خبرهای تازه

گلبدین حکمتیار ۴۴درصد آرای انتخابات ریاست جمهوری را جعلی خواند

(Last Updated On: نوامبر 11, 2019)

گلبدین حکمتیار، نامزد ریاست جمهوری، می‌گوید که دست‌کم ۴۴درصد آرای انتخابات ریاست جمهوری ششم میزان را آرای تقلبی تشکیل میدهد.

آقای حکمتیار، می‌گوید که از مجموعه، ۲میلیون ۷۰۰هزار رای، ۱میلیون ۲۰۰هزار رای یعنی که ۴۴درصد آرا تقلبی است.

آقای حکمتیار، می‌گوید: “از مجموع ۲میلیون ۷۰۰هزار رای، ۱میلیون ۲۰۰هزار رای تقلبی است، غیربایومتریک است، خلاف طرزالعمل کمیسیون انتخابات و توافقات کمیسیون انتخابات، کمپنی درمالوگ با کاندیدهای ریاست جمهوری، یعنی این که ۴۴درصد آرا تقلبی است.”

در همین حال، این نامزد ریاست جمهوری، روند بازشماری آرا را نیز فاقد مشروعیت می‌داند و می‌گوید ۳۰۰هزار رای دیگر نیز باید باطل اعلام شود نه بازشماری.

همچنان، آقای حکمتیار، از هیچ دسته انتخاباتی نام نمی‌برد، اما ادعا می‌کند که تقلب‌کاران ۲۷میلیون دالر برای شرکت پیمان‌کار درمالوگ، رشوه پرداخته اند، اما کمیسیون و این شرکت در این باره تاهنوز چیزی نگفته اند.

آقای حکمتیار، می‌افزاید: “همان های که به کمپنی درمالوگ رشوه دادند، ۲۷ میلیون دالر پرداختند، در حالی‌که قیمت مجموعی همه دستگاهای این کمپنی که در افغانستان و انتخابات از آن استفاده شده ۱۰ میلیون دالر است.”

پس از عبدالله عبدالله، گلبدین حکمتیار، دومین نامزد ریاست جمهوری است که مقابل دوربین رسانه‌ها قرار گرفته و با فیصله تازه کمیسیون انتخابات اعلام مخالفت می‌کند؛ مخالفت با روند بازشماری آرای بیش از ۸هزار محل رای‌دهی که یا وسیله بایومتریکی نداشته اند و یا هم کارت حافظه دستگاه بایومتریک. 

با این حال، این نامزد ریاست جمهوری می‌گوید که بازشماری آرای بخشی از محل‌های رای‌دهی، چالش‌های موجوده سد راه روند انتخابات را از میان برداشته نمی‌تواند و باید تمام صندوق‌های رأی بازشماری شوند.

با این همه، آقای حکمتیار برای حل بحران کنونی در برابر این روند، خواستار برگزاری مجدد انتخابات ریاست جمهوری است اما زیر سایه یک حکومت موقت نه نظام کنونی.

گزارشگر: سمیع جهش

About Ariana News

Avatar

Check Also

تیم ملی فوتسال زیر ۱۹ سال بانوان افغانستان با حساب سه بر صفر مغلوب قرغزستان شد

(Last Updated On: ژانویه 24, 2020)تیم ملی فوتسال زیر ۱۹ سال بانوان افغانستان، الیوم جمعه، …