Connect with us

اخبار ساحوی

آتش‌سوزی روز گذشته ۱.۵ میلیون دالر خساره به سکتور خصوصی رسانده است

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: اکتبر 9, 2019)

آتشسوزی شب گذشته در گدام‌های کالاهای تجارتی، در ساحه تیمورشاهی از مربوطات ناحیه اول شهر کابل، یک و نیم میلیون دالر خساره به سکتور خصوصی وارد کرده است.

مسئولان در اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری می‌گویند که حکومت باید با افرادی که در این آتش‌سوزی متضرر شده اند کمک کند.

خان جان الکوزی، عضو اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری، میگوید: “خبر بد این است که همین سرمایه با خاک یکسان میشود، هیچ گونه تضمینی وجود ندارد که برای سرمایه گذار قرضه داده شود تا این شرکت های متضرر شده دوباره روی پا بایستند، حادثات آتش سوزی، که از روی تصادف و یاهم در جنگ های داخلی صورت میگیرد، دیگر تجارت های صدمه دیده روی پا ایستاده شده نمیتوانند.”

در همین حال، شماری از فروشنده‌گان نیز می‌گویند که سلسله آتش‌سوزی‌ها در مارکیت‌های بزرگ تجارتی، آنان را نگران ساخته است.

علت دقیق آتش سوزی هنوز مشخص نیست، اما فروشنده‌گان می‌گویند که این چندمین‌بار است که با این مشکل مواجه می‌شوند و کسی هم در حل این معضله اقدام نمی‌کند.

با این حال، آگاهان امور اقتصادی، اما سکتور خصوصی را مقصر می‌دانند و می‌گویند که باید معیارهای بارزگانی را در ذخیره اموال و ساختمان‌های تجارتی در نظر بگیرند.

شبیر بشیری، آگاه امور اقتصادی، اظهار میدارد: “عدم توجه جدی خود سکتور خصوصی و تجاری که در آن نقطه فعالیت می‌کنند و همه این بی‌توجهی‌ها هم از آدرس حکومت و هم از آدرس سکتور خصوصی، سکتور خصوصی هم در قسمت تطبیق معیارها کوتاهی میکند.”

به گفته این آگاهان، نبود بیمه بازرگانی، عدم درنظر گرفتن معیارها از سوی سکتور خصوصی و عدم همکاری حکومت چالش‌های عمده در برابر کار بازرگانی در کشور است.

گزارشگر: سمیع جهش

اخبار ساحوی

والی نام‌نهاد داعش برای ننگرهار کشته شد

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: دسامبر 4, 2020)

هدایت الله، والی نام‌نهاد گروه داعش برای ولایت ننگرهار در یک عملیات نیروهای ویژه امنیت ملی در ولسوالی چپرهار این ولایت کشته شد.

دفتر والی ننگرهار دریک خبرنامه گفته است که این عضو برجستۀ گروۀ داعش که مسؤول ساخت واسکتهای انتحاری نیز بود، شب گذشته (پنجشنبه شب ۱۳ قوس) در جریان یک عملیات نیروهای ویژه امنیت ملی در منطقۀ للمه کشته شدهاست.

در بخش دیگری از خبرنامه آمدهاست درجریان این عملیات یک فرمانده دیگر گروه داعش بازداشت شده است

خبرنامه میافزاید که در یک عملیات دیگر نیروهای امنیتی در منطقۀ “بیز اکمالاتی” شهرجلال آباد، قاری عبدالرحمان مشهور به قاری تمیم از فرماندهان مشهور گروه داعش نیز کشته شدهاست.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ساحوی

انفجار موتربمب در پکتیا؛ ۳ نفر کشته و ۱۹ تن زخمی شدند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: دسامبر 3, 2020)

در نتیجه انفجار موتر بمب در شهر گردیز ولایت پکتیا دست کم سه تن از نیروهای امنیت ملی جان باخته و  ۱۹ غیرنظامی زخم برداشته اند.

عبدالرحمان منگل سخنگوی والی پکتیا میگوید که این انفجار در ساحه لین گردیز-خوست در حوزه اول امنیتی رخ داده است.

به گفته وی این موتر بمب نیروهای امنیتی که در حال گشت‌زنی در ساحه بودند را مورد هدف قرار داده است.پ

در همین حال حلیم فدایی والی پکتیا میگوید که این حمله از سوی طالبان انجام شده است.

گروه طالبان تا هنوز در پیوند به این رویداد چیزی نگفته است.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ساحوی

نگرانی‌ها از نبود قضات زن در ولایت‌های کشور

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: دسامبر 1, 2020)

ظاهرا چالش‌های امنیتی سبب شده اند تا قضات زن نتوانند در بسیاری از ولایت‌های کشور فعالیت کنند.

حسینه صافی، سرپرست وزارت اموز زنان، گفته است که برای تامین عدلت نیاز است تا زمینه کار برای زنان قاضی در ولایت‌ها فراهم شود.

صافی در این باره گفت:”همه زنان بخاطر تامین عدالت به زنان قاضی در ولایت‌ها ضرورت دارند و باید زمینه کار برای زنان قاضی در ولایت ها فراهم شود.”

اکنون ۲۵۶ زن به عنوان قضات ، ۳۰۰ زن در بخش اداری و ۱۰۰ زن قاضی دیگر به عنوان خدمتی در تشکیلات دادگاه عالی که بیشتر در مرکز و ولایت‌های امن اند کار میکنند.

رییس دبیر خانه دادگاه عالی می گوید که باید زمینه برای حضور زنان به عنوان قاضی در ولایت‌های نا امن نیز مهیا شود.

جاوید رشیدی، رییس دبیر خانه دادگاه عالی، در این باره گفت:”حضور زنان قاضی در تمامی ولایتها است اما بیشتر  در مراکز و ولایتهای امن باید قناعت زنان قاضی فراهم شود تا در تمامی ولایت قضاوتگر باشند.”

 زنان در ولایت‌ها و مناطق دور دست  بر اساس برخی محدودیتها نميتوانند مشکلات شان را با قُضات مرد در ميان بگذارند.

دادستانی کل کشور نیز تاکید می کند که حضور زنان قضات بر زنان که قربانی خشونت‌ها می شوند در تمامی ولایت‌ها حتمی است.

سینا شنا منصور، معاون دادستانی کل در امر مبارزه با خشونت علیه زنان، در این باره گفت: “۸۱۵ خانم سارنوال داریم که بحیث قضات کار میکنند فراهم سازی کار به خانمهای قضات در ولایت‌ها مهم است و ما بخاطر اجرای وظیفه خانم‌های قضات در ولایت ها یا رفتن آنان به ولایت‌ها گفتیم که خانم قاضی میتواند با شوهر یا برادر خود برود.”

با آنکه بیشتر زنان افغان در نقاط دور دست با چالش‌های بیشتری حقوقی نسبت به کابل و دیگر ولایت‌های امن کشور روبرو اند، اما زنان قضات بنابر چالش‌های امنیتی نمیتوانند برای دفاع از حقوق زنان متضرر در این ولایت‌ها اجرایی وظیفه کنند.

به خواندن ادامه دهید
اعلانات

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است