خبرهای تازه

گفت‌وگوهای افغان‌ها با طالبان؛ افغانستان متغییر بازتاب می یابد

(Last Updated On: جولای 8, 2019)
مقام‌های طالبان به روز یک‌شنبه در گفت‌وگو‌های صلح در دوحه‌ی قطر. از راست به چپ: عباس ستانکزی، یکی از مذاکره‌کننده‌های طالبان، عبدلاسلام حنفی، معین پیشین وزارت معارف، امیرخان مطقی، وزیر پیشین اطلاعات و فرهنگ، شهاب‌الدین دلاور، فرستادۀ پیشین به عربستان سعودی و عبدالطیف منصور، وزیر پیشین زراعت. امتیاز عکس: کریم جعفر، فرانس پریس، تصاویر گیتی

نویسنده: مجیب مشعل، نیویارک تایمز | برگردان: مرتضی ابراهیمی

دوحه، قطر: هنگامی که طالبان به روز یک‌شنبه برای نخستین بار با مقام‌های رسمی افغان در دوحه دیدار کردند، ‌آنان با نمایندگانی مواجه شدند که تابلوی در حال پیشرفت یک افغانستان جدید که از زمان سرنگونی طالبان در هجده سال قبل تا کنون شکل گرفته است، بودند.

خون‌ریزی ها و پیشرفت‌های هجده سال پسین دست به دست شده اند و بسیاری از نمایند‌ه‌گان هر دو طرف در میز گفت‌و‌گو با داستان‌های زیان‌های شخصی و شکایات گردهم آمدند. این گفت‌وگو در قطر که به روز دوشنبه نیز ادامه می یابد،  برای نخستین بار در آن مقام‌های رسمی حکومت افغانستان اشتراک کرده اند و تلاش دارد که یخِ گفت‌وگوهای مستقیم را در مورد آینده‌ی سیاسی افغانستان بعد از خروج احتمالی نظامی ایالات متحده‌ی آمریکا، بشکند.

سلطان برکت، رییس انستیتوت دوحه که این نشست را با هم‌کاری یک بنیاد آلمانی به راه انداخته است، می گوید، «یک امر ضروری و مهم است تا به تمام طرف‌ها فرصت این داده شود تا ببینند که تغییرات چگونه طی هجده سال گذشته شکل گرفته اند.» او می افزاید، «هجده سال مدت کوتاهی نیست اما جنگ تمایل دارد که مردم را در چنگ تصور نادرست گیر بیندازد.»                                                                                  

طالبان هنگامی که در قدرت بودند، به زنان اجازه‌ی رفتن به کار و یا مکتب را نمی دادند. اما در جلسه‌ی رسمی روز یک‌شنبه، مقام‌های ارشد طالبان به‌ گونه‌ی محترمانه با نمایندگان بانو در جریان صرف طعام و وقفه‌های چای، همانند اولین والی بانو، کسی که ولایت‌ای را اداره می کرد که در سال ۲۰۰۱ میلادی متحمل قتل عام وحشیانه‌ی طالبان شد، و یک پزشک‌ای که از اقلیت سیک‌ها به عنوان سناتور نمایندگی می کند

،نشستند.

و اگر آنان صدای گریه‌ی طفل‌ای را شنیدند، آن صدای گریه‌ی پسر دوماهه‌ی معاون مشاور امنیت ملی بود. هنگامی که او چوکی‌اش را از روبروی طالبان برای آرام کردن و خوابانیدن طفل در حاشیه‌ی جلسلات دور کرد، شوهر وی که نیز یک مقام ارشد رسمی است، او را هم‌راهی کرد.

هنگامی که رسانه‌های اجتماعی اشتباهاً نام طفل را در فهرست اشتراک کننده‌گان نشست جا دادند، شاید فقط این مناسب بود: از میان تمام اشتراک‌کننده‌گان، ستون‌ آینده‌ی او ممکن مرتفع‌ترین باشد

یک بمب‌گذاری صبح یک‌شنبه شهر غزنی را در جنوب غربی کابل، پایتخت افغانستان، تکان داد. بر اثر آن نیروهای امنیتی و افراد ملکی جان باختند. امتیاز عکس:مصطفی، EPA، Shutterstock

خبر دیگری از قتل عام افغان‌ها ( و گیرماندن کودکان در یک حمله) وقتی که نماینده‌گان به اتاق جلسه در اقامت‌گاه شیراتون در دوحه رسیدند، پخش شد. طالبان مسؤولیت حمله‌ی بزرگ موتر بمب را در شهر غزنی به روز یک‌شنبه که به تعداد هشت افسر امنیتی و چهار فرد ملکی را کشت، به عهده گرفتند. سازمان ملل گفت که در حدود ۱۷۰تن دیگر به شمول ۵۰ کودک دانش‌آموز زخمی شدند.

در میان هیأت گفت‌وگو کننده‌ی طالبان در قطر، چندین نماینده‌ اضافه‌تر از یک دهه را در بازداشت آمریکا در زندان گوانتانامو در کیوبا سپری کرده اند. ملا عبدال غنی برادر، معاون رهبری آنان که مسوول تلاش‌های صلح است و به روز یک‌شنبه در جلسه حضور نیافت، نزدیک به ده سال را در زندان پاکستان گذرانده که به صحت‌اش صدمه رسانده است.

جنگ‌جویان طالب داستان‌هایی از آن‌عده دوستان و نزدیکان‌شان دارند که آنان‌ را در حملات و بمب‌گذاری‌ها توسط نیروهای آمریکایی و افغان از دست داده اند. آنان به شدت به جنگ‌شان علیه چیزی که اشغال خارجی می دانند، باورمند هستند تا جایی که اعتقاد بر این است که حتی مولوی حیبت‌الله اخندزاده، فرزند آخرین رهبر ارشد آنان، نیز حمله انتحاری انجام داده است.

در حالی که افغان‌ها تا حد زیادی طالبان را به عنوان یک نیروی عملیاتی تحت تأثیر کشور همسایه، پاکستان، می داند، طالبان حکومت افغانستان را به عنوان دست‌نشانده‌ی ایالات متحده‌ی آمریکا می بیند.

متصل‌کردن دو دیدگاه‌ واقعی، در حالی که بنظر می رسد روند صلحِ دیر رسیده (که خروج چهارده هزار نیروی باقی مانده‌ی آمریکایی کلید اساسی آن پنداشته می شود) به صورت ناگهانی به سرعت به پیش می رود، کار اساسی و اما وسیع است.

بسیاری از نشست‌های روز یک‌شنبه پشت درهای بسته صورت گرفت اما اشتراک کننده‌گان در آخر روز فضای گفت‌وگوها را احترام‌آمیز توصیف کردند ولو اگر تبادلات افکار در زمان‌هایی افزایش می‌یافت.

یک هیأت افغان‌ها از طبقات نمونوی جامعه با هیأت طالبان به روز یک‌شنبه در شهر دوحه، پایتخت قطر، ملاقات کردند. امتیاز عکس: کریم جعفر فرانس پریس، تصاویر گیتی

اعضای هیأت گفت‌و‌گو کننده‌ی افغانستان گفتند که آن‌ها اطمینان‌ بیشتر را از جانب طالبان در رابطه با احترام حقوق زنان برای رفتن به کار و آموزش، دیدند. مقام‌های طالبان این‌بار بیشتر به گفت‌وگوها روی موضوعات مشغول می‌شدند تا این‌که از روی بیانیه‌های از قبل طرح شده بخوانند، کاری را که آنان در کنفرانس‌های قبلی انجام می دادند.

نادر نادری، رییس کمیسیون خدمات ملکی افغانستان، حمله‌ی مهلک صبح غزنی را مطرح کرد. در حالی که او از شکنجه‌ی خودش در زیر حاکمیت طالبان یادآوری کرد، در مقابل، هم‌چنان رنج‌کشیدن مقام‌های طالبان را در جریان سال‌های بازداشت‌شان پذیرفت.

آقای نادری در جمع اشتراک‌کننده‌گان گفت، «من شهامت بخشیدن را دارم بخاطر این‌که می‌دانم اعضای شما نیز رنج‌ کشیده‌اند.»

ملا عبدالسلام حنفی، یکی از اعضای هیأت طالبان، هیأت افغانستان را متهم به «انتخابی بودن» در هنگام صحبت در باره‌ی تلفات ملکی، نمود. او گفت که مقام‌های رسمی افغان و رسانه‌ها در پایین نشان دادن آمار تلفات افراد ملکی در مناطق روستایی بر اثر عملیات نیروهای افغان و آمریکایی، نقش دارند.

سهیل شاهین، یکی از اعضای هیأت طالبان، در یک مصاحبه‌ای گفت، «ما بخاطر دردهای تمام طرف‌ها، اگر بر اثر حملات شبانه بوده است و یا بمب‌گذاری‌ها، این‌جا هستیم.» او اضافه کرد که، «تمام طرف‌ها درد دارند. پایان اشغال، پایان این درد است.»

عبدالمتین بیگ، یکی از اعضای کابینه‌ی افغانستان که در گفت‌و‌گوها شرکت کرده است، درد را برای خودش دست اول می‌داند. پدر او که عضوی از مجلس ‌نماینده‌گان بود بر اثر حمله‌ی انتحاری که در یک مراسم تدفین در سال ۲۰۱۱میلادی صورت گرفت، جان باخت.

آقای بیگ گفت که سفرهای او به اطراف کشور نشان داده است که افغان‌ها خواهان پایان جنگ هستند. او ابراز امیدواری کرد که گفت‌و‌گوی جاری منجر به گفت‌و‌گوهای رو در رو خواهد شد.

او هم‌چنان گفت که، «نشستن در مقابل افرادی که پدرم را کشتند برای من آسان نیست اما ما باید این را تمام کنیم.»

About Ariana News

Avatar

Check Also

پاکستان وضع هر گونه محدودیت بالای کالاهای صادراتی افغانستان را رد می‌کند

(Last Updated On: ژانویه 22, 2020)پاکستان میگوید که آن کشور هیچ گونه محدودیت تازه ای …