Connect with us

اخبار ویژه

آریانا نیوز، خبرهای دری ۷ ثور ۱۳۹۶

Ariana News

منتشر شده

 در

به خواندن ادامه دهید
اعلانات

اخبار ویژه

غنی از طالبان خواست جاسازی ماین‌های کنار جاده‌ای را متوقف کنند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: اسد ۲۳, ۱۳۹۹)

محمد اشرف رییس جمهوری کشور انفجار ماین کنار جاده ای صبح امروز در ولایت قندهار را محکوم کرد و از طالبان خواست تا خشونت و جاسازی ماین ها را متوقف کنند.

در رشته تویت هایی، غنی با محکوم کردن حادثه‌ی قندهار گفت که طالبان در آستانه صلح و مذاکرات مستقیم با تیم مذاکره کننده‌ی حکومت افغانستان است.

در تویت آمده است که طالبان “باید از خشونت و به خصوص جاسازی ماین های کنار جاده ای که عامل اصلی تلفات ملکی می باشد، اجتناب ورزند و برای دستیابی به صلح پایدار و باعزت، به صدای دولت و لویه جرگه مشورتی صلح، لبیک گویند.”

رییس جمهوری گفته است که حادثه ی روز پنجشنبه در ناحیه زلخان ولسوالی پنجوایی ولایت قندهار که باعث کشته شدن تعدادی از زنان، یک طفل و شماری دیگر از باشندگان شده است در نتیجه ی انفجار ماین کنار جاده ای جاسازی شده توسط طالبان صورت گرفته است.

آقای غنی مراتب تسلیت و همدردی خویش را با فامیل قربانیان ابراز کرد و “برای زخمیان شفای فوری آرزو کرد.”

این حادثه صبح پنجشنبه در حالی رخ داد که یک موتر حامل مسافران غیرنظامی با یک ماین کنار جاده ای برخورد کرد.

این در حالی است که حد اقل هشت غیرنظامی دیگر در انفجار ماین کنار جاده ای در ولایت قندهار روز یکشنبه کشته شدند.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ویژه

پومپیو: پاداش روسیه به طالبان برای کشتن سربازان امریکایی بهای سنگینی خواهد داشت

Avatar

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: اسد ۲۳, ۱۳۹۹)

مایک پوپمیو وزیر خارجه امریکا روز چهارشنبه گفت که وی به سرگی لاوروف همتای روسی اش خاطرنشان کرده که اگر روسیه برای کشتن سربازان امریکایی و دیگر سربازان غربی در افغانستان جایزه تعیین کرده باشد، این کشور بهای سنگینی را خواهد پرداخت.

روزنامه ی نیویارک تایمز در ماه جون گزارشی را منتشر کرد که بر اساس آن، واحد استخبارات نظامی روسیه به صورت مخفیانه به نظامیان مرتبط به طالبان برای کشتن نیروهای ایتلاف به شمول نیروهای امریکایی، انعام پیشنهاد کرد است.

دونالد ترمپ رییس جمهوری امریکا گفته بود که این اطلاعات به او داده نشده بود زیرا چندین مقام استخبارات امریکا روی درست بودن آن شک داشته اند.

این در حالی است که چندین منبع امریکایی و اروپایی با این اظهارات ترمپ مخالف کرده اند.

مایک پومپیو در یک مصاحبه ای با «Radio Free Europe/Radio Liberty» در مورد صحت این خبر چیزی نگفت و اذعان داشت که امریکا از کنار این مساله ساده عبور نخواهد کرد.

آقای پومپیو در سفر رسمی اش به جمهوری چک گفت: “اگر روس ها برای کشتن امریکایی ها و دیگر غربی ها پول پیشنهاد میکند، آنها بهای سنگینی خواهند پرداخت. این چیزی است که به وزیر خارجه روسیه، سرگی لاوروف گفته ام.”

آقای پومپیو اضافه کرد: “من میدانم که نظامیان ما با رهبران ارشد آنها صحبت کرده است. ما اجازه نمیدهیم که آنها علیه ما چنین کاری کنند. ما این را تحمل نخواهیم کرد.”

ماه گذشته، منابع امریکایی و اروپایی گفته بودند که ایالات متحده امریکا گزارشات تازه ای مبنی بر اینکه روسیه برای کشتن سربازان امریکایی و متحدین اش در افغانستان به شبه نظامیان مرتبط با طالبان پول پیشنهاد کرده، در دست دارد.

این گزارشات استخباراتی در حالی مطرح میشود که امریکا با گروه طالبان و دولت افغانستان برای رسیدن به توافق صلح مشغول است.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ویژه

کمپاین واکسیناسیون علیه پولیو در افغانستان از سر گرفته شد

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: اسد ۲۲, ۱۳۹۹)

کمپاین مبارزه علیه پولیو در افغانستان پس از سه ماه وقفه به دلیل شیوع کرونا، از سر گرفته شده است.

یونیسف یا صندوق حمایت از کودکان ملل متحد روز سه‌شنبه، گزارش داد که در نتیجه تعلیق فعالیت ایمن سازی در برابر پولیو، موارد فلج اطفال در افغانستان به ۳۴ و در پاکستان نیز به ۶۳ رویداد رسیده است. این موارد در مناطق که قبلا عاری از پولیو بود نیز گزارش شده است.

افغانستان و پاکستان آخرین کشورها در جهان است که همه‌گیری بومی فلج کودکان در آن وجود دارد. سال گذشته، افغانستان شاهد ثبت ۲۶ مورد پولیو بود.

یونیسف روز گذشته گفت که برنامه ایمن سازی در برابر پولیو در سه ولایت افغانستان از سر گرفته شده است. کمپاین بعدی آن نیز در ماه جاری برنامه ریزی شده است.

یونیسف گفته است: ” این ایمن سازی های نجات دهنده، در صورتی که کودکان از یک وضعیت اضطراری دیگر نگهداری شوند، بسیار حیاتی اند.”

در اعلامیه این نهاد آمده است: ” از آنجایی که جهان فقط برای سلامتی دیده شده است؛ ویروس ها هیچ مرزی را نمی شناسند و هیچ کودکی تا زمانی که تمام کودکان ایمن نشده اند، از فلج اطفال در امان نیست.”

فلج اطفال یک بیماری بسیار ساری فلج کننده و گاها کشنده است که با واکسن کودکان زیر پنج سال قابل پیشگیری است.

روند ایمن سازی کودکان به شمول کمپاین پولیو در ماه مارچ به دلیل شیوع کرونا به تعلیق در آمد.

 استفاده از دستورالعمل‌های جدید واکسیناسیون و استفاده از تجهیزات محافظتی توسط کارکنان بهداشت در خط نخست، به آنان کمک میکند که فعالیت‌های واکسیناسیون را به طور ایمن از سر بگیرند.

یونیسف گفته است در حالی که تمام تلاش ها برای دستیابی به کودکان در سراسر کشور انجام خواهد شد، این سازمان نگران است که تا یک میلیون کودک در افغانستان نتوانند به خدمات بهداشتی دسترسی پیدا کند. زیرا واکسیناسیون منزل به منزل در بعضی مناطق امکان پذیر نیست و والدین باید خود به کلینیک ها مراجعه کنند.

به خواندن ادامه دهید

Trending