خبرهای تازه

گفت‌وگوهای صلح؛ نگرانی شماری از نامزدان ریاست جمهوری از تشدید حمله‌های طالبان

(Last Updated On: سپتامبر 3, 2019)

تشدید حملات گروه طالبان، نشان میدهد که این گروه اراده جدی به صلح ندارند و در تلاش امتیازگیری‌های بیشتر در روند گفت‌وگوهای صلح اند.

شماری از نامزدان ریاست جمهوری با ابراز این مطلب می‌گویند که موقف حکومت در روند صلح ضعیف است و ازهمین رو طالبان تلاش دارند تا خواست‌های شان را برامریکا عملی سازند.

در همین حال، این نامزدان تأکید می‌ورزند که ادامه تلفات غیرنظامیان ازسوی طرف‌های درگیر شهروندان کشور را به ستوه آورده است و باید کشور از این وضعیت بیرون رهایی یابد.

شهاب حکیمی، یک نامزد ریاست جمهوری، در این مورد اظهار می‌دارد: “موضوع صلح حتمی است و درتمام مذاکرات طرف‌ها کوشش می‌کنند که قوت خود را نشان دهند و به همین علت جنگ شدت پیدا کرده است. حمله بر ولایت کندز، افزایش ناامنی‌ها در بغلان و حمله خونین در کابل گواه این ادعا است.”

درهمین حال دسته انتخاباتی «صلح و عدالت اسلامی» به رهبری، گلبدین حکمتیار، یک تن از نامزدان ریاست جمهوری، می‌گوید که یگانه راه حل برای بیرون از چالش‌ها در افغانستان، بیرون شدن نیروهای خارجی از کشور و آغاز گفت‌وگوهای میان افعانان است.

گلبدین حکمتیار، رهبر این دسته انتخاباتی می‌گوید: “ما حکومتی را می‌خواهیم که مستقل باشد و تنها راه بیرون رفت از بحران بیرون شدن نیروهای خارجی است و خود افغان‌ها می‌توانند به سرنوشت شان تصمیم بگیرند نه خارجی‌ها.”

این در حالی است که دور نهم گفت‌وگوهای صلح در قطر پایان یافته، اما تاحال روشن نیست که تفاهم‌نامه صلح امریکا با طالبان چه زمانی نهایی و به امضاء خواهد رسید و زمان آغاز گفت‌وگوهای میان افغانان هم تاکنون مشخص نشده است.

گزارشگر: رفیع صدیقی

About Ariana News

Avatar

Check Also

تحقیق در مورد سقوط هواپیما درغزنی جریان دارد – نیروهای آمریکایی

(Last Updated On: ژانویه 28, 2020)نیروهای امریکایی مستقر در افغانستان گفته اند که در مورد …