خبرهای تازه

کمیسیون انتخابات: نامزدان نیز مکلفیت هایی برای تامین امنیت مراکز رای دهی خواهند داشت

(Last Updated On: ژوئن 29, 2017)

کمیسیون مستقل انتخابات هفته آینده طرح امنیتی انتخابات مجلس نمایندگان و شورا های ولسوالی ها را به نهاد های امنیتی می فرستد.

کمیسیون انتخابات می گوید تفاهمنامه امنیتی میان کمیسیون انتخابات، وزارت داخله، وزارت دفاع و ارگان های محل امضا می شود دراین تفاهمنامه نامزدان نیز مکلفیت هایی برای تامین امنیت خواهند داشت.

امام محمد وریماچ رییس دبیرخانه کمیسیون مستقل انتخابات گفت: “از بعد امنیت هم تعهد قوی صورت گرفته است. برداشت ما این است از اینکه درسال پیشرو انتخابات شورای های ولسوالی را نیز برگزار می کنیم، احتمالاً اشخاص و افرادی که به سطح ولسوالی ها خود را کاندید می کنند معمولاً افراد پرنفوذ خواهند بود و درتامین امنیت نقش دارند.”

اما نهاد های ناظر انتخابات بر عملکرد کمیسیون مستقل انتخابات باور ندارند. به گفته آنان هنوز بودجه انتخابات در اختیار کمیسیون قرار نگرفته و روشن نبودن چگونگی تامین امنیت انتخابات و کندی در روند فنی سبب خواهد شد تا انتخابات در زمان معین شده نیز برگزار نگردد.

محمد یوسف رشید، رییس اجرایی بنیاد انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان می گوید: “بین کمیسیون و حکومت همکاری نزدیک وجود ندارد، طوری نشود که بعد از گذشته یک مدت کمیسیون اعلان کند که به علت نبود بودجه و یا مشکلات امنیتی نمی توانیم که انتخابات را برگزار کینم.”

حقوقدانان هم به برگزاری انتخابات در زمان اعلام شده آن به دیده شک و تردید می نگرند.

عبدالوحید فرزه یی عضو اتحادیه حقوقدانان افغانستان می گوید: “در سال 1394 اعلام کردند که انتخابات برگزار می شود، در سال 1395 گفتند که بین تابستان و خزان برگزار می گردد، یعنی در سه سال گذشته تجربه نشان داده که دولت مردان افغانستان و کمیسیون در چشم مردم خاک میزنند و برنامه منظم برای برگزاری انتخابات ندارند.”

برگزاری انتخابات مجلس نمایندگان و شورای های ولسوالی ها بیش از دو سال می شود که با تاخیر روبرو شده است مساله که نه تنها اجرات قانونی مجلس نمایندگان را مورد پرسش قرار داده ، بلکه اعتماد مردم و جامعه جهانی را نسبت به حکومت نیز به شدت آسیب رسانده است.

اخیراً کمیسیون مستقل انتخابات 16 سرطان سال آینده را روز برگزاری انتخابات مجلس نمایندگان و شورا های ولسوالی ها اعلام کرد.

گزارشگر: لیدا نیازی

About Ariana News

Avatar

Check Also

سفیر افغانستان در امریکا از خروج زودهنگام نظامیان خارجی ابراز نگرانی می‌کند

(Last Updated On: اکتبر 17, 2019) رویا رحمانی، سفیر افغانستان در ایالات متحده امریکا، از …