Connect with us

رویداد های اخیر

آریانانیوز، خبرهای دری ، ۱۳ سنبله ۱۳۹۶

Ariana News

منتشر شده

 در

به خواندن ادامه دهید
اعلانات

رویداد های اخیر

ویروس کرونا در افغانستان؛ ۳۷۵۰۶ مبتلا

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: اسد ۲۴, ۱۳۹۹)

وزارت صحت کشور از ثبت ۷۵ مورد جدید کرونا از ۴۰۸ نمونه مشکوک در ۲۴ ساعت گذشته خبر می‌دهد.

بر اساس آمار این وزارت، آزمایش کرونای چهار نفر در کابل، ۳۶ تن در هرات، سه تن در بلخ، یک نفر در پکتیا، چهار تن در بامیان، دو تن در ننگرهار، پنج نفر در بادغیس، دو نفر در لوگر، ۱۲ تن در غزنی، پنج نفر در دایکندی و یک نفر نیز در کنر، مثبت بوده است.

این وزارت میگوید که تا هنوز ۹۸۱۹۹ آزمایش کرونا در مرکزهای تشخیص کووید-۱۹ صورت گرفته که از این میان ۳۷۵۰۶ رویداد آن مثبت بوده است.

در همین حال وزارت صحت میگوید که هم اکنون ۹۳۴۷ واقعه فعال کرونا در کشور موجود است.

از سوی هم شش نفر – پنج تن در هرات و یک نفر در لوگر – در ۲۴ ساعت گذشته در اثر کرونا جان داده و ۴۵۲ تن نیز پس از درمان از بیمارستان ها مرخص شده اند.

تا هنوز ۱۳۶۹ تن در کشور در اثر این ویروس جان داده و ۲۷۱۶۶ نفر نیز بهبود پیدا کرده اند.

این در حالی است که وزارت صحت عامه کشور دو هفته پیش گفته بود که یک سوم نفوس کشور به ویروس کرونا مبتلا شده اند.

به گفته این وزارت ۳۱.۵ درصد کل نفوس که ۱۰ میشود می شود، به این بیماری دچار شده اند که اکنون شما زیاد آنان دوباره بهبود یافته اند.

جواد عثمانی سرپرست وزارت صحت کشورمی‌گوید: “روند این بررسی ها را ۹ زون کشور در ۳۴ ولایت تقسیم کرده که با این حساب کابل یک زون و ۵۳ درصد کل نفوس این شهر مصاب به کرونا ولایت های شرقی ۴۲.۹ درصد، در ولایت مرکزی ۳۶.۳ درصد، در ولایات غربی ۳۴.۱ درصد، در ولایات شمال شرقی ۳۲.۴ درصد.”

ماه گذشته، سازمان صلیب سرخ نیز هشدار داده بود: “افغانستان در آستانه فاجعه بالقوه بهداشتی، اجتماعی و اقتصادی ناشی از کووید-۱۹ است زیرا این بیماری بار سنگینی را بر یکی از ۱۰ کشور آسیب پذیر جهان وارد می کند.”

این نهاد افزود که تعداد واقعی این بیماری همه گیر در میان مردم افغانستان خیلی بیشتر است و به دلیل آن نیز آزمایش محدود و سیستم های بهداشتی ضعیف، عنوان شده است.

در سراسر جهان موارد مثبت ابتلا به ویروس کرونا به ۲۰۹۶۰۴۲۴ نفر رسیده که دست کم ۷۶۰۳۷۱ تن جان باخته و ۱۳۰۲۸۸۲۹ تن دوباره صحت یاب گردیده اند.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

صعود تیم فوتبال لایپزیک به نیمه نهایی لیگ قهرمانان اروپا

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: اسد ۲۴, ۱۳۹۹)

باشگاه فوتبال آلمانی لایپزیک پنجشنبه شب تیم فوتبال اتلتیکو مادرید را با نتیجه دو بر یک شکست داد و برای اولین بار در تاریخ این باشگاه، به نیمه نهایی لیگ قهرمانان اروپا راه یافت.

نیمه‌ی اول بازی بدون گول دنبال شد و دنی اولمو در اوایل نیمه دوم، لایپزیک را پیش انداخت. ژائو فلیکس از روی نقطه ی پنالتی کار را برای اتلتیکو به تساوی کشاند.

بازی به سوی وقت های اضافه در حرکت بود، تا اینکه در دقیقه ی ۸۸، تایلیر آدامز دفاع امریکایی لایپزیک، گول پیروزی بخش این تیم را به ثمر رساند.

باشگاه فوتبال لایپزیک که یازده سال پیش توسط شرکت رید بول تاسیس شده بود، هفته ی بعد در نیمه نهایی مقابل پاریس سینت جرمن صف آرایی خواهد کرد.

جولیان ناگلزمان، مربی لایپزیک درباره ی مصاف با پی اس جی گفت: “بازی مقابل توخل ]مربی پی اس جی[ همیشه جالب است زیرا وی خوب میداند که چطور فوتبال بازی کند. امیدوارم ایده ای خوبی برای بازی مقابل او پیدا کنم تا بازیکنانم مثل بازی با اتلتیکو با پی اس جی بازی کنند. آنها بازی خوبی خواهند کرد.”

در دیگر بازی مرحله ی یک هشتم نهایی، امشب دو تیم بارسلونا و بایرن مونیخ مقابل هم قرار خواهند گرفت.

مسابقه نهایی این فصل لیگ قهرمانان اروپا قرار است به تاریخ ۲۳ آگوست در ورزشگاه استادیو دی لوز در شهر لیسبون کشور پرتگال برگزار شود.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

روند رهایی ۴۰۰ زندانی جنجال برانگیز طالبان آغاز شد

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: اسد ۲۴, ۱۳۹۹)

حکومت با رهایی ۸۰ زندانی طالب روند رهایی زندانیان جنجال برانگیز این گروه را آغاز کرده است.

این زندانیان از میان چهارصد زندانی خطرناک طالبان استند که لویه جرگه مشورتی به رهایی آنها موافقت کرده است.

زندانیان رها شده طالبان، در تصویری که از آنان از سوی دفتر شورای امنیت ملی پخش شده است می‌گویند که به جرم‌های قتل و اختطاف زندانی شده بودند.

محمد شریف، یکی از زندانیان آزاد شده طالبان میگوید: “به جرم عضویت طالبان و قتل زندانی شده بودم و میخواهم که  آتش‌بس و صلح دایمی در کشور برقرار شود”.

باز محمد یکی دیگر از زندانیان آزاد شده طالب میگوید: ” به جرم عضویت در طالبان و قتل بازداشت شده بودم”.

این زندانیان بیشتر شان محکوم به اعدام اند؛ دارای مسایل حق العبدی، اختطاف گر، قاچاقبر موادمخدر، شامل بودن در فهرست سیاه حکومت و کشورهای متحد افغانستان و برخی دیگر شان به جرم‌های اخلاقی محکوم بودند.

‏محمد انور، یکی از زندانیان آزاد شده طالبان میگوید: “به جرم اختطاف زندانی بودم، از بزرگان خود می خواهم که صلح دایمی را برقرار کنند”.

در همین حال سید اکبر آغا فرمانده پیشین گروه طالبان میگوید که با رهایی این زندانیان امیدوار است که مذاکرات میان افغان‌ها زودتر آغاز شود.

انتظار می رود که پس از تکمیل شدن روند آزادسازی این زندانیان، مذاکرات میان افغان آغاز شوند. این در حالی است که حکومت از بهر تاخیر در روند رهایی زندانیان مورد انتقاد قرار گرفته است.

غلام فاروق مجروح عضو هیات مذاکره کننده صلح جمهوری افغانستان میگوید: “آمادگی ها نهایی است، در اواسط هفته آینده هیات به دوحه سفر خواهد کرد”.

چهارصد زندانی طالب یکی از موانع اصلی برای شروع مذاکرات صلح دانسته می‌شود. به همین خاطر بود که رییس جمهورغنی از بهر رهایی آنها لویه جرگه مشورتی را فرا خواند و جرگه نیز با رهایی آنها موافقت کرد.

به خواندن ادامه دهید

Trending