خبرهای تازه

کمیسیون مستقل انتخابات: دوصد میلیون دالر برای انتخابات ریاست جمهوری ضرورت است

(Last Updated On: مارس 29, 2019)

کمیشنران تازه کمیسیون مستقل انتخابات با تصویب لایحه‌ی خود را حالت قرنتین قرار دادند و بالای دیدارهای غیررسمی شان محدودیت وضع کردند.

این کمیشنران، در یک اقدام کم پیشینه لایحه ای را تصویب کردند که بربنیاد آن هیچ عضو باصلاحیت این نهاد بشمول کمیشنران وکارمندان دبیرخانه کمیسیون مستقل انتخابات حق شرکت در محافل سیاسی و نیز حق دیدار با افراد را جز در دفتر جلسات این کمیسیون ندارند.

مولانا عبدالله، یک‌تن کمیشنر در این مورد میگوید: “منحیث کود اخلاقی پای این لایحه امضا کردیم که از کمیشنران شروع تا کارمندان دارالانشاء از روابط بی جا با افراد ذینفع درانتخابات خود داری و رزند وتنها در دفتر جلسات میتوانند افراد را ملاقات کنند.”

در همین حال، شماری از نهادهای ناظر انتخاباتی هم قرنتین شدن اعضای کمیسیون انتخابات را گام موثر در بیطرف ماندن کمیشنران می‌دانند.

نعیم ایوب زاده، رییس بنیاد انتخابات شفاف افغانستان اظهار میدارد: ” این قرنتین یک منطق خوب دارد وکمک میکند بربیطرفی و این که کمیشنران را فرصت بدهد که بیشتر روی کارهای اصلی شان درکمیسیون تمرکز کنند.”

از سویی هم، این کمیسیون می‌گوید که برای برگزاری انتخابات ریاست جمهوری ودیگر انتخابات‌ها در حدود ۲۰۰ میلیون دالر امریکایی نیاز دارند و تلاش‌هایشان را برای بدست آوردن این مقدار پول از سوی کمک کننده گان خارجی آغاز کرده اند.

آقای عبدالله بیان میدارد: “هم حکومت وعده کرده و هم یک ماه فرصت داریم که به نهادهای خارجی لابی گری کنیم تا بهرصورت ممکن جلب کمک مالی بکنیم.”

در سالهای اخیر کمیسیون مستقل انتخابات به دلیل آنچه که تقلب وعدم شافیت درکارهای کمیشنران گفته شده باورمندی اش را درمیان مردم از دست داده است. 

این در حالیست که اخیراٌ حوا علم نورستانی رئیس کمیسیون مستقل انتخابات، طی یک نشست خبری در کابل گفت که بعد از بحث و تبادل نظر و رایزنی با طرف‌های دخیل در روند انتخابات و توافق اعضای کمیسیون انتخابات، به این نتیجه رسیده اند که انتخابات ریاست جمهوری، شورای ولایتی و ولسی جرگه غزنی را در ششم میزان ۱۳۹۸ برگزار می‌نمایند.

About Ariana News

Avatar

Check Also

سفیر افغانستان در امریکا از خروج زودهنگام نظامیان خارجی ابراز نگرانی می‌کند

(Last Updated On: اکتبر 17, 2019) رویا رحمانی، سفیر افغانستان در ایالات متحده امریکا، از …