خبرهای تازه

یک پژوهشگر امریکایی پرده از مهندسی انتخابات ۲۰۱۴ برداشت

(Last Updated On: ژانویه 18, 2019)

پژوهش تازه مرکز مطالعات راهبردی افغانستان نشان میدهد که برنده شدن محمد اشرف غنی به عنوان رییس جمهوری در دور دوم انتخابات سال 2014 شفاف نبوده است.

بر بنیاد این پژوهش در دور دوم انتخابات 2014 تقلب های گسترده صورت گرفته و خیلی از صندق های رأی به نفع رییس جمهور غنی پر شده اند.

توماس جانسون، یک پژوهشگر امریکایی که این تحقیق را انجام داده است پرده از مهندسی انتخابات سال 2014 بر می دارد.

جانسون به داده های مهم انتخابات ریاست جمهوری پنج سال پیش دست یافته است، هرچند در انتخابات اول این سال هیچ یک از نامزدان آرای 50 به علاوه یک را به دست نیاورد اما، بر بنیاد این گزارش برنده شدن رییس جمهور غنی در دور دوم انتخابات غیر قانونی گفته شده است.

در بخشی از این پژوهش مهندسی انتخابات دور دوم گونه آشکار شده که رییس جمهور غنی در مناطقی که دور اول در آنجا آرای کمتر داشته بود در دور دوم بیشترین آرا را از همان محلات به دست آورده است.

شبیه پایتخت که رییس جمهور در دور اول در اینجا 31 درصد آرا را به نفع اش رقم زده بود، در حالیکه در دور دوم این رقم به 52 درصد افزایش یافته است.

توماس جانسون می گوید: “عبدالله عبدالله در دور اول انتخابات برنده بود اما در دور دوم با تفاوت 3.7 درصدی آرای کابل را از دست داد. این یک تغییر باور نکردنی در انتخاب رأی دهندگان در ولایتی است که دارای جمعیت بزرگ و از نظر قومی و زبانی مختلط است، شبیه این ما تحقیقات و شواهد زیادی از مهندسی انتخابات داریم.”

همچنان در این پژوهش تاکید شده است که کمیسیون های انتخاباتی و برنامه فاجعه بار انتخابات، زمینه را برای تقلب گسترده در دور دوم انتخابات ریاست جمهوی سال 2014 فراهم کرده است. اینجا مقام های پیشین کمیسیون انتخابات بار ملامتی را به شانه جامعه جهانی می اندازد.

داوود علی نجفی، رییس پیشین دبیرخانه کمیسیون مستقل انتخابات می گوید: “یگانه کسی که مخالفت کرد سفیر امریکا بود که گفت وقت کافی برای این کار نداریم.”

ریاست جمهوری در این مورد نظری ندارد.

شماری هم ، سفارش های را برای پیش گیری از تکرار بحران انتخابات قبل برای سال 2019 پیشنهاد می کنند.

نعیم ایوب زاده، رییس بنیاد انتخابات شفاف افغانستان می گوید: “از انتخابات 2014 تا 2018 سطح تقلب، تخلف و تخطی بالا رفته است.”

حالا احزاب سیاسی و شماری از نهاد های ناظر تاکید بر تغییر ترکیب اعضای کمیسیون انتخابات دارند.

آوردن اصلاحات در ساختار انتخاباتی افغانستان از درشت ترین بند توافق نامه حکومت وحدت ملی بود اما آنچه که ناظران می گویند: رهبران حکومت به این بند نه تنها توجه نکردند که پشت پا هم زده اند.

About Ariana News

Avatar

Check Also

برشنا: طالبان سالانه ۵۵۰ میلیون افغانی پول برق ۳۲ ولسوالی را به جیب می‌زنند

(Last Updated On: دسامبر 11, 2019)شرکت برق افغانستان «برشنا» میگوید که طالبان مسلح سالانه ۵۵۰ …