خبرهای تازه

۱۱۰۰ تن سنگ «تلک» افغانستان از طریق بندر حیرتان به چین صادر شد

(Last Updated On: سپتامبر 12, 2019)

نخستین محموله صادراتی افغانستان که شامل ۱۱۰۰ تن سنگ تلک میشود، از طریق بندر حیدرتان به کشور چین رسیده است.

رئیس‌جمهور غنی، در مراسمی که به همین مناسبت شکل گرفته بود، می‌گوید که کشورهای‌ که دروزاره‌های خود را برای قاچاق سنگ تلک و جلغوزه باز گذاشته بودند بدانند که افغانستان اکنون به ارزش صادرات خود می‌داند.

در همین حال، با رسیدن نخستین محموله بازرگانی سنگ تلک کشور از طریق بندر حیرتان به کشور چین، رییس جمهور غنی تاکید دارد که تلاش می کنند تا کشور را از وارداتی به صادراتی تبدیل کنند.

رئیس جمهور کشور، می‌افزاید: “ما به تمام همسایه‌های خود صدا می کنیم که دروزاه های شان را که به منظور قاچاق سنگ تلک و دیگر سنگ ها قیمی و محصولات کشاورزی ما باز گذاشته بودند ببندند، زیرا افغانستان ارزش محصولات خود را میداند.”

در همین حال، یما یاری، وزیر ترانسپورت کشور، می‌گوید که این وزارت سهولت‌هایی را برای سکتور خصوصی از بهر صادر شدن کالاهای بازرگانی شان به کشور چین به میان آورده اند.

همچنان، وزیر ترانسپورت، می‌گوید که تلاش دارند به‌منظور افزایش صادرات کشور، سیستم‌های ترانزیتی را با کشورهای همسایه تنظیم کنند.

آقای یاری می‌گوید: “ما برای سکتور خصوصی تمامی سهولت را افزایش می‌دهیم، پیش از این بازرگانان ما اموال خود را به چین تا ۴۵ روز میرسانند اما اکنون می‌توانند اموال شان را تا ۸ روز به این کشور برسانند.

از سویی هم، مسئولان در اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری، می‌گویند که سالانه با کشور چین به ارزش یک میلیارد دالر معاملات بازرگانی دارند و تلاش دارند تا آن را گسترش دهند.

یونس مهمند، معاون اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری، اظهار میدارد: “معاملات سالانه ما با کشور چین به بیش از یک میلیارد دالر می‌رسد و صادرات از طریق بندر حیرتان می‌تواند به بازرگانان سهولت ایجاد کند.”

با این همه رئیس‌جمهور غنی، هشدار می‌دهد که وزارت هایی که به تولیدات داخلی توجه جدی ندارند با مسئولان آن برخورد قانونی صورت خواهد گرفت.

About Ariana News

Avatar

Check Also

طرزالعمل جدید حکومت برای مساعدت شهروندان بی بضاعت تا تامین قرنطین کابل

(Last Updated On: مارس 29, 2020)حکومت سازوکار تازه ی را برای کمک رسانی به مردم …