۳۵ تن در پیوند به رویداد مزار بازداشت شده اند

(Last Updated On: آوریل 25, 2017)

345435676نهادهای امنیتی تاکنون ۳۵ تن را در پیوند با فاجعۀ مزار بازداشت کرده اند.

بر بنیاد تازه ترین اطلاعاتی که به دست آریانانیوز رسیده است، نهادهای امنیتی، ۱۵ روز قبل از این حمله، قول اردوی ۲۰۹ شاهین را از وقوع یک حملۀ بزرگ آگاه ساخته بود که این هشدار ظاهرا از سوی مسوولان این پایگاه نظامی نادیده گرفته شده است.

گفته میشود، حمله از سوی شبکۀ حقانی بیش از ۶ ماه قبل در پشاور پاکستان طرح ریزی و تجهیزات مهاجمان از کوهستانات ولایت سرپل آماده شده بود.

بر بنیاد تازه ترین گزارش، مهاجمان که ۱۰ نفر بودند، در دو رنجر ارتش وارد دروازۀ اول قول اردو شدند و با بهانۀ انتقال بیمار از دو قراول گذشتند.

در قراول سوم، دو سرباز را که مشغول محافظت از قراول بودند به قتل رسانیده اند، در حالی که بر بنیاد سیستم این پایگاه، باید در هر قراول دست کم ۱۰ سرباز با سلاح های سبک و سنگین حاضر باشند و در این هنگام، سربازان سه قراول دیگر به گونۀ پرسش برانگیز فرار کرده اند.

سپس یکی از مهاجمان قراول هفتم یا پایگاه حمایتی را با موشک از بین برده و پس از آن مهاجمان تلاش کرده اند تا داخل انبار مهمات شوند که موفق نشده اند.

گفته میشود در پی آن، یکی از مهاجمان بدنبال این حمله موشکی، مواد همراهش را در نزدیک دروازۀ مسجد یعنی وضو خانه منفجر ساخته است که دست کم ۵۰۰ سرباز در این هنگام، مشغول ادای نماز بودند.

به دنبال انفجار، یک مهاجم دیگر وارد مسجد شده و در نزدیک ممبر انتحار کرده است و شماری از سربازان سراسمیه از در و پنجرۀ مسجد فرار کرده اند اما دو مهاجم دیگر که پیکا بدست داشتند، سربازان در حال فرار را گلوله باران کرده اند.

پس از این درگیری، یک مهاجم دیگر بخش دیگر از سربازان در حال فرار را به درون طعام خانه به بهانۀ ساحۀ امن هدایت کرده است و هنگامی که سربازان داخل طعام خانه شده اند، مهاجم در را بسته و مواد همراهش را در میان سربازان منفجر ساخته است.

مسجد در روز جمعه به این دلیل که سلاح نزد نظامیان نمیباشد، نشانۀ حمله بوده است و از میان ۱۰ مهاجم، پنج تن شان در مدرسۀ کندهاری در کویتۀ پاکستان و پنج تن دیگر این مهاجمان نیز در پشاور آموزش دیده بودند.

دو مهاجم از اجیران قول اردو بوده که شناسنامه های ارتش نیز نزد آنان بوده است، اما تا کنون روشن نیست که آیا شناسنامه های ۸ مهاجم دیگر هم واقعی بوده است یا خیر؛ مهاجمان سلاح های سنگین در اختیار داشته اند و نوع سلاح آنان آر پی جی، پیکا، ام ۱۶، و موشک ام ۴۰ بوده است و موترها و سلاح های مهاجمان از ولسوالی کوهستانات سرپل تهیه شده بوده است.

گفته میشود، ریاست عمومی امنیت ملی، ریاست امنیت ملی بلخ و ریاست امنیت ملی ولایت فاریاب پانزده روز پیش از این رویداد به مسوولان قول اردوی ۲۰۹ شاهین مکتوب های رسمی فرستاده اند و آنان را از وقوع این حمله باخبر ساخته بوده اند.

ظاهرا، مسوولان قول اردو به این مکتوب ها توجهی نکرده اند و پی آمد آن هم فاجعه یی بوده است که بیش از ۱۸۰ کشته و ۷۰ زخمی برجا گذاشته است که در میان کشته ها جسد نزدیک به ۴۰ نظامی از شناسایی باز مانده بوده است.

سی و پنج تن از سوی نهادهای امنیتی در پیوند با این رویداد بازداشت شده اند، وزیر دفاع و رییس ستاد ارتش همچنان بخاطر همین رویداد از وظایف شان کنار رفته اند.

گزارشگر: قیام نوری

About Ariana News

Avatar

Check Also

واکنش‌های جهانی در پیوند به وقوع یک انفجار در یک مراسم عروسی در شهر کابل

(Last Updated On: آگوست 18, 2019) حمله شب گذشته در یک مراسم عروسی در غرب …