کمیسیون به درملوگ اجازه درج تاریخ و زمان را در دستگاه های بایومتریک نداده است

(Last Updated On: نوامبر 20, 2019)

به دلیل نزدیک بودن زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری، کمیسیون انتخابات درج تاریخ و زمان را در دستگاه های بایومتریک اجازه نداد.

رییس کمیسیون مستقل انتخابات می گوید که به همین دلیل آرای خارج از زمان و تاریخ را اعتبار داده اند.

وی می افزاید شرکت درملوگ در آن زمان سه ماه فرصت خواسته بود تا تاریخ و زمان را در این دستگاه ها درج کند اما کمیسیون به دلیل نبود زمان این اجازه را به درملوگ نداد.

حوا علم نورستانی، رییس کمیسیون مستقل انتخابات می گوید: “درمالوگ تایم اش را به عهده نگرفته بود. کمپنی گفت ما از عهده اش برآمده می توانیم، اما ۳ ماه وقت کار داشت که ما وقت نداشیم. گپ آن ها از اول روشن بود، اونا گفتن رای بایومتریک است اما مسولیت تایم نمی گیریم و این نقیصه در کارمندان شما بود.”

از سوی دیگر رییس کمیسیون مستقل انتخابات می گوید فهرست کارمندان این نهاد که در تخلف های انتخاباتی دست داشته اند جهت بررسی به کمیسیون رسیده گی به شکایت های انتخاباتی فرستاده شده است.

نورستانی می افزاید:” بلی چرا دیوایس گم است؟ کی ها ایفای وظیفه می کردند؟ متقلبین مربوط کدام محل بود؟ هدایت دادیم به دارلانشا خلاص شد مکتوب امضا شد به سمع شکایات فرستاده شد.”

اما کمیسیون رسیدگی به شکایت های انتخاباتی بر اساس ماده ۲۳ قانون انتخابات تاکید می کند که از صلاحیت کمیسیون مستقل انتخابات نیز است که افراد متخلف را به نهاد های عدلی و قضایی معرفی کند.

محمد قاسم الیاسی، عضو کمیسیون رسیدگی به شکایت های انتخاباتی می گوید: ” بر اساس فقره ۳ ماده ۲۳ خود کمیسیون انتخابات صلاحیت دارد کارمندان که تخلف کردند را از وظیفه منفصل کنند، به نهاد های عدلی و قضایی بسپارد. این راه را ما طولانی تر می سازیم هر کار که می کنند استقبال می کنیم ولی راه کوتاه این است از صلاحیت خودشان است.”

نهاد های ناظر انتخاباتی می گویند باید کمیسیون پیش از اغاز روند بازشماری آرا اشخاص متخلف را به نهاد های عدلی و قضایی معرفی می کرد.

این در حالیست که بخش بیشتر از ۳۰۰ هزار رایکه مورد جنجال واقع شده و باعث شده است تا شماری از دسته های انتخاباتی روند بازشماری را تحریم کنند، خارج از زمان و تاریخ برگزاری انتخابات ریاست جمهوری است.

رییس کمیسیون انتخابات می گوید که پس از ختم روند بازشماری، به زودی نتیجه ابتدایی انتخابات اعلام خواهد شد.

About Ariana News

Avatar

Check Also

مردی در بغلان سه عضو خانواده‌ی خانمش را کشت

(Last Updated On: ژانویه 28, 2020)یک مرد در ولایت بغلان سه عضو خانواده‌ی خانمش را …