Connect with us

رویداد های اخیر

آریانانیوز، خبرهای دری، ۲۵ میزان ۱۳۹۶

Avatar

منتشر شده

 در

به خواندن ادامه دهید
اعلانات

رویداد های اخیر

شمار مبتلایان ویروس کرونا در افغانستان به ۱۸۰۵۴ نفر رسید

Avatar

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جوزا ۱۵, ۱۳۹۹)

وزارت صحت کشور میگوید که در ۲۴ ساعت گذشته ۷۸۷ مورد جدید کرنا در افغانستان به ثبت رسیده است.

بر اساس اعلامیه این وزارت، آزمایش ۳۲۳ نفر در کابل، ۱۱۰ نفر در هرات، ۶۵ تن در قندهار، ۳۴ نفر در بلخ، ۳۶ نفر در پکتیا، ۵۴ تن در ننگرهار، ۴۸ نفر در بادغیس، ۴۰ تن در خوست، ۳۲ نفر در پکتیکا، ۱۸ نفر نیمروز، ۱۵ تن در کنر، ۸ نفر در تخار، ۲ نفر در بامیان، یک تن در لوگر و یک نفر نیز پروان، مثبت بوده است.

با این حساب شمار مبتلایان ویروس کرونا در کشور به ۱۸۰۵۴ تن رسیده است.

در همین حال، در ۲۴ ساعت گذشته شش نفر در اثر این ویروس جان باخته و ۶۳ نفر دیگر نیز پس از درمان از بیمارستان ها مرخص شده اند.

تا هنوز ۳۰۰ نفر در افغانستان در اثر ویروس کرونا جان باخته و ۱۵۸۵ تن دیگر نیز بهبود پیدا کرده اند.

این در حالی است که روز گذشته دو مقام محلی در ولایت کندز از اثر این ویروس جان باختند. مسوولان محلی به آریانانیوز گفته اند که فهیم قرلق ولسوالی قلعه ذال و جنرال رشید بشیر فرمانده پولیس کندز در اثر کرونا جان داده اند.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

رهنمودهای بهداشتی و فاصله اجتماعی از سوی مقامات دولتی رعایت نمیشود

Avatar

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جوزا ۱۴, ۱۳۹۹)

رعایت نکردن رهنمودهای بهداشتی و فاصله اجتماعی در تجمعات از سوی شماری مقام‌های بلندپایه‌ی دولت با انتقادهای تندی روبرو شده ‌است.

شهروندان برخی مقام‌ها را به بی‌پروایی در برابر ویروس کرونا متهم می‌کنند و می‌گویند، رفتار آن‌ها نشان‌گر بی‌اعتنایی حکومت در کار مبارزه با کووید-۱۹ است.

در تازه‌ترین مورد رییس شورای عالی مصالحه و برخی مقام‌های دگر در یک مراسم بدون رعایت قاعده‌های بهداشتی حضور یافتند و در کنار آن، وزیر داخله هم در یک نشست بدون حفظ فاصله اجتماعی دیده شده‌است.

مراسم سالیاد سالم ایزدیار با حضور مقام‌های بلندپایه دولت و شهروندان به شمول رییس شورای عالی مصالحه ملی بدون هیچ گونه رعایت رهنمودهای بهداشتی و فاصله‌گذاری اجتماعی؛ نوع برخوردی که زمینه‌ساز ابتلای کرونا به دگران پنداشته می‌شود.

وزیر داخله یکی از مامورین کلیدی در مبارزه با کرونا، نیز با رعایت هیچ فاصله‌گذاری اجتماعی و تدابیر بهداشتی، در نشستی در بغلان حضور یافته است.

قابل یادآوریست که به تازه‌گی رشید بشیر فرمانده پولیس ولایت کندز و فهیم قرلق ولسوال قلعه‌ذال آنولایت در اثر بیماری کرونا جان باختند.

وزارت صحت در رابطه به بی‌پروایی‌ها در فاصله‌گذاری اجتماعی و رعایت نکردن رهنمودهای بهداشتی، بارها هشدار داده و از عواقب ناگوار آن اظهار نگرانی کرده است.

از سوی هم، رویدادهای فوتی ویروس کرونا رو به افزایش است؛ تنها یک بخش از رویدادهای فوتی به گونه‌ی رسمی ثبت می‌شود اما، یک بخش درشت‌تر مرگ رویدادهای مثبت و یا مشکوک کرونا، اصلا اطلاع‌دهی نمی‌شوند.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

ترور دکتور ایاز نیازی پرسش هایی را به همراه داشته است

Avatar

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جوزا ۱۵, ۱۳۹۹)

ترور دکتور ایاز نیازی خطیب مسجد وزیر اکبر خان پرسش ها و واکنش های راه به همراه داشته است.

داکتر ایاز نیازی خطیب و ملا امام مسجد وزیر محمد اکبر خان شامگاه روز گذشته در هنگام آمادگی برای نماز شام هدف مواد انفجاری جاسازس شده در مسجد وزیر محمد اکبر خان قرار گرفت و پس از جراحت شدید در بیمارستان جان باخت.

شماری آگاهان نظامی، جان باختن این عالم را یک عمل تروریستی سیاسی گفته و نهاد های امنیتی را در جلوگیری از چنین حمله ها در کابل مقصر می دانند.

اگاهان استخباراتی ضعف درنهاد های امنیتی را سبب اتفاق افتادن چنین حمله های هراس افگنانه می دانند.

رییس جمهور غنی شخصاً به بیمارستان محمد داود خان رفته و ضمن دعا به روح متوفی و تسلیت به بازمانده گان او، دستور پیگیری این رویداد را برای نهاد های امنیتی صادر کرده است.

در همین حال، وزارت داخله هم از تشکیل یک هیئت برای پیگیری این رویداد و بازداشت عاملان آن خبر می دهد.

شرح مختصر از زندگی نامه داکتر ایاز نیازی:

داکتر محمد ایاز نیازی ۵۶ سال عمر داشت و در ولسوالی یمگان بدخشان زاده شده بود. وی در سن دوازده سالگی حافظ قران شد و پس از تکمیل دوره مکتب شامل دانشگاه الازهر مصر شد. لسانس و ماستری اش را در بخش اقتصاد اسلامی به دست آورد. وی در بخش روابط بین الملل از دیدگاه فقه اسلامی نیز از دانشگاه الازهر مصر دوکتورا داشت. آقای نیازی به حیث استاد دانشکده شرعیات دانشگاه کابل و خطیب مسجد محمد وزیر اکبر خان ایفای وظیفه می کرد.

به خواندن ادامه دهید

Trending