گفتمان مصئونیت خبرنگاران در جریان پوشش های خبری در کابل راه اندازی شد

(Last Updated On: سپتامبر 12, 2018)

به روز چهارشنبه شماری از نهاد های مدافع از خبرنگاران، مسوولان رسانه ها و حکومت گفتمانی را راه اندازی کردند تا کار شیوه یی را دریافت کنند که به اساس آن جان خبرنگاران در جریان پوشش های خبری حفظ شود.

در این گفتمان حکومت از رسانه ها خواست تا در جریان پوشش های خبری به حفظ جان خبرنگاران اولویت دهند.

فاضل احمد سانچارکی، معین وزارت اطلاعات و فرهنگ می گوید: “یگانه راه بخاطر جلوگیری از تلفات خبرنگاران در جریان تهیه خبر رجوع به رهنمود پوشش خبری است.”

نهاد حمایت از خبرنگاران آزاد نیز اوضاع را برای خبرنگاران نگران کننده عنوان کرد.

مجیب خلوتگر، رییس اجرایی نهاد حمایت از خبرنگاران آزاد افغانستان می گوید: “وضعیت آزادی بیان هر روز بدتر از روز پیش است. ما در جریان 17 سال 95 خبرنگار را که شامل خبرنگاران ملی می شوند از دست دادیم.”

مسوولان رسانه یی برقراری امنیت جان شهروندان به ویژه کارمندان رسانه یی را مسوولیت حکومت عنوان کردند.

شریف حسنیار، مدیر مسوول آریانا نیوز می گوید: “در قسمت رهنمود من پیشنهاد می کنم که خوب است که با خبرنگارانی که عملاً در ساحه می روند صحبت شود.”

راتب نوری، یک تن از خبرنگاران گفت: “توقع ما این نیست که پوشش رویداد ها را متوقف بسازیم. ملت افغانستان حق دارد که به اطلاعات دسترسی داشته باشند و خبر شوند که چه جریان دارد.”

به اساس آمار در زمان حکومت وحدت ملی حدود 53 کارمند رسانه ها جان باخته است و آمار زخمی ها نیز نسبت به حکومت حامد کرزی چهار برابر افزایش را نشان میدهد. 

About Ariana News

Check Also

منابع: بودجه انتخابات از سوی سازمان ملل به‌ گونه مشروط پرداخت می‌شود

(Last Updated On: می 22, 2019) سازمان ملل، هزینه انتخابات ریاست جمهوری، ششم میزان سال …