خبرهای تازه

گفت‌وگوهای صلح؛ زلمی خلیل‌زاد با رییس‌جمهور غنی و حامد کرزی دیدار کرد

(Last Updated On: ژوئن 10, 2019)

ارگ، پس از دیدار رییس‌جمهور غنی با زلمی خلیل‌زاد، فرستاده ویژه ایالات متحده امریکا برای روند صلح افغانستان، امروز(دوشنبه، ۲۰ جوزا) می‌گوید، دوطرف روی آغاز هرچه زودتر نخستین دور گفت‌وگوهای بین‌الافغانی تأکید کردند.

ارگ گفته است که رییس جمهور غنی در دیدار با زلمی خلیل‌زاد، روی آغاز هرچه زودتر نخستین دور گفت‌وگوهای بین‌الافغانی صلح رایزنی کرده است، اما آقای خلیل‌زاد در تویتراش نوشته است که در این دیدار روی ایجاد اجماع داخلی برای صلح و نیازهای منطقوی به شمول تحرکات مثبت در روابط افغانستان و پاکستان گفت‌وگو کرده‌اند.

 در این دیدار آقای خلیل‌زاد تأکیده کرده است که برای آغاز گفت‌وگوهای بین‌الافغانی نیاز به آماده‌گی‌های بیش‌تر است.

غفور احمد جاوید، سخن‌گوی شورای عالی صلح می‌گوید: “زلمی خلیزاد در این سفر خود چگونگی آغاز سفر های این دور خود را شریک کرد و همچنان نشست آینده قطر که میزبان قطر است و تسهیل کننده جرمنی میباشد در این مورد مشوره کرد، آرزوی ما این است که دولت افغانستان و طالبان مذاکرات بین الافغانی باز شود.”

در همین حال، حامد کرزی رییس، جمهور پیشین در دیداراش با زلمی خلیل‌زاد، خواستار پایان خشونت‌ها و برطرفی نگرانی شهروندان کشور از مبهم بودن تلاش‌های صلح شده است.

کریم خرم، مسئول دفتر، رییس جمهور پیشین بیان می‌دارد: “سر از این بسیار تاکید شد که پایان آوردن سطح خشونت و حتا خاتمه بخشیدن به خشونت از هر جانب که این بسیار مهم است، چون در جریان پروسه صلح انفجار ها و بمباردان ها ضرر میرساند به صلح.”

فرستاده ویژه امریکا برای صلح افغانستان در هشتمین دور سفرهایش به کشورهای منطقه و جهان، برای دیدار وگفت‌وگو در مورد پیشرفت‌ها و تلاش‌هایش در روند صلح، برای گفت‌وگو با رهبران حکومت، سیاسیون و دیگر اقشار جامعه، شام روز (یکشنبه، ۱۹ جوزا) وارد کابل شد.

قرار است آقای خلیل‌زاد پس از دیدار با مقام‌های افغان با نمانیده‌گان طالبان در قطر دیدار کند، اما محور این دور گفت‌وگوها چه خواهد بود؟

وحیده مژده، یک تن فعال سیاسی در این مورد می‌گوید: “یکی خروج نظامیان خارجی و دوم عدم استفاده گروه‌های تروریستی از افغانستان، این دو هنوز حل نشده و به نظر می‌رسد در دور هفتم یک توافق روی آن صورت گیرد.”

این سفر آقای خلیل‌زاد در حالی به کابل صورت می‌گیرد که از این پیش وی برای ششمین‌بار، با نماینده‌گان طالبان در مورد صلح افغانستان در شهر دوحه پایتخت قطر دیدار کرده است.

گزارشگر: خالد نیکزاد

About Ariana News

Avatar

Check Also

کمیسیون انتخابات: بیش از ۸۰۰۰۰۰ رأی فاقد شناخت بایومتریک باطل اعلام خواهد شد

(Last Updated On: اکتبر 20, 2019) مسئولان در کمیسیون مستقل انتخابات، می‌گویند که قرار است …