گیتس: در صورت خروج نظامیان امریکایی ممکن افغانستان به دست طالبان بیفتد

(Last Updated On: می 12, 2019)

احتمال به قدرت رسیدن طالبان، پس از خروج ناگهانی نیروهای امریکایی از افغانستان وجود دارد.

رابرت گیتس، وزیر دفاع پیشین، یالات متحده آمریکا، با تاکید به این موضوع می‌گوید، حکومت امریکا باید پیش از خروج نیروهایش از افغانستان از ثبات اوضاع امنیتی در این کشور اطمینان حاصل کند.

آقای گیتس این موضوع را در گفت‌وگو با شبکه‌ خبری تلویزیونی (سی‌بی‌اس) به روز(جمعه،۲۰ ثور) اظهار داشته است. همچنان وی افزوده است که خطر سقوط دوباره‌ افغانستان به دست طالبان، هنوز به عنوان یک «خطر واقعی» پا برجاست.

آقای گیتس گفته است: “ایالات متحده باید پیش از خروج نیرو ها، اطمینان حاصل کند که حکومت افغانستان با ثبات است و خروج نیرو های می تواند یک خطر واقعی باشد.

در همین حال، این مقام پشین نظامی امریکا، نگرانی‌هایش را از بابت نقض حقوق زنان پس از خروج ناگهانی نیروهای امریکایی از افغانستان نیز ابراز داشته است.

آقای گیتس افزوده است “اگر ما از افغانستان خارج شویم و دولت افغانستان به تنهایی خودش گذاشته شود تنها در مورد نتایج آن در مورد خانم، و دختر های که به مکتب می روند فکر کنید ما این کشور را به دست طالبان می سپاریم که دوباره به سال های ۱۹۹۹ یا ۲۰۰۰ بر می گردند.”

با این حال، شماری از آگاهان امور سیاسی و نظامی در کشور بدین باور اند که خروج ناگهانی نیروهای خارجی از کشور عواقب ناگواری به دنبال خواهد داشت.

این در حالی است که به تازه‌گی یک منبع به خبرگزاری “رویترز” گفته است که دونالد ترمپ، رییس جمهور ایالات متحده، دستور هزینه حدود «۶۰۰ میلیون دالر » از پول ویژه شده این کشور، برای جنگ افغانستان را برای اعمار بخشی از دیوار مرزی میان امریکا و مکزیک داده است، که این امر خود نشان‌گر خسته بودن امریکا از جنگ هجده ساله افغانستان می‌باشد.

گزارشگر: روهید اندیشمند

About Ariana News

Avatar

Check Also

تکمیل نشدن بسیاری از روند های تخنیکی و اداری کمیسیون مستقل انتخابات

(Last Updated On: سپتامبر 20, 2019)درچند قدمی برگزاری انتخابات ریاست جمهوری، هنوز بسیاری از روند های …