خبرهای تازه

یوناما: سال ۲۰۱۸ خونین ترین سال برای غیر نظامیان در افغانستان بود

(Last Updated On: فوریه 24, 2019)

در سال گذشته میلادی بیش از ۳ هزار غیر نظامی جان باخته و بیش از ۷ هزار دیگر زخمی شده اند.

دفتر نمایندگی سیاسی سازمان ملل  (یوناما) در افغانستان با نشر گزارش تلفات سالانه غیر نظامیان گفته است که در میان کشته شدگان، نزدیک به یک هزار تن آنان کودکان اند.

بر اساس این گزارش سال گذشته میلادی برای غیر نظامیان، سال پر تلفات بوده است.

نمایندگی سیاسی سازمان ملل در افغانستان، با نشر گزارش سالانه تلفات غیر نظامیان گفته است که تلفات افراد غیر نظامی در این سال ۱۱ درصد افزایش یافته است.

بر اساس این گزارش مجموع قربانیان غیر نظامی ۱۰۹۹۳ بوده که از این میان شمار جان باختگان ۳۸۰۴ و شمار زخمیان افراد ملکی نیز ۷۱۸۹ بوده است.

این در حالی است که سازمان ملل بیشتر این تلفات را به مخالفان مسلح دولت افغانستان نسبت داده است.

در گزارش آمده است که گروه طالبان ۳۷ درصد، گروه داعش ۲۰ درصد، گروه های نا مشخص ۶ درصد، نیروهای امنیتی افغان ۱۴ درصد، نظامیان بین المللی ۶ درصد و گروه های مسلح طرفدار دولت مسوول ۴ درصد تلفات افراد ملکی شناخته شده اند.

افزایش در حملایت انتحاری از سوی مخالفان مسلح دولت، و عملیات های هوایی طرفداران دولت دلیل اصلی افزایش در تلفات غیر نظامیان گفته شده است.

ریچارد بنیت رییس خدمات بشری سازمان ملل میگوید: “ما در مورد افزایش تلفات غیر نظامیان که با افزایش عملیات های هوایی نیروهای بین المللی و حمله های انتحاری توسط مخالفان دولت صورت گرفته است نگران هستیم.” 

از مجموع قربانیان، ۹۲۷ کودک و  ۳۵۰ بانو جان باخته و ۲۱۳۵ کودک و ۸۰۲ بانوی دیگر زخمی شده اند.

نمایندگی سیاسی سازمان ملل متحد در این گزارش از مخالفان مسلح دولت و حکومت افغانستان خواسته است تا به زندگی غیر نظامیان توجه جدی کرده و اقدام به پرداخت غرامت به آسیب دیدگان کنند.

در همین حال گروه طالبان با نشر خبرنامه ای این گزارش یوناما که مسوول ۳۷٪ تلفات افراد ملکی طالبان اند، را رد کرده و آنرا گزارش مغرضانه خوانده است.  

About Ariana News

Avatar

Check Also

کمیسیون انتخابات: بیش از ۸۰۰۰۰۰ رأی فاقد شناخت بایومتریک باطل اعلام خواهد شد

(Last Updated On: اکتبر 20, 2019) مسئولان در کمیسیون مستقل انتخابات، می‌گویند که قرار است …