خبرهای تازه

گفت‌وگوهای میان افغانی؛ چرا حکومت فهرست هیئت گفت‌وگوکننده‌ اش را تاکنون همه‌گانی نساخته است؟

(Last Updated On: آگوست 27, 2019)

قرار است بعد از امضای توافق‌نامه صلح میان گروه طالبان و ایالات متحده امریکا، این گروه با نماینده‌گان حکومت افغانستان از بهر گفت‌وگوهای میان افغان‌ها، نشست رو در رو را برگزار کنند.

نشستی که در آن از آدرس حکومت افغانستان هئیت ۱۵ نفری در دور نخست شرکت خواهد کرد، فهرست این هیئت پیشتر ترتیب شده بود، ولی بار دیگر در ترکیب آن از سوی حکومت تغیرات آمده است.

در همین حال، اعضای پیشین دسته گفت‌وگو کننده صلح با طالبان می‌گویند که حکومت این فهرست را از بهر به وجود آمدن خلای سیاسی در کشور فاش نمی‌سازد.

حاجی دین محمد، معاون شورای عالی صلح، می‌گوید: “حکومت بار دیگر هیئت را جور کرده است و این هیئت در آن تغیرات زیادی آمده است ممکن این بار نام من هم در آن نیامده باشد ولی حکومت برای این که نزاع میان سیاسیون بلند نشود فهرست را علنی نمی‌سازد.”

با این حال، احزاب سیاسی از این رهگذر که نماینده‌گان آنان شاید در گفت‌وگوها با طالبان شامل فهرست هیئت گفت‌وگوکننده حکومت نباشند نگران اند.

با این وجود، پاسخ وزارت دولت در امور صلح، این است که ترکیب هیئت گفت‌وگوکننده حکومت با طالبان از وجود سیاست‌گران، فعالان جامعه مدنی و نماینده زنان برخوردار است، همچنان این وزارت می‌افزاید که ترکیب آن از دید حضور قومی نیز رعایت شده است.

ناجیه انوری، سخنگوی این وزارت، اظهار می‌دارد: “دولت افغانستان سه هفته قبل بعد از مشورت های گسترده ذی دخل هیات مذاکره کننده گفتگو های صلح با طالبان را تهیه کرده این هیات از تنوع سیاسی اجتماعی و قومی برخوردار است.”

با این همه، نام گلبدین حکمتیار، رهبر حزب اسلامی، در فهرست هیئت گفت‌وگوکننده حکومت با طالبان قرار دارد، اما آقای حکمتیار، از علنی نشدن فهرست از سوی حکومت شاکی است.

آقای حکمتیار، می‌گوید: “در این هیئت از حزب هم نماینده وجود دارد اما حکومت در کار کندی می‌کند و باید هرچه زودتر باید نام هیئت گفت‌وگوکننده را علنی سازد.”

این در حالی است که منابع می‌گویند، فهرست هیئت گفت‌وگوکننده کننده را حکومت با عبدالله عبدالله، رئیس اجرائیه، هم تاکنون شریک نکرده است، قصر سپیدار در این مورد نمی‌خواهد چیزی بگوید، اما خبرهای نشر حاکی از آن است که از حزب اسلامی شاخه حکمتیار، غیرت بهیر و از حزب جنبش ملی، با تور دوستم، نام‌های شان در ترکیب هیئت گفت‌وگو کننده قرار گفته است.

گزارشگر: علی جواد اصغری

About Ariana News

Avatar

Check Also

درگیری میان دو خانواده در ننگرهار نه کشته برجا گذاشت

(Last Updated On: نوامبر 21, 2019)در نتیجه درگیری میان دو خانواده در ساحه بداکڅ ولسوالی …