خبرهای تازه

گلبدین حکمتیار انتخابات شفاف را تنها راه بیرون رفت از بحران کنونی کشور می‌داند

(Last Updated On: جولای 26, 2019)

با آن‌که چند روز دیگر به آغاز پیکارهای انتخاباتی باقی مانده است اما گلبدین حکمتیار، رهبر حزب اسلامی افغانستان و یکی از نامزدان ریاست جمهوری، در میان هوادارانش، برگزاری انتخابات شفاف و عادلانه را تنها راه بیرون رفت از بحران کنونی می داند.

حکمتیار می گوید، «نیروهای خارجی و دست نشان‌ده های شان باید بدانند که بحران افغانستان هیچ راه حلی جزء این ندارد که یک نیروهای خارجی کشور ما را ترک کنند. دو، حکومت کابل از سوی مردم انتخاب شود؛ نه دست نشان‌ده باشد و نه وابسته به هیچ کشور دور و نزدیک خارجی.»

افزون بر این حکمتیار با اشاره به گفتگوهای صلح می گوید که برای بدست آمدن یک توافق صلح باید خواسته های برحق طالبان درنظر گرفته شود.

حکمتیار می گوید، «در صورتی که مجبور شویم  در زمینه صلح راه طالبان را انتخاب خواهیم کرد.»

 این چهره جهادی بر خروج نیروهای خارجی از افغانستان تأکید می ورزد و میگوید که کشورهای خارجی باید افغانستان را به‌عنوان یک کشور مستقل احترام داشته باشند.

حکمتیار می گوید، «اگر ترمپ می خواهد قدرا را آزمایش کند باید به سر ولایدیمر پوتین، رییس جمهور روسیه، که از رقیبان اصلی اوست، آزمایش کند نه بر مردم به گفتۀ او بی گناه افغانستان.»

این نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری، بر برگزاری انتخابات‌های ریاست‌جمهوری، شوراهای ولایتی، شوراهای ولسوالی و مجلس نماینده‌گان ولایت غزنی به‌گونۀ همزمان تأکید می کند؛ اما میگوید که هنوز تمامی نامزدان انتخابات ریاست جمهوری درباره انتخابات باهم به اجماع نرسیده اند.

About Ariana News

Avatar

Check Also

ارگ: طالبان باید بجای بهانه جویی هییت شان را معرفی کنند

(Last Updated On: مارس 29, 2020)ریاست جمهوری، از طالبان میخواهد که بجای بهانه جویی، هییت …