کمیسیون انتخابات نامزدان بیشتری را برای گزینش رییس دبیرخانه این نهاد به ارگ فرستاد

(Last Updated On: ژوئن 6, 2018)

یک هفته پیش ارگ ریاست جمهوری فهرست سه نفری نامزدان کرسی دبیرخانه کمیسیون مستقل انتخابات را رد کرد و خواستار معرفی افراد بیشتری شد.

اکنون کمیسیون مستقل انتخابات می گوید که آنان فهرست جامع از افراد را برای گزینش رییس دبیرخانه این نهاد به ارگ فرستاده است.

حفیظ الله  هاشمی، کمیشنر کمیسیون مستقل انتخابات می گوید: یک فهرست جامع از واجدین شرایط که بالاترین معیارها را داشتند که تواناړی مدیریت این پست کلیدی و تخنیکی را داشته باشند به ریاست جمهوری فرستاده ایم.

بربنیاد قانون انتخابات، کمیسیون حق دارد که تنها سه تن را به عنوان نامزد کرسی دبیرخانه به ارگ بفرستد، اما شماری از ناظرین روند انتخابات، فرستادن بیشتر از سه تن را حاصل فشار های ارگ و تمکین کمیسیون به خواست های فراقانونی میدانند.

یوسف رشید، رییس اجرایی فیفا یا بنیاد انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان می گوید: بدبختانه در گذشته هم این روش تکرار شده، کمیسیون انتخابات تسلیم یک خواست غیر قانونی شده که این خود نقض قانون در پروسه انتخابات است.

صغرا سعادت، سخنگوی تیفا یا بنیاد انتخابات شفاف و عادلانه افغانستان می افزاید: معرفی کردن کاندیدان بیشتر برای پست ریاست دارالانشای کمیسیون انتخابات به حکومت افغانستان، یک عملکرد کاملاً غیر قانونی است که از سوی کمیسیون انتخابات صورت گرفته است.

ارگ درباره رسیدن این فهرست برای شان چیزی نمی گوید؛ اما کمیسیون انتخابات انتظار دارد که با توجه به فهرست جامع، حکومت باید یک تن را برای کرسی دبیرخانه گزینش کند.

حفیظ الله هاشمی، کمیشنر کمیسیون انتخابات در مورد می گوید: این بار امیدوار هستیم زیرا فهرست جامع است و به بسیار آسانی می توانند از بین کاندیدان یک تن را به حیث رییس دارالانشاء برای ما معرفی کنند.

ریاستس دبیرخانه که مسوولیت بخش مهم کار های فنی و عملیاتی انتخابات را دارد مدت زیادی می شود که بی سرنوشت مانده است واین امر آسیب رسان به روند انتخابات پنداشته می شود.

گزارشگر: شاهپور فرهمند

About Ariana News

Avatar

Check Also

صلاح‌الدین ربانی از مقام وزارت امور خارجه استعفا کرد

(Last Updated On: اکتبر 23, 2019) صلاح‌الدین ربانی، سرپرست وزارت امور خارجه، از سمت اش …