خبرهای تازه

یافته های پنتاگون «پیشرفت اندک» در گفتگوهای صلح افغانستان را نشان می دهد

(Last Updated On: نوامبر 20, 2018)

نتایج یک ارزیابی وزارت دفاع امریکا نشان میدهد که واشنگتن و کابل در قانع ساختن طالبان به گفتگو و صلح پیشرفت اندک دارند.

بازرس عمومی پنتاگون، درآغاز این بررسی اش نگاشته است که این در سه ماه پسین تلفات نیروهای امنیتی افزایش داشته و با ادامه جنگ نیازمندی های بشری مردم نیز بیشتر شده است.

همچنان دفتر بازرس عمومی وزارت دفاع امریکا علاوه میکند که رسیدن به صلح در افغانستان هنوز بعید به نظر می‌رسد.

اما زلمی خلیلزاد نماینده ویژه امریکا برای صلح افغانستان، در صفحه تویترش نگاشته است که سفرهایش در زمینه صلح افغانستان، مملو از دستآورد بوده است.

عزیز الله دین محمد معاون شورای عالی صلح نیز معتقد است که امریکا علاقمندی زیاد به صلح پیدا کرده است، از این رو اعضای این شورای بیش از پیش به صلح امیدوار شده اند.

در همین حال اتحادیه اروپا از ایجاد اجماع صلح میان افغانها، بازیگران منطقه‌یی و بین‌المللی در جنگ افغانستان استقبال میکند و نشست ژنیف را فرصت خوبی برای دستیابی به صلح برای افغانستان می‌داند.

فیدریکا موگرینی مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا ابراز میکند: “وزیران خارجه در این نشست تغییرات مهمی که در آسیاسی مرکزی بوجود آمده را به بحث خواهند گرفت. این نشست فرصت خوب برای تامین صلح و ثبات و انکشاف دایمی افغانستان است. این یک فرصت دیگر برای افغانستان و جامعه بین‌المللی است تا پیشرفت‌ها برای ایجاد یک اداره سالم را ارزیابی کنند که در کنفرانس بروکسل در سال ۲۰۱۶ میلادی وعده داده‌ بودند.”

از سویی هم تلاش های پسین در روند صلح برای جریان های سیاسی و شماری از شهروندان کشور دید خوش بینانه‌ ای را خلق کرده است.

محمد اسماعیل خان عضو رهبری حزب جمیعت اسلامی میگوید: ” طالبان مثل گذشته نخواهند بود که با بهانه گیری های سخت گیرانه این روند را مخطل بسازند. من یقین دارم شرایط طوری آماده شده است که زمینه برای صلح وجود دارد. طالبان، مردم و حکومت افغانستان و نیز امریکا و جامعه جهانی تصمیم به آوردن صلح در افغانستان را دارند.”

با این حال رییس جمهورغنی سرگرم رایزنی با احزاب سیاسی و اقشار مختلف کشور از بهر ایجاد بورد ملی مشورتی صلح است. قرار است این بورد نقش مشوره دهی به حکومت و شورای عالی صلح در روند مذاکرات صلح با طالبان را بازی کند.

About Ariana News

Avatar

Check Also

روسیه از ادامه جنگ در کشور پس از توافق صلح با طالبان هشدار می‌دهد

(Last Updated On: آگوست 25, 2019) فدراسیون روسیه، از ادامه جنگ در افغانستان، پس از …