Connect with us

رویداد های اخیر

آغاز تمرینات بارسلونا؛ هیچ بازیکن این تیم به کرونا مبتلا نشده است

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: ثور ۱۹, ۱۳۹۹)

به گزارش خبرگزاری کوینت، آزمایش بازیکنان و مربیان تیم فوتبال بارسلونا برای تشخیص ویروس کرونا منفی بوده است.

براساس این گزارش، انتظار می رود که تیم بارسلونا تمرینات انفرادی را سر از روز جمعه آغاز کند زیرا هیچکدام از بازیکنان و مربیان این تیم به ویروس کرونا آلوده نشده اند.

این باشگاه در تویتی گفته است: “بازیکنان بارسا روز جمعه به تمرینات برمی گردند و این کار را به صورت جداگانه انجام می دهند.”

 

گزارش می‌افزاید که بازیکنان و مربیان این باشگاه روز چهارشنبه به عنوان بخشی از پروتکل های توافق شده با لیگ فوتبال اسپانیا (لالیگا) و دولت اسپانیا قبل از بازگشت آنها به تمرین، تحت آزمایش ویروس کرونا  قرار گرفتند.

کوینت به نقل از بارسلونا گفته است: “بازیکنان به منظور دستیابی مستقیم به زمین تمرین، با لباس تمرینی وارد خواهند شد و بعد از اتمام تمرین مستقیم به خانه هایشان خواهند رفت. بدون رفتن به اطاق تبدیل لباس ها”.

طبق گزارش ها ، تاکنون پنج بازیکن لالیگا به ویروس کرونا مبتلا شده اند، اما هنوز نام آنها مشخص نشده است.

آزمایش برای تشخیص ویروس کرونا  بر هر بازیکن در لالیگا، مربیان و کلیه کارمندانی که ارتباط مستقیمی با بازیکنان دارند، الزامی است.

به خواندن ادامه دهید
اعلانات

تجارت

کمک ۲۰۰ میلیون دالری بانک جهانی به افغانستان

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: سرطان ۲۰, ۱۳۹۹)

هیات مدیره بانک جهانی روز گذشته بسته‌ی کمک مالی بلاعوض را به ارزش ۲۰۰ میلیون دالر امریکایی جهت مقابله با اثرات منفی اقتصادی و اجتماعی بحران کووید-۱۹ در افغانستان، تامین تسهیلات اولیه برای مردم نهایت آسیب پذیر و حمایت از تشثبات خصوصی، تصویب کرد.

این نهاد در اعلامیه ای گفته است که این بسته‌ی کمک مالی که در چوکات “پروگرام انکشاف پالیسی ها برای پاسخگویی بحران کووید- ۱۹ در افغانستان” به مصرف می رسد شامل ۱۰۰ میلیون دالر کمک اداره انکشاف بین المللی که بخش فراهم کننده کمک های مالی بانک جهانی برای فقیرترین کشور ها می باشد، و ۱۰۰ میلیون دالر دیگر کمک صندوق بازسازی افغانستان است که مدیریت آن را بانک جهانی به نمایندگی از ۳۴ کشور و سازمان های تمویل کننده بین المللی برعهده دارد.

 

در اعلامیه آمده است که با فراهم سازی این بسته کمک مالی، انتظار میرود که دولت افغانستان اقدامات اساسی را به منظور تقویت پالیسی ها در راستای تسریع بهبود اوضاع اقتصادی و اجتماعی و تقویت زیربنا های بنیادی مانند، تأمین انرژی برق، دسترسی به آب آشامیدنی و خدمات مخابراتی عملی سازد.

هینری کرالی، رئیس دفتر گروپ بانک جهانی در افغانستان میگوید:”در حالیکه بحران شیوع ویروس کوید ۱۹ سبب کاهش رشد اقتصادی و عواید ملی افغانستان گردیده است این پروگرام منابع مالی را به منظور مدیریت اثرات ناگوار این ویروس برای افغانستان فراهم می کند. انتظار میرود تا با عملی شدن این برنامه تاثیرات منفی شیوع ویروس کوید ۱۹ بالای زندگی خانواده های آسیب پذیر رفع گردد و بنیاد های اساسی برای تسریع رشد اقتصادی گذاشته شوند. بانک جهانی همچنان متعهد است تا در شرایط دشوار کنونی در کنار مردم افغانستان باقی بماند”.

این نهاد گفته است که بحران کووید ۱۹ تاثیرات فوق العاده منفی روی سکتور های مختلف از جمله سکتور صحی، اقتصادی و اجتماعی برجا گذاشته است که در نهایت سبب کاهش رشد اقتصادی و عواید ملی کشور گردیده است.

در اعلامیه آمده است: “قرار است با فراهم سازی این بسته‌ی کمک مالی بلاعوض دسترسی تشبثات کوچک و متوسط به قرضه و منابع مالی از طریق تعدیلات لازم در قوانین و مقررات افزایش یابد. همچنان در نظر است که برای محافظت از کارکنان صحی و ارتقای میزان آگاهی عامه پیرامون خشونت مبتنی بر جنسیت در مکاتب برنامه های مشخصی طرح و عملی شود.”

بانک جهانی افزوده است که از طریق این بسته مالی ابتکارات در زمینه تشویق دانش آموزان برای بازگشت شان به مکاتب بعد از گشایش مکاتب راه اندازی گردد.

این در حالی است که شمار مبتلایان ویروس کرونا در افغانستان به ۳۳۹۰۸، تعداد جان باختگان به ۹۵۷ و بهبود یافتگان به ۲۰۸۴۷ نفر رسیده است.

 

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

عبدالله فهرست نامزد وزیرانش را به ارگ سپرد

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: سرطان ۱۹, ۱۳۹۹)

فهرست نامزد وزیران سهم عبدالله عبدالله در کابینه، به کاخ ریاست جمهوری سپرده شده است. 

منابع نزدیک به آقای عبدالله اما می‌گویند روی تقسیم کرسی‌ها اختلاف‌های درون گروهی وجود دارد و برخی هم‌پیمانان رییس شورای عالی مصالحه با این فهرست موافق نیستند.

چهره‌های که در این فهرست به عنوان نامزد وزیر معرفی شده اند؛ مسعود اندرابی برای وزارت امور داخله، فضل احمد معنوی – وزارت عدلیه، انوارالحق احدی – وزارت زراعت، نوررحمان اخلاقی – وزارت مهاجران، محب الله صمیم – وزارت اقوام و قبایل، مصطفی مستور – وزارت دولت در امور صلح، معصومه خاوری – وزارت مخابرات، نثار احمد غوریانی – وزارت تجارت، منصور سعادت نادری – وزارت اقتصاد، بشیر احمد ته ینج – وزارت کار و امور اجتماعی، کنشکا ترکستانی – وزارت تحصیلات عالی، عباس بصیر – وزارت ترانسپورت و نجیب آقا فهیم، نامزد وزارت دولت در امور شهدا و معلولان.

منابع نزدیک به رییس شورای عالی مصالحه می‌گویند، جنبش ملی خواستار سه وزارت از سهم آقای عبدالله است و با این فهرست موافق نیست.

به گفته این منابع، جنبش ملی، بشیر احمد ته‌ینج را برای وزارت زراعت، قدرت الله ذکی را برای وزارت ترانسپورت و کنشکا ترکستانی را به وزارت مهاجران معرفی کرده، اما در فهرست نامزدان وزیران عبدالله عبدالله، این وزارت‌ها به این حزب واگذار نشده اند. اما برخی چهره های دیگر نزدیک به آقای عبدالله اختلاف های درون گروهی را رد می کنند.

از سوی هم اداره مستقل ارگان های محلی می گوید تاکنون ۱۱ والی تازه از سوی رییس جمهوری معرفی شده و این روند ادامه خواهد یافت.

ارگ و کاخ سپیدار به گونه‌ی رسمی درباره فهرست نامزد وزیران چیزی نمی‌گویند.

به خواندن ادامه دهید

تجارت

حیف و میل پول در گمرک‌ها؛ تمام عایدات در حساب دولت واریز نمیشود

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: سرطان ۱۹, ۱۳۹۹)

با آنکه مالیه دهندگان، تعرفه های گمرکی را در گمرکات کشور تحویل می‌دهند اما تمامی این پول ها در حساب دولت واریز نمی شود.

بندر تورخم در ننگرهار، اسلام قلعه در هرات، حیرتان در بلخ، آقینه در فاریاب، اسپین بولدک در کندهار، شیرخان بندر در کندز، انگور اده در پکتیکا و چندین بندر کوچک در شمال و جنوب کشور گواه فساد گسترده استند.

در این بنادر با آنکه تعرفه های گمرکی از سوی مالیه دهندگان تحویل می‌شود اما در ذخیره دولت پول کم جمع آوری میشود، گفته می‌شود بیشتر این بندرها در اختیار افراد تفنگدار و زورمند قرار دارد.

مقام های محلی در ولایت های که بنادر در آنها  موقعیت دارد می‌گویند که در این اواخر فساد در این گمرک ها به اوج رسیده است.

در سوی دیگر دیدبان شفافیت با انتقاد از نبود اصلاحات اداری می‌گوید که تقرری های بی موجب سبب افزایش فساد در گمرک های کشور شده است و حکومت تا حال هیچ اقدامی را برای اصلاح این روند انجام نداده است. به گفته ی رییس این نهاد وضعیت کنونی باعث شده است که فساد در گمرکات به شکل سازمان یافته صورت گیرد.

وزارت مالیه هم وعده ی آوردن شفافیت در گمرک های کشور را میدهد.

شمروز خان مسجدی سخنگوی وزارت مالیه می‌گوید که عواید گمرک ها به گونه جدی زیر نظارت قرار دارد تا جلو فساد گرفته شود.

پیشتر، والی هرات گفته بود که درآمد گمرک اسلام قلعه را باندهای مافیایی و زورمندان تاراج می‌کنند. موردی که به باور اقتصاد دانان در اکثر گمرک های  کشور وجود دارد.

به خواندن ادامه دهید

Trending