Connect with us

رویداد های اخیر

آریانانیوز، خبرهای دری ، ۱۳ سنبله ۱۳۹۶

Ariana News

منتشر شده

 در

به خواندن ادامه دهید
اعلانات

تجارت

افغانستان، ترکمنستان و آذربایجان روابط بازرگانی شان را گسترش می‌دهند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: سرطان ۱۳, ۱۳۹۹)

رهبران کشورهای افغانستان، ترکمنستان و آذربایجان روی یک کمیته ی مشترک از بهر گسترش روابط بازرگانی و حمل و نقل توافق کرده اند.

در نشست مجازی که میان رهبران این سه کشور برگزار شده بود هر سه رهبر در مورد کمیته مشترکی که بتواند در راستای اتصال منطقه یی، انکشاف خط آهن، فایبر نوری و ترانسپورت فعالیت کند باهم گفتگو کردند.

در نشست سه جانبه میان اشرف غنی رییس جمهوری افغانستان، قربان قلی بیردی محمدوف رییس جمهوری ترکمنستان و الهام علی اف رییس جمهوری آذربایجان که به گونه مجازی برگزار شده بود، هر سه رهبر روی همکاری های بازرگانی با همدیگر گفتگو کرده و به پیشنهاد رییس جمهوری آذربایجان روی تشکیل یک هیات مشترک که شامل وزیران ترانسپورت و دیگر مقام های سه کشور می شود با هم توافق کردند.

محمد اشرف غنی، رییس جمهوری افغانستان از پیشنهاد رییس جمهور آذربایجان برای تشکیل هیات مشترک سه کشور استقبال کرد.

 

در این نشست، رییس جمهور ترکمنستان از طرح بندر اقینه و تورغندی برای انتقال بهتر کالاهای بازرگانی پشتیبانی کرد

اشرف غنی رییس جمهوری کشور گفت: “اولین مورد استقبال از پیشنهاد رییس جمهور الهام علی‌اف است که کمیته مشترک کاری در سطح مقام‌های ترانسپورت این سه کشور و مقام‌های دیگر وزارت‌های مرتبط ایجاد شود. ريیس جمهور بیردی محمداف نیز از آن پشتیبانی می‌کند.”

آقای غنی در این نشست از طرح توسعه خط آهن در خاک افغانستان نیز خبر داد و گفت که این کشور برای انکشاف اقتصادی از ۴ هزار تا ۶ هزار کیلومتر خط آهن نیاز دارد و همکاران بین‌المللی برای همکاری در این بخش ابراز آمادگی کرده اند. ترکمنستان برای داد و ستد تجارتی با افغانستان، شبکه خط آهن را تا بنادر آقینه و تورغندی توسعه داده است؛ بنادر که حکومت افغانستان می‌خواهد به بندرهای معیاری مبدل شود.

اشرف غنی افزود: “ما در افغانستان هشت بندر خشکه را بوجود خواهیم آورد. امریکا به خاطر کمک در بخش تضمین های مالی آماده است”.

 در گذشته افغانسان در زمینه داد و ستد بازرگانی با دنیا، بیشتر متکی به بندر کراچی پاکستان بود. با گشایش بندر چابهار ایران و باز شدن مسیرهای تازه ترانزیتی از طریق کشورهای آسیای میانه، افغانستان طی سال های اخیر توانسته است که اتکای خود به بندر کراچی را کاهش دهد.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

خلیلزاد: تاخیر در شروع مذاکرات میان افغان‌ها برای مخربین فرصت ایجاد می‌کند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: سرطان ۱۳, ۱۳۹۹)

زلمی خلیلزاد فرستاده ویژه امریکا برای صلح افغانستان تاکید می ورزد که تاخیر در شروع مذاکرات میان افغانی به مخربین این روند فرصت ایجاد می‌کند.

آقای خلیلزاد در یک رشته تویت‌هایی می گوید که تاخیر در شروع مذاکرات میان افغانی برای مخربین این روند فرصت ایجاد میکند. به گفته وی در گفتگو با رییس جمهور غنی و عبدالله عبدالله رییس شورای عالی مصالحه ملی تاکید کرده که هرچه زودتر باید موارد اختلافی در روند صلح افغانستان حل شود.

ولی والله صافی دیگر باشنده کابل گفته است: “مردم دیگر توان ناامنی و کشتار را ندارند، رهبران طالبان و حکومت باید به صلح فکر کنند”.

یکی از موارد اختلافی برای شروع مذاکرات میان افغانی، مخالفت حکومت افغانستان بر سر رهایی شماری از زندانیان طالب و همینگونه بیشتر شدن حمله‌های طالبان گفته می شود.

سید اکبر آغا فرمانده پیشین گروه طالبان میگوید: “هرچه زود تر باید زندانیان رها و مذاکرات میان افغانی شروع شود   “.

در همین حال همزمان با گزارش ها درباره ی خروج نیمی از سربازان امریکایی از افغانستان، کمیته ی دفاعی مجلس نمایندگان امریکا به لایحه‌ای رای مثبت دادند که روند خروج نیروهای امریکایی از افغانستان را مشروط میکند.

برخی از مقام‌های پیشین امریکایی نیز گفته اند که دونالد ترمپ رییس جمهوری این کشور تا ختم انتخابات این کشور، ۴ هزار نظامی اش در افغانستان را حفظ خواهد کرد.

روند پال سناتور امریکایی گفته است: “من فکر میکنم که به مدت طولانی و در جاهایی زیاد جنگیده ایم. جنگ افغانستان برای ما ۱۹ سال طول کشید. ما دیگر ماموریت جنگی در آنجا نداریم.”

انتظار می رود که مذاکرات میان افغانی در جریان همین ماه در دوحه پایتخت قطر برگزار شود. اما پیش از آن قرار شده است که حدود بیست کشور جهان در باره ی صلح افغانستان نشستی برگزار کنند.

به خواندن ادامه دهید

جهان

ارایه معلومات روسای استخبارات امریکا درباره انعام روسیه به طالبان

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: سرطان ۱۳, ۱۳۹۹)

رییس اداره ی اسختبارات امریکا و رییس سازمان امنیت ملی این کشور برای معلومات دادن در مورد گزارش که روسیه برای قتل هر سرباز امریکایی در افغانستان انعام تعیین کرده است به کنگره این کشور فرا خوانده شدند.

جینا هاسپیل رییس سیا و پاول ناکاسون رییس سازمان امنیت ملی امریکا پشت درهای بسته به نمایندگان کانگرس امریکا معلومات ارایه کرد.

در همین حال رییس مجلس نمانیدگان امریکا خواهان وضع تحریم ها علیه روسیه هستند در حالیکه شماری دیگر به برخورد سختگیرانه ی اداره ترمپ بر روسیه باور ندارند.

نانسی پلوسی رییس مجلس نمایندگان امریکا میگوید: “ما از رییس جمهور ایالات متحده انتظار داریم که حفاظت از نیروهای مان در اولیتش قرار داشته باشد و ما بخاطر که چنین نشده است نا امیدیم و در آخر من خواهان تحریم ها بر استخبارات روسیه هستم”.

پیش ازین گروه طالبان و روسیه این این گزارش را رد کرده بودند اما حالا سخنگوی وزارت خارجه روسیه می گوید که این کشور تنها به حکومت مشروع افغانستان کمک کرده است.

ماریا زاخارووا سخنگوی وزارت خارجه روسیه میگوید: “روسیه فقط به حکومت قانونی افغانستان اسلحه فراهم کرده است. این خوب روشن است. اگر همکاران امریکایی می‌خواهند ‌بحثی داشته باشند مناسب خواهد بود تا از اطلاعات که در باره حمایت استخبارات امریکا از داعش در افغانستان منتشر می‌شود یادآوری شود.”

مقام‌های امریکایی در مورد این اظهارات روسیه هنوز چیزی نگفته اند.

اما پیش از این نیروهای امریکایی در افغانستان و مقام‌های افغان این گونه ادعا ها را بی اساس خوانده و گفته بودند که به سرکوب داعش متعهد هستند و این گروه در بسیاری مناطق افغانستان سرکوب شده و مبارزه در برابر آنان ادامه دارد.

به خواندن ادامه دهید

Trending