یوناما: سال گذشته بیشتر از ۱۰هزار غیرنظامی در افغانستان کشته و زخمی شده اند

(Last Updated On: فوریه 22, 2020)

یونما یا دفتر سیاسی سازمان ملل متحد می گوید که افغانستان در ۲۰۱۹ میلادی به تعداد ۱۰۰۰۰ غیرنظامی متحمل گردیده است.

یونما در گزارشی امروز شنبه، ۳ حوت، گفته است که در جریان سال ۲۰۱۹ به تعداد ۳۴۰۳ غیرنظامی کشته و ۶۹۸۹  تن دیگر زخم برداشته اند که مجموع این رقم به ۱۰۰۰۰ بالغ می گردد.

یونما تمامی طرف های درگیر را مسوول تلفات افراد ملکی دانسته و گفته است که بیشترین تلفات را نیز مخالفان مسلح وارد کرده است.

تادامیچی یماماتو فرستاده ی ویژه سازمان ملل متحد برای افغانستان گفته است، هیچ غیر نظامی از آسیب های این خشونت ها در امان نیست.

او افزوده است: قسمیکه صلح یک نیاز دراز مدت است و تلاش های جریان دارد که به زندگی مردم توجه شود، و  نیاز است تا همه طرف های درگیر فرصت خاتمه دادن جنگ را از دست ندهند.”

این در حالی است که گروه طالبان و آمریکا به یک طرح کاهش خشونت هفت روزه توافق کرده اند. این طرح از امروز تا شش روز دیگر قابل اجرا است.

بر اساس این طرح گروه طالبان بزرگ شهرها و فرماندهی های مهم نظامی افغان و نیزوها پایگاه های آمریکایی را مورد هدف قرار نمی‌دهند. در عوض نیروهای افغان و حمایت قاطع هیچ عملیاتی را علیه طالبان راه اندازی نمی‌کنند.

ذبیح الله مجاهد، سخنگوی طالبان، در تویترش گفته است: “در مساعد نمودن فضای مناسب برای توافقنامه مراکز تمام ولایات، مراکز قول اردوها، فرقه ها و غندها، همچنان تمام مراکز خارجی ها شاملند. بدون جاهای مذکور، هر فیر و حمله مجاهدین باید تخطی تلقی نشود، چون این آتش بس عام نیست.”

گفته میشود که اگر این هفت روز «کاهش خشونت» با موفقیت سپری شود، آمریکا و طالبان در آخر ماه روان میلادی توافق‌نامه‌ی صلح را امضا خواهند کرد و به تعقیب آن گفتگوهای میان افغان‌ها آغاز خواهد شد.

در همین حال گروه طالبان در اعلامیه ای وارد شدن تلفات به افراد ملکی از سوی این گروه را رد کرده و گفته است که افراد ملکی بیشتر در عملیات نیروهای امریکایی و نیروهای افغان جان باخته اند.

Check Also

انتقادات برخاسته از تنش‌های سیاسی غنی-عبدالله و نگرانی‌ها از قطع کمک‌های امریکا

(Last Updated On: آوریل 7, 2020)شهروندان در بخش‌های مختلف کشور می‌گویند که دو رهبر سیاسی، …