خبرهای تازه

گروی داعش در عراق مواد هسته ای را تصرف کرده اند

(Last Updated On: جولای 10, 2014)

Iraq_unrest_Syrian_2938844b

عراق به سازمان ملل متحد گفته است که، گروه های تروریستی در این کشور مواد هسته ای را تصرف کرده اند.

این گروه که در تازه ترین عملیات اش به مقداری از مواد هسته ی عراق دست یافته است، سبب نگرانی بیشتر مقام های عراقی شده است.

مقام های عراق عنوانی یک نامه به سازمان ملل متحد نگرانی خود را مبنی بر دست یافتن این شورشیان بر مقدار از منابع هسته ای که برای تحقیقات علمی در یک دانشگاه در شمال این کشور استفاده میشد، ابراز کرده اند.

در این نامه محمد علی الحکیم نماینده عراق در سازمان ملل متحد از بان کی مون دبیرکل این سازمان خواسته است تا تهدید های استفاده از این مواد را در عراق و بیرون از مرز های این کشور دفع نماید.

وی در این نامه افزده است: شورشیان ۴۰ کیلوگرام مواد هسته یی را که در تحقیقات علمی دانشگاه موسل استفاده میشد به دست آورده اند، که این امر میتواند برای تولید سلاح های کشتار جمعی انسانها کمک کند.

هر چند مقدار این مواد قابل ملاحظه نیست، اما دولت عراق نگران است که شورشیان با استفاده از همین مقدار میتوانند در عملیات مختلف هراس افگنانه اشتراک کنند.

الحکیم هشدار میدهد که شورشیان با استفاده از این مواد میتوانند حتی بیرون از مرز های این کشور نیزعملیات هراس افگنانه داشته باشند.

یک مقام ارشد امریکایی گفته است که مواد هسته یی تحت تصرف شورشیان غنی شده نیست و بعید به نظر می رسد که از آن در ساخت و ساز سلاح های هستوی استفاده شود.

همچنان یک مقام امنیتی امریکا از این عمل اظهار بی خبری میکند و از پیشرفت شورشیان چشم پوشی میکند.

About Ariana News

Avatar

Check Also

امریکا برای خروج هزاران سربازش از افغانستان آمادگی می‌گیرد

(Last Updated On: آگوست 2, 2019) امریکا به عنوان بخشی از توافق صلح اولیه با …