشگی خود به افغانستان ، مردم افغانستان و نیروهای امنیتی افغانستان از طریق ماموریت پشتیبانی قاطع تاکید می كند.

این در حالی است که اختلاف ها بر سر رهایی حدود ۶۰۰ زندانی طالبان که به گفته حکومت در حملات خونین دست دارند پابرجاست.

اگرچه آزادی زندانیان هر دو طرف صورت گرفته است، دولت افغانستان گفته است که نمی خواهد برخی از زندانیان را به دلایل امنیتی آزاد کند و متحدان غربی آن نیز اعتراض دارند که برخی از آنها آزاد شده اند.

امریکا و طالبان در ماه فبروری سال روان میلادی توافق برجسته ای مبنی بر خروج نیروهای امریکایی در ازای تضمین های امنیتی طالبان امضا کردند.

طالبان نیز توافق کردند که با حکومت افغانستان به عنوان یکی از طرف های اصلی وارد مذاکره شوند.

به خواندن ادامه دهید

Trending