Connect with us

پیشرفت و ترقی در افغانستان

آثار و مناطق باستانی در کشور با تهدید نابودی مواجه است

منتشر شده

 در

(Last Updated On: میزان ۶, ۱۳۹۰)

مقامات وزارت اطلاعات و فرهنگ كشور كه درمحفل تجلیل از روز جهانی گردشگری سخن می گفتند جامعه ی جهانی را مورد انتقاد قرار دادند که در حفظ و بازسازی مناطق و آثار باستانی افغانستان را کمک لازم نکرده اند.

پنجم میزان برابر است به روزجهانی توریزم یا گردشگری. مسوولان وزارت اطلاعات و فرهنگ در مراسم تجلیل از این روز ابراز نگرانی کردند که مناطق و آثار باستانی افغانستان به تهدید نابودی مواجه است. سید مخدوم رهین وزیر اطلاعات و فرهنگ می گوید:

آثار باستانی و مناطق تاریخی افغانستان که در جنگ ها و نابسامانی های گذشته زیان دیده و صنعت گردشگری را با مشکل رو به رو کرده است به توجه بیشتر دولت و جامعه ی جهانی نیاز دارند

وزیر اطلاعات و فرهنگ ميګويد:

اگر صنعت گردشگری درافغانستان توسعه یابد و جامعه ی جهانی دراین بخش افغانستان را یاری رساند این کشور سالانه از این مدرک حدود هفت میلیارد دالر عاید بدست می آورد

غلام نبی فراهی معین توریزم وزارت اطلاعات و فرهنگ می گوید:

تا اکنون دولت در مورد صنعت گردشگری برنامه ی مشخصی ندارد. به گفته او حال دولت یک کمیسیون را ساخته  که برای زنده ساختن صنعت گردشگری میان مرکز و ولایت ها همآهنگی ایجاد کند.

گفتنیست که در نتیجه ی بیش از سه دهه جنگ در افغانستان آثار و مناطق تاریخی این کشور زیان دیده و صنعت گردشگری در این کشور از یاد رفته است. دو بت بزرگ بودا در ولایت بامیان که از جمله ی آثار باستانی به سطح جهان بود هنگام حاکمیت طالبان از بین برده شد. آثار سرقت شده از موزیم ها در خارج از کشور به ویژه در کشور های همسایه دست به دست می شود. با در نظر داشت تمدن و آثار فرهنگی افزون بر اینکه صنعت گردشگری رشد نکرد این صنعت در برخی مناطق فراموش شده است.

به خواندن ادامه دهید
اعلانات
Click to comment

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پیشرفت و ترقی در افغانستان

نگرانی ها از بالارفتن گراف بیکاری در افغانستان برخاسته از شیوع ویروس کرونا

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: ثور ۱۲, ۱۳۹۹)

اداره ملی کارکنان می گوید که از اثر شیوع ویروس کرونا در سرتاسر کشور دو میلیون نفر کار های روزانه ی شانرا از دست داده اند. مسوولان این نهاد می گویند که اگر حکومت از افزیش فقر و بیکاری جلوگیری نکند، کشور با فاجعه ی انسانی روبرو خواهد شد.
مسوولان اداره ملی کارکنان می گویند: در سرتاسر کشور پانزده میلیون نفر واجد شرایط کار اند که هشت میلیون آن بیکار و شمار دیگر کار های موسمی دارند.
به گفته ی آنان شیوع ویروس کرونا باعث شده که دو میلیون تن دیگر نیز بر بیکاران افزوده شود.
وزارت اقتصاد نگران افزایش فقر در کشور است. یونس سالک، سخنگوی وزارت اقتصاد، می گوید که برنامه ها برای حل این مشکل تهیه و به رهبری حکومت سپرده شود.
شمار از اعضای مجلس به این باور اند که فساد در حکومت باعث افزایش فقر و بحران اقتصادی شده است.
آگاهان اقتصادی حکومت را مورد انتقاد قرار می دهند که اگر در پروژه های زیربنایی کار می شد، حال میزان بیکاری به این حد نمی بود.

به خواندن ادامه دهید

پیشرفت و ترقی در افغانستان

برای حل مشکلات حقوقی توزیع تذکره های برقی وظیفه سپرده شد

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: قوس ۵, ۱۳۹۵)

vlcsnap-2016-11-25-09h35m31s230

محمد اشرف غنی رییس جمهور به سرور دانش معاون دوم اش وظیفه سپرده است که، مشکلات حقوقی سر راه توزیع تذکره های برقی را حل سازد؛ تا این روند توزیع آغاز گردد.

همایون محتاط رییس اداره توزیع تذکره های برقی میگوید، سرور دانش بر سرحل برخی مشکلات حقوقی تذکره های برقی کار می‌کند و روند توزیع آن بزودی آغاز می‌گردد.

این در حالیست که رییس جمهور به روز سه شنبه در جریان معرفی اعضای جدید کمیسیون های انتخاباتی تأکید کرد که، بزودی مشکل صدور تذکره های برقی بر اساس قانون اساسی حل شود.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ساحوی

یک کانال آبیاری در ولایت ننگرهار به بهره برداری سپرده شد

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: اسد ۸, ۱۳۹۵)

vlcsnap-2016-07-29-10h19m14s104

یک کانال آبیاری که ۱۵ کیلو متر طول دارد در ولایت ننگرهار به بهره برداری سپرده شد.

این کانال جدید از ولسوالی شیوه به ولسوالی بهسود امتداد دارد که حدود یک هزار جریب زمین را آبیاری می کند و ۵ هزار خانواده نیز از آب آن استفاده می کند.

این کانال به تازگی از دریای کنر جدا شده است که،۱۰۵۰ جریب زمین را در ولسوالی های شیوه و بهسود ننگرهار آبیاری می کند.

سلیم خان کندزیوالی ننگرهار می گوید، این کانال ۱۵ کیلومتر طول دارد و در مدت سه سال به کمک یک و نیم میلیون دالر امریکایی بریتانیا توسط  موسسه کاردیپ اعمار شده است.

بگفته وی، با استفاده از این کانال محصولات کشاورزان ۳۵ درصد افزایش می یابد.

vlcsnap-2016-07-29-10h17m19s104

فضل محمد باشندهشیوه، از اعمار این کانال خوشحال است، اما می گوید: بعضی جاها در مسیر این کانال وجود دارد که با افزایش آب یا باران به کانال آسیب می رساند.

نعمت الله باشنده ولسوالی بهسود ازانجنیران انتقاد می کند که، در ساخت آن توجه چندانی نکرده اند.

در مراسم بهره برداری این کانال وزیر انکشاف دهات نیز حضور داشت.

وی می افزاید: مشکلات باقی در این کانال نیز به زودی حل می شود و بهره برداری از آن در حاصلات اثر به سزایی دارد.

وزیر انکشاف دهات تاکید می کند که، برخی برنامه ای انکشافی را در مناطق نا امن به ویژه مناطقی که به تازگی از وجود داعش پاکسازی شده است عملی می کنند.

مردم محل با ابراز اطمنان امنیتي خواهان بازسازي سرک های این مناطق اند.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است