Connect with us

بی بی سی فارسی

آتش‌بس سه‌ روزه طالبان؛ نخستین گروه صد نفری جنگجویان زندانی آزاد شدند

Avatar

منتشر شده

 در

(Last Updated On: جوزا ۵, ۱۳۹۹)
زندانی ها

BBC
مراسم آزادی زندانیان طالبان

شورای امنیت ملی افغانستان اعلام کرد که نخستین گروه صد نفری از زندانیان طالبان به اساس فرمان اخیر رئیس جمهوری این کشور آزاد شدند.

انتظار خادم، رئیس بخش “صلح و جلوگیری از تلفات غیرنظامیان” در دفتر شورای امنیت ملی افغانستان به بی‌بی‌سی گفت که روند رهایی زندانیان روزهای آینده نیز ادامه خواهد یافت و در هر روز صد زندانی آزاد خواهند شد.

او از طالبان هم می‌خواهد که برای نشان دادن حسن نیت این گروه، آتش بس را تمدید کند، مذاکرات بین‌الافغانی را آغاز کرده و زندانیان بیشتر دولتی را آزاد کند.

محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان روز گذشته در نخستین روز عید فطر، در استقبال از اعلام آتش بس سه روزه از سوی طالبان، برای نشان دادن حسن نیت دولت افغانستان فرمان رهایی دو هزار زندانی طالبان را امضا کرد.

زندانی

BBC
صد زندانی به اساس فرمان رئیس جمهوری آزاد شدند

گروه طالبان شنبه شب یک آتش بس سه روزه را در جریان تعطیلات عید فطر اعلام کرد که از یکشنبه شروع شد. آقای غنی نیز در مقابل از نیروهای امنیتی خواست این آتش بس را رعایت کنند.

تماس وزیر خارجه آمریکا با رهبران افغان

ریاست جمهوری افغانستان گفته که مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا نیز شب گذشته در تماس تلفنی با رئیس جمهور غنی و عبدالله عبدالله، رئیس شورای عالی مصالحه از اقدام آقای غنی برای رهایی دو هزار زندانی طالبان استقبال کرده است.

ارگ می گوید وزیر خارجه آمریکا در این گفت‌وگو بر آتش بس و یا کاهش دوامدار خشونت‌ها و آغاز مذاکرات بین‌الافغانی تاکید کرده است.

طالبان نیز از فرمان تازه آقای غنی استقبال کرده و بار دیگر تاکید کردند که خواهان رهایی تمام پنج هزار زندانی هستند که از آنها در موافقتنامه صلح با آمریکا یاد شده است.

سهیل شاهین، سخنگوی طالبان در قطر در توئیتی گفته که اعلام رهایی دو هزار زندانی طالبان گام خوبی است.

او گفته تمام پنج هزار زندانی به اساس موافقتنامه دوحه باید رها شوند تا مذاکرات بین‌الافغانی آغاز شود و زمینه برای انکشافات بعدی مساعد گردد.

آقای شاهین گفته طالبان نیز به رهایی زندانیان دولت متعهد است.

فرمان تازه رهایی زندانیان طالبان در حالی اعلام شد که پیش از این نیز به اساس فرمانی که قبلا به تاریخ ۲۰ حوت/اسفند امضا شده بود، تاکنون یک هزار زندانی طالبان مرحله وار رها شده‌اند.

زندانیان

BBC

طالبان نیز در مقابل گفته که تاکنون ۲۷۰ زندانی دولت را آزاد کرده اما دولت تنها هویت ۱۷۵ نفر از آنها را تایید کرده است.

این رهایی زندانیان در چوکات موافقتنامه صلح طالبان و آمریکا صورت می‌گیرد.

رهایی پنج هزار زندانی طالبان از سوی دولت و یک هزار زندانی دولت از سوی طالبان، بخشی از این توافقنامه است که به تاریخ دهم حوت/اسفند به امضا رسید. قرار بود این روند در ده روز پس از امضای این توافقنامه عملی شود اما با تاخیر یک ماهه آغاز شد.

آقای غنی گفته بود که متعهد به عملی کردن این ماده از سند نیست اما برای نشان دادن حسن نیت دولت افغانستان فرمان رهایی مرحله وار زندانیان طالبان را صادر کرده است.

در فرمان قبلی آقای غنی آمده بود که در مرحله اول و قبل از آغاز مذاکرات بین الافغانی، رهایی ۱۵۰۰ زندانی طالبان، روزانه صد زندانی با توجه به سن، وضعیت صحی و مدت حبس باقیمانده‌شان آغاز خواهد شد و بعد از آغاز و در جریان مذاکرات مستقیم میان حکومت و طالبان، هر دو هفته به تعداد ۵۰۰ تن زندانی طالبان که مجموعا به ۳۵۰۰ نفر می‌رسد مشروط به این که سطح خشونت‌ها به طور چشمگیر کاهش یابد، رها خواهند شد.

اما او روز گذشته با صدور فرمانی جدید، فرمان نخستش را نقض کرد.

رهایی این زندانیان در حالی صورت می‌گیرد که در هفته‌های اخیر خشونت‌ها در افغانستان شدت گرفت. دولت، طالبان را مسئول تمام این حملات و خشونت‌های خونین خواند اما طالبان تنها مسئولیت شماری از این حملات را که اهداف نظامی داشت به دوش گرفت و در متباقی حملات نیروهای دولتی را متهم کرد.

دولت پس از این خشونت‌ها اعلام کرد که روند رهایی زندانیان طالبان متوقف شده است.

دو طرف یکدیگر را به سنگ اندازی در روند صلح متهم کرده و در مقابل یک دیگر اعلام جنگ و مقابله کرده بودند.

به خواندن ادامه دهید
اعلانات

بی بی سی فارسی

مجموعه‌ای از عکس‌های برگزیده خبری در هفته گذشته (۲۷ ژوئن -۳ ژوئیه ۲۰۲۰) که در نقاط مختلف دنیا منتشر شده‌اند.

Avatar

منتشر شده

در

(Last Updated On: سرطان ۱۵, ۱۳۹۹)
اعتراضات ضد نژادپرستی

Getty Images
در پی اعتراضات جهانی علیه نژادپرستی در برلین هم صدها نفر از تظاهرکنندگان در حمایت از برابری نژادی و ادای احترام به جورج فلوید که به دست پلیس در مینیاپولیس آمریکا کشته شد، شرکت کردند.
انفجار در ایران

Getty Images
سه شنبه کلینیک تخصصی پزشکی سینا اطهر در تهران، دچار انفجار و آتش‌سوزی شد و در اثر این حادثه دست‌کم ۱۹ نفر کشته و ۱۴ نفر مصدوم شدند. شدت انفجار به حدی بود که بعضی از خانه‌های اطراف را هم تخریب کرد.
هنگ کنگ

Getty Images
پلیس ضد شورش، معترض هنگ کنگی را بازداشت کرده است. بیست و سه سال پیش هنگ کنگ مستعمره سابق بریتانیا به چین واگذار شد. پکن وعده خودمختاری داد که به فرمول ‘یک کشور و دو سیستم’ شهرت پیدا کرد. اما حالا چین قانون جدیدی معرفی کرده که اعتراضات در این شهر را عملی مجرمانه به شمار می‌آورد و از سه سال تا حبس ابد مجازات در پی دارد. در اعتراض به این قانون، هزاران نفر به خیابانهای هنگ کنگ آمدند و دست کم ۱۸۰ نفر بارداشت شدند.
هجوم ملخ

Getty Images
هجوم ملخ به مزارع در پاکستان، کشاورزان سعی در ترساندن و فراری دادن ملخ‌ها دارند؛ از این حادثه را بعنوان بدترین طاعون ملخ در ۲۵ سال گذشته نام برده شده است.
کرونا

Reuters
کودکی با یک بادبادک به شکل شبح در دپوک، حومه جاکارتا.
کرونا

Reuters
مدرسه‌ای در تایلند برای جلوگیری از انتشار ویروس کرونا از صندوق‌های رأی قدیمی بعنوان پارتیشن استفاده کرده است.
کرونا

Getty Images
مردم پس از کم شدن محدودیت‌های ویروس کرونا در پراگ، بر یک میز ۵۰۰ متری روی پل چارلز ناهار خوردند.
کرونا

Getty Images
رقصندگان با ماسک صورت در حین تمرین باله در شهر باسکایی اسپانیایی برای جلوگیری از انتشار ویروس کرونا.
کرونا

Getty Images
بازگشایی باغ وحش ادینبورگ پس از کاهش محدویت‌ها برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا

تمامی عکس‌ها شامل قوانین کپی رایت است.

به خواندن ادامه دهید

بی بی سی فارسی

کانیه وست می‌گوید می‌خواهد نامزد ریاست جمهوری آمریکا شود؛ کارداشیان و ماسک حمایت کردند

Avatar

منتشر شده

در

(Last Updated On: سرطان ۱۵, ۱۳۹۹)
کانی وست و کیم کارداشیان

Reuters
کانی وست و کیم کارداشیان از ثروتمندترین افراد مشهور جهان هستند

‌کانیه وست، رپر سرشناس آمریکایی، اعلام کرده که قصد دارد در انتخابات ریاست جمهوری امسال آمریکا، نامزد ورود به کاخ سفید شود.

آقای وست و همسرش کیم کارداشیان، از حامیان دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری کنونی بوده‌اند که در انتخابات ۲۰۲۰ هم نامزد جمهوری‌خواهان برای ماندن در کاخ سفید است.

کانیه وست با این کار، به رقابت با مردی می‌پردازد که در گذشته بارها او را ستوده و حمایت کرده است.

در میان کسانی که از تمایل کانیه وست به نامزدی در انتخابات حمایت کرده‌اند، نام دو چهره سرشناس دیده می‌شود؛ همسرش کیم کارداشیان و ایلان ماسک، مدیرعامل شرکت خودروسازی تسلا، که در زیر توییت کانیه وست نوشته: “من کاملاً از تو حمایت می‌کنم.”‌

کانیه وست

Getty Images

وست که تاکنون ۲۱ بار برنده جایزه معتبر گرمی شده، در گذشته بارها از تمایلش برای شرکت در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا سخن گفته است.

او در سال ۲۰۱۵ در مراسم جوایز موسیقی ام‌تی‌وی اعلام کرد که قصد دارد در انتخابات ریاست جمهوری پنج سال بعد (۲۰۲۰) نامزد شود، اما در نوامبر سال پیش در جریان یک مراسم دیگر گفت تصمیمش را به تعویق انداخته و می‌خواهد در سال ۲۰۲۴ نامزد انتخابات شود.

معلوم نیست این بار آیا رسما برای این کار اقدام خواهد کرد یا نه؛ او برای نامزدی در انتخابات آمریکا، باید در کمیسیون فدرال انتخابات ثبت نام کند، اما نامش هنوز در دیتابیس این کمیسیون دیده نمی‌شود.

انتخابات پیش‌روی ریاست جمهوری آمریکا در عمل بین دونالد ترامپ، رئیس جمهور کنونی، از حزب جمهوریخواه و جو بایدن نامزد حزب دمکرات خواهد بود.

بیشتر بخوانید:

به خواندن ادامه دهید

بی بی سی فارسی

ساروج خان، معروف به ‘مادر رقص بالیوود’ درگذشت

Avatar

منتشر شده

در

(Last Updated On: سرطان ۱۳, ۱۳۹۹)
Saroj Khan

Getty Images

نرملا‌ ناگ‌پال، معروف به ساروج خان، رقص‌پرداز پرآوازه بالیوود در سن ۷۱ سالگی در اثر ایست قلبی صبح روز جمعه درگذشت.

شاهرخ‌ خان، ابرستاره بالیوود از خانم ساروج خان به عنوان “نخستین استاد واقعی” خود یاد کرده است.

خانم خان در طول دوره کاریش رقص‌پردازی بیشتر از ۲۰۰۰ آهنگ را انجام داده است. او به عنوان “مادر رقص هند” شناخته می‌شد.

ساروج خان طرفداران زیادی در صنعت سینمای بالیوود و همچنین سینمای جنوب هند داشت.

هنرمندان معروف هند در نزدیک به چهار دهه گذشته، مانند سری‌دیوی، مادهوری دیکشیت، کرینا کاپور، کاترینا کیف و ده‌ها هنرمند دیگر با رقص‌پردازی‌های منحصر به فرد او به اوج شهرت رسیدند.

نخستین باری که هنر ساروج خان بر سر زبان‌ها آمد در سال ۱۹۸۶ و در فیلم سینمایی آقای هند (Mr India) در آهنگ “هوایی هوایی” با هنرنمایی سری دیوی ابرستاره هند بود.

کار دوم و بسیار معروف ساروج خان در سال ۱۹۸۸ در فیلم سینمایی تیزاب، با هنرنمایی مادهوری دیکیشت در آهنگ “ایک دو تین” او‌ را به هنرمندی ماندگار تبدیل کرد.

آخرین کار ساروج خان باز هم با مادهوری دیکشیت در فیلم “کلنک” در سال ۲۰۱۹ بود.

Bollywood choreographer Saroj Khan (L) hugs actress Madhuri Dixit.

Getty Images
ساروج خان در خردسالی وارد سینمای بالیوود شده بود

ساروج خان سه بار برنده جایزه معتبر ملی هند برای کارهایش از جمله رقص‌پردازی در فیلم “دیوداس” در سال ۲۰۰۳ شد. در کنار آن او‌ برنده جایزه‌های زیادی از سوی صنعت فیلم بالیوود هم‌ شد.

او دوبار ازدواج کرد و دو دختر و یک پسر دارد.

به خواندن ادامه دهید

Trending